Translate my BLOG

sobota, 6 lutego 2021

Spirax Sarco Engineering (SPX)

Brytyjska spółka z wysoką jakością
06.02.2021

Dzisiaj troszeczkę dokładniej spojrzę na brytyjską spółkę, która z ujęcia inwestycyjnego wygląda całkiem interesująco, mowa o Spirax Sarco Engineering. Data założenia sięga prawie 150 lat wstecz - 1888 rok i jest producentem systemów zarządzania parą i pomp perystaltycznych oraz powiązanych technologii przepływu cieczy. Jej obecna kapitalizacja rynkowa (po przeliczeniu na USD) wynosi 11,5 mld. $. Zarówno z fundamentalnego jak i z technicznego ujęcia warta uwagi - trend kursu akcji podobnie jak wyniki finansowe są dosyć stabilne:


Przychody i zysk netto rosną stabilnie, maksymalne obsunięcia w kursie akcji niższe od średnio-rynkowych i to przy jednocześnie wyższych średniorocznych stopach zwrotu - ona w ujęciu dziesięcioletnim wyniosła ok. 18,9% (w skali roku). Jednak ze względu na ponadprzeciętnie wysoką (dla spółki) wycenę, można oczekiwać, że przy inwestycji po aktualnym kursie (112,00 £) przyszłe stopy zwrotu będą niższe, czyli można oczekiwać korekty. Korektę tą można moim zdaniem próbować wykorzystać do pierwszego wejścia - spadek ceny o ponad 20% byłaby do tego dobrą okazją. 

SPX 05.02.2021 - 112,00 £

Długoterminowy trend kursu akcji jak już wcześniej wspominałem wygląda bardzo dobrze i jako firma niecykliczna odporna jest na kryzysowe otoczenie - podczas koronawirusowego krachu akcje cofnęły zaledwie 20%, a podczas bessy 2008-2009 spadek ten nie przekroczył 40%, co w obydwóch przypadkach jest mniej od szerokiego rynku. 


Oczekiwania analityków co do przyszłych wyników również wyglądają optymistycznie - przychody oraz zysk netto mają utrzymać swój wzrostowy trend. Dodatkowo oczekuje się kontynuacji podwyżek dywidendy, która ale dzisiaj ze względu na ponadprzeciętnie wysoki kurs akcji jest stosunkowo niska (poniżej 1%). Ujęcie dłuższe, dotyczące wyników finansowych na końcu:


Reasumując: Spirax Sarco Engineering jest interesującą firmą dla inwestora, który chce zdywersyfikować swój portfel o spółkę niecykliczną, która w okresach większych zawirowań rynkowych może stabilizować portfel. Dla osób zainteresowanych powiększaniem swojej wiedzy dotyczącą inwestowania (oraz tradingu) mogę przekierować do swojej książki - klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do sklepu, gdzie ją można zamówić:


Jeśli z kolei szukasz brokera, który umożliwi Tobie również handel na spółkach brytyjskich, to polecić mogę LYNX - broker z którym mam współpracę i który nowym klientom, którzy przy zakładaniu konta powołają się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci 50 $ prowizji od transakcji:

Załóż rachunek brokerski w LYNX i odbierz 50 $ ->

Na końcu polecę jeszcze darmowy e-book, który można pobrać ze strony brokera, do której przejdziesz klikając na poniższy baner:

11 komentarzy:

 1. Gdzie mozna znaleźć takie zestawienia i analizy spółek, jak pokazna tutaj?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie strony z których regularnie korzystam w zakładce "Przydatne strony" - z dzisiejszego wpisu zestawienia pochodzą z morningstar, traderfox i marketscreener :)

   Usuń
 2. Dzięki! Good bless, genialny blog!

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej Daniel,

  mocno polecasz Lynxa a powiedz mi proszę czy korzystałeś może z Exante?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Exante również przedstawiałem na blogu, tu można poczytać: LINK :)

   Usuń
 4. Cześć Daniel,
  czy możesz coś więcej napisać na temat LYNX? Albo ewentualnie wskazać gdzie już coś więcej na ten temat pisałeś?
  Głównie interesuje mnie kwestia podatkowa, bo pewnie nie dostarczają pitu, wszystko ręcznie czy ułatwiają to jakimś przejrzystym zestawieniem? Również kwestia tej deklaracji rezydencji podatkowej w przypadku inwestowania w USA żeby uniknąć podwójnego opodatkowania. Chciałbym się też dowiedzieć, czy z Twojego punktu widzenia, ja jako początkujący inwestor z Polski (z zerowym doświadczeniem praktycznym, ale tematem interesuję się już od około 2 lat) powinienem najpierw założyć rachunek maklerski na rodzimym rynku (np. bossa), czy nie ma to znaczenia i z LYNX sobie poradzę? Głównie interesowałoby mnie inwestowanie pod dywidendę.

