Translate my BLOG

niedziela, 15 grudnia 2019

Safran (SAF)

W 10 lat i 7 miesięcy +2660% przy maksymalnym obsunięciu nie przekraczającym -34%!
SAF 13.12.2019 - 144,75 € 

Dzisiaj krótkie przedstawienie paryskiej spółki Safran: jest międzynarodową grupą technologiczną działająca w dziedzinie lotnictwa, w badaniach kosmosu oraz obrony i bezpieczeństwa (czyt. zbrojeniowym). Jej kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 64 mrd. € (ok. 71 mrd. $). Dla osób z brakiem dostępu do francuskiej giełdy, można ją nabyć również w USA (oczywiście jako ADR). 

Spółkę tą nie kwalifikuję do inwestycji długoterminowych, gdyż dotychczas nie zdołała utrzymać stabilności finansowej również w słabym otoczeniu rynkowym, ale za to pod względem tradingowym jest bardzo atrakcyjna. Trwająca już ponad 10 lat hossa przyczyniła się do 2660% wzrostu kursu akcji i to przy maksymalnym obsunięciu nie przekraczającym 34%! Dodatkowo dla pozycyjnych traderów (angażujących się w trendzie na wiele miesięcy) dochodzi wypłacana raz w roku dywidenda, która obecnie wynosi ok. 1,1% przeznaczając na nią 32% wypracowanych zysków. Osobiście spółki nie posiadam, ale w przypadku zbliżenia się do 30% korekty rozważę zakup. Dla większej liczby informacji załączam jeszcze tabelę z wynikami finansowymi z minionej dekady:


Na zakończenie odświeżę postęp pracy nad swoją książką: znajduje ona się w procesie składania, po zakończeniu tego etapu jeszcze raz pójdzie do korektora. Myślę, że w styczniu  będę mógł ją oddać do druku,, który potrwa kolejne dwa do czterech tygodni. Więc najprawdopodobniej już w lutym rozpocznę przedsprzedaż.

9 komentarzy:

 1. Superancko! Czekamy na książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Doczytałem, że spółki jak Safran, Boeing i nawet Rolls‐Royce zaangażowane są w produkcję broni a atomowej... ale w jakim stopniu trudno ocenić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No w końcu są to spółki zbrojeniowe...

   Usuń
 3. 27.02.2020 Francuski producent silników odrzutowych Safran zredukuje 2130 miejsc pracy do końca marca z powodu kryzysu spowodowanego przez uziemienie od roku samolotów Boeing 737 MAX.
  https://www.pb.pl/safran-zwolni-ponad-2-tys-ludzi-z-powodu-boeinga-737-max-983578

  OdpowiedzUsuń
 4. Zakupione po coronawirusowej korekcie czy nadal "poczekalnia" ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Safran jednym z przegranych kryzysu - w mojej książce rozdział 3.16. Dlatego "nie ruszam".

   Usuń
  2. Dzięki za odpowiedź widzę musze wrócić do tego rozdziału :)

   Usuń
  3. Technicznie niedawno dał sygnał zakupu, do inwestycji mimo tego należy liczyć się z podwyższonym ryzykiem.

   Usuń