Translate my BLOG

piątek, 24 kwietnia 2020

Dollar General Corporation (DG)

Nie tak droga spółka na historycznym szczycie
DG 24.04.2020 -  176,53 $

Skanując rynek w poszukiwaniu spółek, które mimo ostatnich zawirowań rynkowych bardzo dobrze się trzymają natrafiłem na firmę, którą wcześniej nie znałem i która po troszeczkę dokładniejszej analizie zaczyna mi się coraz bardziej podobać. Mowa o amerykańskich sieciach domów towarowych Dollar General Corporation. Firma założona została w 1939 roku, zatrudnia 143 000 pracowników i na wagę przynosi blisko 45 mrd. $ kapitalizacji rynkowej. Spółka zaczęła w 2016 roku wypłacać dywidendę, którą od początku oczywiście w każdym kolejnym roku podwyższała, jej obecna stopa wynosi 0,82%, przeznaczając na nią mniej niż 20% swoich zysków. Dodatkowo mamy bardzo stabilne wyniki finansowe, rosnące obroty, rosnące przychody netto itd.


Spółka niedawno z impetem wybiła nowy wyższy szczyt co jest bardzo dobrym sygnałem na przyszłość - kupowanie siły w okresie bessy/głębszej rynkowej korekty może być bardzo dobrą strategią na wyłapanie spółek, które w kolejnej hossie z dużą przewagą pozostawią rynek w tyle (takim sposobem można było podczas kryzysu finansowego 2007-2009 natrafić na takie spółki jak Netflix, Tencent albo Ross Stores,  które po powrocie do hossy dały zarobić grubo ponad 1000%). Czy Dollar General będzie kolejną taką firmą, tego oczywiście nie jestem w stanie przewidzieć, ale prawdopodobieństwo sukcesu firmy, która nawet w czasie głębszych rynkowych obsunięć wybija nowe wyższe szczyty, jest wyższe niż przy inwestycji w firmę, która razem z giełdą znajduje się w trendzie spadkowym. 

Również od strony fundamentalnej, Dollar General (DG) w cale nie jest wyceniona tak wysoko (mimo, że notuje na historycznym szczycie!). Dodatkowo nie jest zadłużona, jej beta jest mniejsza od 0,5 co oznacza, że mimo wysokiej dynamiki wzrostowej jest mniej zmienna od rynku. Gdyby spadki na indeksach miałyby się pogłębić i dotychczasowe zależności zostałyby zachowane, to DG odnotowałaby o połowę mniejszą korektę niż rynek (jeszcze raz podkreślę, że to przy jednoczesnej ok. dwa razy wyższej dynamiki wzrostowej od szerokiego rynku w trakcie hossy).

Reasumując: uważam, że spółka jest zarówno od strony tradingowej jak i od strony inwestycyjnej bardzo interesującym kandydatem do zakupu. Więcej informacji jak zwykle zamieszczam poniżej:


Jeśli chcesz się nauczyć samodzielnego wyszukiwania potencjalnie obiecujących firm, to mogę Cię zachęcić do mojej książki, w której opisałem jak ja analizuję spółki:

16 komentarzy:

 1. 1. Wykres jeśli chodzi o stronę graficzną idealny i... kurs akcji też wzorcowo rośnie
  2. Na tej stronie MorningStar Rating trzeba mieć konto aby mieć wgląd w dane finansowe? Ono jest płatne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Pracuję na trzech programach do analizy wykresów i w zależności od rynku raz skorzystam z jednego, raz z drugiego. Mam duże monitory i zapisując wykres w pełnej rozdzielczości zmniejsza cyferki - stąd czasami gorsza czytelność osi czasu i ceny.
   2. Na morningstar jest też darmowy dostęp do danych - ale wtedy z ograniczeniami.

   Usuń
 2. A Neuca? Też myślę, że doskonale sobie poradziła z kryzysem patrząc na jej wykres. Nie jestem fanem naszego podwórka, ale czasami i tutaj doje się coś interesującego znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Neuca bardzo dobrze wygląda. Przypomniałem sobie mój najgorszy trade 2013 roku, link do moich transakcji (środkowy wykres): LINK

   Usuń
  2. Co do Nauca, czy nie niepokoi Was że zobowiązania (w większości krótkoterminowe) sa 3-4x większe niż kapitał własny ? Chyba że to taka specyfika branży że spółki aż tak się finansują kapitałem obcym ?