  Poza tym chciałbym Ci podziękować za to, że dzielisz się swoją wiedzą w tak przystępny sposób :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ofertę LYNX przedstawiałem na blogu tutaj: LINK
   LYNX PIT'u nie wyśle, bossa tak bo jest polskim brokerem. Inwestując dywidendowo w bossie, trzeba oddać 30% podatku, w LYNX 15%+4% dopłaty, gdyż przyjmie wniosek W-8BEN, który zwalnia z podwójnego płacenia podatku. Czytałem gdzieś, że w drugiej połowie 2021 roku bossa również zacznie przyjmować ten wniosek (ale nie jest to jeszcze pewna informacja). Ogólnie LYNX ma dużo bogatszą ofertę i w zależności od tego co potrzebujesz (dostęp do większej liczby rynków oraz styl inwestowania - aktywnie, pasywnie) powinieneś wybrać na tej podstawie. Polecić mogę obydwóch :)

   Usuń
  2. Super, dzięki za link, o to mi chodziło, btw. podnieśli minimum wpłaty do 30 tys. w ciągu tego pół roku od utworzenia artykułu. W sumie się nie dziwię, tak jak pisałeś o tych prowizjach to nie ma sensu zaczynać z mniejszą kwotą, 30tys to starczy na dobry początek na 2-3 inwestycje.

   Ja przez te 2 lata czytania książek, blogów, postów, oglądania youtuba o giełdzie i inwestycjach skłonny byłem kupić 10-letnie obligacje skarbu państwa 1,5 roku temu. Nie najgorzej to póki co wyszło, w pierwszym roku było tylko 2,7%, w drugim miało być 1,5% + inflacja, co się okazało inflacja dość wysoka i mam 4,5%. Do tego 3x tyle leży w gotówce na koncie bankowym oszczędnościowym z oprocentowaniem 0,01% ;( I czeka aż w końcu wyjdę ze swojej strefy komfortu i podejmę ryzyko wejścia na giełdę. W tym czasie mam wrażenie, że już tyle wiedzy zdobyłem, że nie chciałbym się ograniczyć tylko do polskiego rynku, dlatego decyzja padnie chyba na LYNX. Jak już zrobię pierwszy krok to pójdzie z górki.

   Dodatkowo zapytam, zaczął się nowy rok, czas rozliczeń podatkowych, może pomyślałbyś o artykule w którym w praktyczny sposób, krok po kroku pokażesz jak wygląda rozliczenie podatku 15%+4% w przypadku dywidendy, jak również kupna/sprzedaży kilku pakietów akcji w różnych terminach, na dodatek w dolarach. Ja długo szukałem informacji na ten temat i w końcu znalazłem podobny artykuł, wręcz ze wskazaniem w jakie rubryki co wpisywać na formularzu, aczkolwiek z grzeczności do Ciebie nie będę tu niczego wrzucał. Myślę jednak (wnioskując nawet z komentarzy pod artykułem o LYNX), że dużo osób byłoby tym zainteresowane. Dla Ciebie to chleb powszedni (a raczej coroczny :D), a wiele osób boi się zacząć przygodę z zagranicznym brokerem bo jak wiadomo fiskus grosika nie podaruje. Oczywiście to tylko luźna sugestia, doceniam wiedzę którą się z nami dzielisz w sferze inwestycyjnej. Jednakże fajnie by było po wpisaniu frazy w google "rozliczenie podatku z zagranicznym brokerem" trafić na ten blog. A ludzie między sobą niejednokrotnie taką instrukcję by rozsyłali.

   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Moje przychody rozlicza księgowa, nie jestem specjalistą w działach podatkowych i na blogu wolę się koncentrować na treściach na których się najlepiej znam. Jak samodzielnie rozliczyć PIT, LYNX opisał u siebie na stronie: LINK

   Usuń
  4. Ok to zrozumiałe. Co do tego co podaje LYNX, jest to kropla w morzu tego co potrzebuje od nas US. Dywidendy swoją drogą, a realizacja sprzedaży akcji swoją, jeżeli do tego dochodzi obca waluta to każdą transakcję musimy przeliczyć po oficjalnych kursach NBP z danego dnia transakcji. Czyli Excel będzie niezastąpiony.

   W każdym razie dziękuję za poświęcony czas, pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń