Translate my BLOG

sobota, 20 lutego 2021

Insulet Corporation (PODD)

Szybko rosnąca spółka z sektora opieki zdrowotnej
20.02.2021

Insulet Corporation zajmuje się opracowaniem, produkcją i sprzedażą systemu podawania insuliny dla osób z cukrzycą insulinozależną. Firma założona w 2000 roku, na wagę rynkową przynosi prawie 18 mld. $ kapitalizacji i zatrudnia 1350 osób. Dla mnie firma interesująca szczególnie ze względu na bardzo wysokie wskaźniki wzrostu:


Średnioroczny wzrost przychodów z ostatnich dziesięciu lat wynosi 27,3% (z roku na rok) i również w krótszym okresie czasowym utrzymuje wysokie tempo wzrostów: w pięcioletnim ujęciu przychody rosły średnio 25% rocznie, a w trzyletnim spojrzeniu niecałe 19%. Tempo to według analityków utrzymać ma się również w przyszłości i co ciekawsze nastąpić to ma przy jednoczesnym wzroście marży operacyjnej. Oznacza to, że oczekuje się wzrostu zysku netto, który z 11 milionów $ w 2019 wzrosnąć ma do 130 milionów $ w 2022 roku:
 

Firma silnie rozwijająca się, która zyski odnotowuje dopiero od 2018 roku - wcześniejsza koncentracja na pozyskanie jak największej części sektora w którym działa, dopiero teraz zaczyna przynosić pozytywne wyniki finansowe. Tym samym spółka w swoim segmencie jest firmą, która dopiero "zaczyna się rozkręcać". Oczywiście nie jestem pierwszą osobą, która dostrzega w spółce duży potencjał, co widać po wycenie:

PODD 19.02.2021 - 274,11 $

Licząc od dołka podczas kryzysu finansowego w 2009 roku, cena akcji wzrosła o ponad 11 000%, a średnioroczny wzrost kursu z ujęcia 10 letniego wynosi natomiast 31,3%. Tym samym można się spodziewać, że przyszły sukces już dosyć dużo uwzględniony jest w cenie. Dlatego aby firma utrzymała tempo przyrostu kursu akcji, spółka nie może pozwolić sobie na "przerwę" - powinna utrzymać dotychczasowe wskaźniki wzrostu. W przeciwnym przypadku spodziewać się można dużej korekty, która w głębokości spadków przekroczyć może 50%. Więcej danych tradycyjnie na końcu:


Podsumowując: Insulet Corporation to firma szybko rozwijająca się, która przy kontynuacji dotychczasowego tempa wzrostów, może inwestorom przynieść jeszcze sporo zysków. Jednak pamiętać należy, że ponadprzeciętnie głębokie korekty (tj. głębsze od średnio-rynkowych) są wysoko prawdopodobne. Dlatego spółka interesująca tylko dla osób, które są w stanie zaakceptować większą zmienność. W krótszym ujęciu (do tradingu) również pozytywnie - najbliższe wsparcie w okolicach 260 $, kolejne przy 240 $ za akcję, a opór: dotychczasowy szczyt, który ustanowiony został w okolicach 300 $. 

Jeśli chcesz w przyszłości pozostać na bieżąco z kolejnymi wpisami i otrzymywać raz w tygodniu maila z interesującymi (według mojego uznania) spółkami do inwestycji długoterminowej, które w ciągu minionego tygodnia przeanalizowałem na blogu, to zapraszam do zapisu na newsletter. Wraz z zapisem otrzymasz darmowy fragment mojej książki "Giełda, inwestycje, trading" w której dokładniej opisałem jakie kryteria dana firma powinna spełniać, aby stała się ona dla mnie interesująca do inwestycji długoterminowej oraz również dla osób zorientowanych w krótszym ujęciu czasowym - w jaki sposób zarządzam aktywnymi portfelami (trading):
 
 
.

10 komentarzy:

 1. Kopalnia mega dobrych spółek na tym blogu. Przeglądnąłem sobie historię i niemal każda przeanalizowana spółka stoi dzisiaj wyżej niż w dniu opublikowania analizy. Same perełki! Szkoda, że wcześniej tu nie trafiłem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam do regularnego odwiedzania bloga i również na nasz nowy kanał na YouTube: LINK :)

   Usuń
 2. Hej Daniel, od jakiego scannera rozpoczynasz wyszukiwanie takich spółek jak PODD ? Jeżeli od finviza, to jakie kryteria wpisujesz w scanner ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Korzystam z traderfox :) - program pokazuje mi spółki, które spełniają moje kryteria do tradingu i do inwestycji długoterminowej.

   Usuń
 3. Hej, dzięki. Jest możliwość w traderfox zmiany języka na angielski ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znalazłem opcji zmiany języka. Tylko w j. niemieckim.

   Usuń
 4. Firma silnie rozwijająca się, która zyski odnotowuje dopiero od 2018 roku - wcześniejsza koncentracja na pozyskanie jak największej części sektora w którym działa, dopiero teraz zaczyna przynosić pozytywne wyniki finansowe.
  --> Brzmi jak idealna droga rozwoju !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dotychczas droga rozwoju przebiegła książkowo :)

   Usuń
 5. Czy jest szansa na takie poszukiwania okazji na gpw?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety na naszym rynku trudniej znaleźć spółki, które mają takie dobre (długoterminowe) wyniki finansowe, ale może kiedyś się bliżej rozejrzę po naszym rynku i jak któraś przypadnie mi do gustu - dodam analizę ;)

   Usuń