   Usuń
  3. Póki nie mają w związku z tym problemów finansowych nie martwiłbym się na zapas ;)

   Usuń
  4. No właśnie 2 miesiące temu bym na to aż tak nie patrzył ale boje się że teraz banki nie mogą być takie chętne do udzielania kredytów :)

   Usuń
  5. Z bankowego kredytu na pewno nie będą wypłacać te ponad 8 zł/akcje dywidendy w maju.
   Kryzys zdrowotny im sprzyja, co nie powinno dziwić - taka branża.
   A jesień dla tej firmy widzę tak: zyski = grypa + koronawirus

   Bank prędzej odmówi developerowi kredytu, albo jednoosobowym firmom. Ale nie CD Projektowi, Dino, czy właśnie Neuca.

   Usuń
  6. Czy oni też czerpią jakieś konkretne zyski z telemedycyny ? Bo obstawiam że ona zostanie już z nami na dobre :) i będzie rosnąć

   Usuń
  7. Nauca - tak, inwestują w telemedycynę :) Dobrze zapowiadający się Polska firma :)

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 3. Daniel czy planujesz jakiś artykuł o spółkach wysokodywidendowych typu REIT, MLP (głownie przesył ropy i gazu), BDC. Żadna tego typu spółka chyba jeszcze nie była na Twoim Blogu. Odnośnie REITów wśród nich też znajdziemy firmy mające przewagę typu "fosa ekonomiczna" np. STORE Capital [STOR] - spółka w portfelu W. Buffeta.
   Fragment posta (link na końcu):
   How Store Capital is avoiding the retail-industry mess?
   It's no secret that many retail businesses are struggling right now, but very few of them are among Store Capital's tenants.

   In addition to its lease structure, which locks tenants in for long terms, Store Capital has another key advantage when it comes to avoiding the turbulence in the retail industry. In a nutshell* (ang. w skrócie), the company invests in properties occupied by tenants whose businesses aren't particularly threatened* (zagrożony) by e-commerce competitions -- or by recessions, for that matter.

   Store Capital's tenants operate in more than 100 different industries, and most have at least one component (in most cases, providing an in-person service) that insulates them from e-commerce headwinds and economic weakness. For example, restaurants are the largest industry in Store Capital's portfolio, and these are service-based businesses that people have to physically go to. The same can be said for early childhood education properties, health clubs, and movie theaters.

   On the retail side, Store Capital has lots of tenants operating furniture, hunting and fishing stores, and car dealerships. People tend to like to look at the merchandise sold by these businesses before they buy it. Finally, 16% of Store Capital's portfolio is occupied by manufacturing tenants, and these are obviously resistant to any retail-sector headwinds.

   https://www.fool.com/investing/2018/11/06/why-store-capital-is-a-dividend-investors-dream.aspx

   Usuń
  2. ps. Zadziwiająco mało spółek typu REIT jest notowanych na giełdach Europy Zachodniej np. Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania po kilka spółek, W. Brytania trochę lepiej 20 za to w Japonii jest dość dużo (ponad 40 spółek ) ale cena jednej akcji jest bardzo wysoka w przeliczeniu na $ - większość >1000$. W Polsce miały być FINN inwestujące tylko w rynek mieszkaniowy ale temat też ucichł od jakiegoś pół roku - roku

   Usuń
 4. REITy inwestuje się głównie pod dywidendę, czyli najlepiej w okresach słabości, Ja preferuję kupować siłę, daje mi to większe prawdopodobieństwo zysku. Dodatkowo raczej nie inwestuje dywidendowo. Mimo tego kilka REITów obserwuje. Do długiego terminu ciekawe są według mnie O (Realty Income) oraz EXR - na blogu już je przedstawiłem, można w spisie treści zobaczyć lub wpisując nazwę spółki w wyszukiwarce u góry z lewej strony ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. O kisiłem jakiś czas i więcej się nie zdecyduje na O.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O teraz dobry do kupna na longterm - inwestycja jak w mieszkanie :)

   Usuń