Translate my BLOG

wtorek, 10 grudnia 2019

The Walt Disney Company (DIS)

 Disney wchodzi na rynek mediów strumieniowych, gdzie ma na tym rynku przewagę?
10.12.2019

The Walt Disney Company to największy konglomerat medialny (pod względem przychodów) na świecie. Kapitalizacja rynkowa spółki przekracza 260 mld. $, zatrudnia 223 000 pracowników, a założona została w 1923 roku. Do najbardziej znanych marek zaliczyć można Marvel (przejęta w 2009 roku za 4 mld. $), Lucasfilm (przejęta w 2012 roku za 4 mld. $), Pixar (przejęcie w 2006 roku, które zapłacone zostało akcjami o równowartości 7,4 mld. $) oraz jeszcze bardzo świeże przejęcie 21st Century Fox za niesamowitą kwotę 71,3 mld. $. Posiada również takie marki jak National Geographic, Miramax Films, Touchstone Pictures i wiele więcej. Ogrom marek firmy dobrze obrazuje poniższa grafika (naciśnij aby powiększyć):


Jako bardzo świeży temat warto wspomnieć o platformie Disney+. Konkurencja w mediach strumieniowych stale się powiększa, jednak uważam, że sama platforma raczej dużych przychodów spółce nie przyniesie, za to wejście na nowy rynek może okazać się bardzo dobrym posunięciem w powiększeniu zasięgu oferowanych produktów merchandise. Jako przykład może posłużyć serial "The Mandalorian" - firma dzięki nowym usługom może teraz bardzo dokładnie śledzić, który odcinek i nawet która scena najczęściej jest odtwarzana. Przykładem jest  hasło (związane z nowym serialem) pojawiające się w mediach społecznościowych, które nawiązywało do "baby Yoda". Śledząc ten trend spółka zwiększa produkcję w odpowiednim kierunku optymalizując w ten sposób przychód. Jest to (moim zdaniem) największa przewaga firmy w stosunku do konkurencji, które również działają w tym segmencie (np. Netflix). Odnosząc się do obecnej wyceny akcji, zacznę od wykresu:

DIS 10.12.2019 - 146,43 $

Kurs spółki notuje w okolicach historycznych szczytów, co zawdzięczać może między innymi bardzo dobrym starcie platformy Disney+ (średnia liczba pobrań aplikacji w ciągu dnia przekracza 1 mln.). Technicznie nie ma więc oznak do tego aby kurs w kolejnych tygodniach zwolnił z wzrostami. Z fundamentalnego ujęcia cena jest jednak zbyt wysoka, co oznacza że dla długoterminowej inwestycji oczekiwałbym korekty w której kurs wróci do swojej średniej wyceny z minionych kilku lat. Jak już ale wiele razy pisałem - niższa wycena może przyjść również po wzroście kursu akcji. Nastąpi to kiedy przychody spółki wzrosną więcej niż cena akcji. Dla pełnego obrazu poniżej dodaję dodatkowe dane dotyczące firmy, w tym wyniki finansowe z minionej dekady:

6 komentarzy:

 1. Takie moje techniczne spojrzenie na akcję ceny na tym wykresie http://disq.us/p/265qfhv.
  Łatwiej było mi wrzucić link do komentarza niż osobnych slajdów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogę się tam połapać, nie znalazłem wykresu DIS.

   Usuń
  2. Wykresy zamieszam w module komentarzy do artykułów w DisQus. Sprawdziłem link z komórki i otwiera się artykuł, a jak delikatnie ruszę w dół to od razu przeskakuję do wspomnianej analizy w komentarzu. Na komputerze automatycznie mnie przesuwa (trwa to kilka sekund po wgraniu strony) na wskazany komentarz.

   Tak czy inaczej na dole artykułu są komentarze i w tych komentarzach zamieszczam analizy.

   Usuń
  3. ahaa, w komentarzach :) no spox, trend is your friend

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak na moje disney ma duże szanse na zaistnienie w szczególności, że filmy marvela będą tam się pojawiać

  OdpowiedzUsuń