Translate my BLOG

sobota, 13 lutego 2021

Axon Enterprise (AXON)

W co inwestować kiedy na świecie panują niepokoje?
13.02.2021

Dostałem następujące pytanie: Cześć Daniel, naczytałem się sporo wiadomości gdzie ludzie z powodu niezadowolenia dotyczących ograniczeń jakie dostają od rządów (na myśli mam lockdowny) mali przedsiębiorcy wychodzą na ulicę. Przez to mamy dużo zamieszek, sklepy są niszczone, samochody podpalane itd. itp. W co w takich czasach inwestować? Jeśli w cudzysłowu świat się pali, to wszystko się wali. Czy można na takie czasy zainwestować w spółki, które na tym zyskują? 

Dziękuję za pytanie i przechodząc od razu do odpowiedzi: inwestowanie w czasach niepokoi jest trudne, gdyż jest to okres w którym zyskują firmy, które swoje powodzenie budują na nieszczęściach innych - także jest to bardzo czuły temat. Kwestie moralne jednak chcę zostawić na boku - każdy musi według własnego uznania zdecydować w które firmy inwestuje. Myśląc jak typowy kapitalista można zainwestować w spółki, które dostarczają produkty do uzbrojenia ludzi - w takich czasach popyt na tego rodzaju produkty jest większy. Trzeba jednak pamiętać, że niepokoje nie trwają wiecznie - również one z czasem przemijają, a to oznacza, że tego rodzaju strategia jest strategią "sezonową" (w tym kontekście dziwnie to brzmi, ale wiecie o co chodzi). Więc inwestując w tego rodzaju spółki należy pamiętać, aby ją ograniczyć czasowo. Dlatego szukałem też spółek, które w długim ujęciu czasowym, niezależnie od ogólnego nastroju "na ulicach" udowodniły, że są w stanie regularnie powiększać swoje przychody i jeśli jednocześnie panują niepokoje firmy te na swojej dynamice wzrostowej przyspieszają - znalazłem spółkę Axon Enterprise. 

Firma w osiąganych dochodach netto jest dosyć zmienna, ale za to udanie z roku na rok powiększa przychody. Jeśli przy tym uda się spółce ustabilizować przyszłe zyski oraz marżę firma ta może przerodzić się w atrakcyjną pod względem osiąganych wyników finansowych spółkę. Powstała w 1993 roku, na wagę rynkową przynosi 12,3 mld. $ i zatrudnia w sumie 1323 pracowników. Axon Enterprise opracowuje głównie technologie i produkty do uzbrojenia dla organów ścigania, cywilów oraz wojska. Najważniejszymi produktami firmy są taser - paralizator elektryczny, bodycams, czyli kamery zamontowane na mundurach funkcjonariuszy do usprawnienia interakcji między policją a publicznością (do kontrolowania działań policjantów) i cyfrowa platforma dowodowa o nazwie Evidence.


Pod względem fundamentalnym spółka jest wysoko wyceniona i to głównie ze względu na wysoką dynamikę wzrostu przychodów. Warte uwagi jest również fakt, że się nie zadłuża - kapitał pozyskuje z rynku finansowego, a to dla udziałowców spółki jest negatywne. Pozostałe dane do firmy poniżej:


Techniczny obraz z kolei wygląda już dużo lepiej: spółka znajduje się w tzw. momentum, a to oznacza, że jej kurs akcji rośnie bo kupują i kupują bo rośnie (jedno napędza drugie). Tym samym firma swoim akcjonariuszom w ostatnich 10 latach przynosiła średnio 47,2% zysku w skali roku, co oznacza, że całkowita stopa zwrotu z minionej dekady wynosi ok. 4700%:

AXON 12.02.2021 - 195,66 $

Akcje, które przez taki długi czas utrzymują takie wysokie tempo wzrostu oczywiście również i doświadczają odpowiednio głębokie obsunięcia - Axon Enterprise regularnie cofa o ponad 50%. Między innymi też z tego względu firmę tą widzę interesującą bardziej jako inwestycję sezonową, a nie długoterminową, ale jeśli komuś zależy na tego rodzaju spółce, tzn. na dywersyfikacji do branży zbrojeniowej - to firma ta może być interesującym kandydatem. Więcej danych tradycyjnie umieszczam na końcu artykułu:


Podsumowując: fundamentalnie nie ma rewelacji, ale Axon Enterprise jest dostatecznie dobrą firmą (pod względem osiąganych wyników finansowych) aby się nią bliżej zainteresować, tzn. jeśli komuś zależy i jest gotowy zaakceptować dużą zmienność kursu akcji, to może swój portfel o nią zdywersyfikować. Dużo bardziej interesującą widzę ją pod względem tradingowym - regularne korekty przekraczające 50% i później stosunkowo szybkie odbicia mogą umożliwić osiągnięcie wyższe dwu-cyfrowe stopy zwrotu i to w relatywnie krótkim czasie.

Dla osób poszukujących więcej wiedzy polecę siebie jako autora - moją książkę "Giełda, inwestycje, trading". Opisałem w niej jakie dane są dla mnie ważne aby firma była dla mnie interesująca do inwestycji długoterminowej. Również osoby poruszające się w krótszych interwałach na rynku znajdą w książce informacje w jaki sposób traduje - klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu:

5 komentarzy:

 1. Jak już jesteśmy przy zbrojeniach: analizowałeś Mercury Systems? Pogranicze defense i high tech. Fundamenty wydają się super. Ani drogo ani jakoś specjalnie tanio. Zastanawiam się nad potencjalnymi minusami wejścia i nic mi do głowy nie przychodzi. Takie połączenie sektorowe wydaje się fajnym pomysłem. Pozdro

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie analizowałem Mercury Systems dokładnie - w szybkim sprawdzaniu, fundamentalnie wygląda ok, ale tylko w ujęciu krótszym. Długoterminowe wyniki są z kolei średnie, a to oznacza, że dla inwestycji długoterminowej firma ta nie bardzo pasuje do mojej listy akcji jakie uważam za dostatecznie "dobre" aby się w takim ujęciu w nią zaangażować.

   Usuń
  2. Rozumiem, dzięki!

   Usuń
 2. Wielkie dzięki za odpowiedź wpisem do konkretnego przykładu :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chętnie pomagam i dzielę się swoją opinią. Również pozdrawiam :)

   Usuń