Translate my BLOG

środa, 24 lutego 2021

Global Payments (GPN)

Dzisiaj przedstawię spółkę, która wśród inwestorów widziana jest jako "solidna firma" z obiecującymi perspektywami na przyszłość - Global Payments. Firma jako agent rozliczeniowy świadczy usługi przetwarzania płatności. Usługi te świadczą zarówno bezpośrednio kupcom jak i pośrednio przez inne organizacje finansowe. Działają na całym świecie, jednak główny przychód czerpią ze Stanów Zjednoczonych:


Spółka przetwarza ponad 6 miliardów płatności dziennie (dane z 2017 roku) i wraz z postępującą digitalizacją można oczekiwać, że trend ten dalej będzie się rozwijał. Wyniki finansowe postęp ten potwierdzają - średnioroczny wzrost przychodów z ostatnich pięciu lat przekracza 20% (w skali roku). Mimo tak wysokiego tempa wzrostu firmę zaliczam do spółek z pogranicza "value" i "growth" - jest to spółka rozwinięta z ugruntowaną pozycją rynkową, działająca w silnie rozwijającym się sektorze.


Firma wyceniona jest na ponadprzeciętnie wysokim poziomie, ale mimo, że notuje w okolicach historycznych szczytów, jest ona dzisiaj w stosunku do września 2020 (kiedy kurs akcji znajdował się na niższym poziomie niż obecnie) niższa. Plusem jest również niski poziom zadłużenia oraz rosnąca dywidenda - dywidenda przy obecnym kursie znajduje się na poziomie ok. 0,4% i przeznaczają na nią lekko ponad 40% wypracowanych zysków. Minusem z kolei jest silny wzrost dostępnych w wolnym obrocie akcji - podczas koronawirusowego krachu spółka rozwodniła udziały akcjonariuszy, a to mocno wpływa na wycenę w oparciu o zyski oraz przychody na jedną akcję (wyceniając spółkę należy o tym pamiętać).

GPN 24.02.2021 - 204,33 $

Techniczie firma mimo średniorocznego wzrostu kursu akcji o ponad 23,5% z ostatnich dziesięciu lat, dzisiaj notuje słabiej od rynku - tzn. tempo wzrostu spada (szeroki rynek notuje powyżej szczytów z koronawirusowego krachu, a spółka poniżej). Mimo tego w długim ujęciu sytuacja wygląda bardzo optymistycznie i wraz z wybiciem ponad 215 $ powinniśmy otrzymać potwierdzenie kontynuacji wzrostów. Przechodząc do oczekiwań:


Oczekuje się, że trend rosnących przychodów oraz zysku netto będzie kontynuowany. Jednocześnie ma wzrosnąć marża operacyjna i spaść ma zadłużenie (które i tak jest na niskim poziomie) przy jednoczesnym wzroście wydatków na rozwój. Mówiąc krótko: fundamentalnie wygląda bardzo dobrze i również technicznie mimo obecnie słabszego okresu (od średniorynkowej) firma utrzymuje trend, który potwierdzić powinna po wybiciu ponad 215 $. Więcej danych jak zwykle na końcu:
 

Jeśli szukasz podobnych analiz ale do polskich spółek to polecę Tobie Portal Analiz - znajdziesz tam analizy od trójki niezależnych inwestorów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą: oni od ponad 20 lat inwestują na rodzimej giełdzie.

 Zarajestruj się w Portalu Analiz ->

Dla osób zainteresowanych pogłębianiem wiedzy w dziedzinie inwestowania (i tradowaniu), mogę z kolei przekierować do mojej ksiażki, w której dokładniej opisałem na co przy analizie zwracam uwagę, z jakich źródeł informacyjnych korzystam oraz w jaki sposób zarządzam własnym portfelem oraz portfelami, które w ramach certyfikatu notowane są na giełdzie. Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do sklepu, gdzie ksiażkę tą możesz zamówić:

10 komentarzy:

 1. Jestem ciekaw, czy oprócz różnego rodzaju szkoleń i kursów, korzystacie również z wiedzy i doświadczenia doradców biznesowych lub prawnych? Ja ogólnie kiedyś nie wiedziałem, jak to wszystko wygląda i nie korzystałem, bo uważałem to za stratę pieniędzy. A teraz? Teraz nie wyobrażam sobie pracy i własnego biznesu bez współpracy z takimi osobami, którzy znają się na biznesie "od zaplecza". Lubie usługi Pla.partners . Korzystam, jeśli tylko mogę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Można jeszcze dostać zniżkę rejestrując się na portalu analiz z Twojego polecenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyślij mi proszę wiadomość na maila albo na fb ;)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy fragment o rozwodnieniu akcji, prosty koncept jak poprawić p/e a nie pomyślałem o tym. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Heja, co sądzisz o scenariuszu reflacji i potencjalnie rosnących rentownościach obligacji? Nie wpływa to na zmiany w portfelu BSW?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Temat ten omówimy w kolejnym filmie na YouTube (kanał: LINK) - tzn. czy oczekuję relokacji do spółek value, bo do tego sprowadza się wzrost rentowności obligacji. Sam wzrost rentowności obligacji wynikać może z oczekiwanego skoku inflacji, a to oznacza, że FED albo podwyższy stopy procentowe, albo zmniejszy dodruk, albo to i to, co negatywnie wpłynie na rynek akcji, a w szczególności na spółkach typu growth, które jeszcze niskim kosztem mogą pozyskiwać kapitał (po wzroście stóp procentowych ta opłacalność spada).

   Usuń
  2. Czekam z niecierpliwością! :D

   Usuń
  3. Zauważyłem, że link nie działa, więc ponownie wrzucam: LINK

   Usuń
 5. Daniel przychodzę z kolejnym pytaniem, jeżeli miałbyś szukać dobrych spółek value lub z pogranicza value/growth to jaki profil byłby to spółki ? Co taka spółka musiałaby spełniać poza wiadomym dla Ciebie utrzymywaniem trendu ? Mam tu na myśli konkretnie wskaźniki finansowe na jakie trzeba by było zwrócić uwagę.

  Ostatni film na youtube, jeden z fajniejszych. 20 minutowa długość jest OK !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma na to zero-jedynkowej odpowiedzi. Podstawowe dane, która każda spółka do inwestycji długoterminowej powinna spełniać to rosnący kurs akcji, rosnące zyski i rosnące przychody (wszystko w długim ujęciu czasowym). Reszta to już kwestia indywidualna zależna od samej firmy i od tego czego inwestor konretnie do portfela szuka.

   Odnośnie filmu - dziękujemy :) Długość to trochę kwestia przypadku, ale dla algorytmu YouTube lepiej dłuższe filmy publikować... Kolejny będzie poniżej 10 minut - można lać wodę, ale jak temat idzie przekazać w krótszym czasie, to nie próbuję też tego sztucznie wydłużać.

   Usuń