Translate my BLOG

czwartek, 11 lutego 2021

Enphase Energy (ENPH)

Inwestowanie w "modne tematy" - ponad 7500% zysku w trzy lata...
11.02.2021

Inwestorów giełdowych można podzielić na dwie grupy - jedni szukają spółek, które w długim czasie umożliwią stabilne pomnażanie kapitału, drudzy w krótkim czasie zainwestowaną kwotę chcą powiększyć kilkukrotnie. Oczywiście trzeba również dodać, że gotowość do ryzyka tych dwóch grup jest zupełnie inna - długoterminowi inwestorzy zazwyczaj są gotowi przyjąć maksymalne obsunięcia zbliżone do rynkowego, a krótkoterminowi którzy "polują" na bardzo duże zyski doświadczają wiele niepowodzeń, który wyrównują jednym udanym trafem. 

Dzisiaj omówię firmę, która w zaledwie 3 lata wzrosła o ponad 7500%, a to oznacza, że zainwestowane na początku 2018 roku 10 000 $ warte dzisiaj jest prawie 800 000 $ - czyli spółka interesująca dla tej drugiej grupy. Mimo przeogromnych wzrostów jakie mamy za sobą, szanse na kolejne zwielokrotnienie inwestycji dalej jest możliwe - dzisiaj już mniej prawdopodobne, ale przy dobrym zarządzaniu ryzykiem, można z trendu jeszcze wiele wyciągnąć...


Mowa o amerykańskiej spółce Enphase Energy - założona w 2006 roku firma na wagę rynkową przynosi 25,8 mld. $ i zatrudnia 577 pracowników. Zajmuje się technologiami energetycznymi, tzn. projektuje i produkuje oparte na programowaniu darmowe rozwiązania energetyczne, które obejmują wytwarzanie energii słonecznej, magazynowanie energii w domu oraz monitorowanie i sterowanie nią przez internet. Firma, która za sobą ma kilka tysięcy procent w zaledwie kilka lat oczywiście wyceniona jest na bardzo wysokim poziomie, ale wycena przy tego rodzaju inwestycji jest drugorzędna - tu wykorzystuje się trwający trend kursu akcji:

ENPH 11.2.2021 - 207,71 $

Bardzo silnym wzrostom oczywiście towarzyszą równie głębokie korekty, które regularnie przekraczają 50%. Korekty te można próbować wykorzystać do zajęcia pozycji. W drugim podejściu, czyli "kupując siłę" trzeba ustawić zlecenie obronne przekraczające spadek ceny o połowę. Dlatego pod względem zarządzania ryzykiem najlepiej jest wchodzić w wielu transzach - z wcześniej ustalonymi poziomami w momentach, kiedy cena spada i ograniczenie tych spadków do wcześniej wyznaczonych poziomów (ważne, żeby nie uśredniać w nieskończoność) lub regularne dokupywanie akcji wraz z kontynuacją wzrostów i możliwe szybkie zabezpieczenie już wypracowanych zysków. Mówiąc inaczej: spółka tylko dla osób, które zajmują się aktywnym zarządzaniem portfela (tradingiem). Dla długoterminowych inwestorów firma może być dobra tylko pod warunkiem już posiadania dostatecznie szeroko zdywersyfikowanego portfela w którym ta spółka zajmie mniej niż 3% jego wartości - spadek i nie osiągnięcie wcześniejszych (wyższych) poziomów w kolejnych latach jest ze względu na bardzo wysoką wycenę wysoce prawdopodobne. 

Przechodząc do "wytłumaczenia" dlaczego firma w takim zawrotnym tempie rośnie: z jednej strony może to być związane ze zmianą władzy w USA, w której nowy prezydent popiera tego rodzaju spółki (pisałem o tym w październiku 2020 na stronie investing: "Jakie akcje kupować kiedy (...) wygra Biden?". Drugim "wytłumaczeniem" jest tempo rozwoju firmy - spółka rośnie, gdyż bardzo szybko się rozwija i na tą chwilę rynek wycenia dalsze utrzymanie tego tempa wzrostu wyników finansowych:


Przy jednoczesnym wzroście przychodów wzrosnąć ma również marża operacyjna co oznacza, że spółka jest w stanie lewarować swoją działalność. Przychody z 2020 roku do 2022 wzrosnąć mają o 130%, a zysk netto 132%. Jednak drobne odstępstwo od oczekiwań (na niekorzyść spółki) może doprowadzić do ponadprzeciętnie głębokiej korekty i to przy firmie, która jest tak wysoko wyceniona jest największym zagrożeniem dla inwestycji w te akcje. Więcej danych do spółki wraz z osiągniętymi wynikami na końcu:

Podsumowując: spółka interesująca jest dla aktywnych inwestorów którzy na bieżąco dostosowują się do zmiany ceny akcji. Dla inwestorów długoterminowych z kolei interesująca jest tylko pod warunkiem już posiadanego dostatecznie szeroko zdywersyfikowanego portfela. Obsunięcia przekraczające 50% uważam na tej spółce za pewne. Pozostanie tylko pytanie czy po takim obsunięciu firma dalej utrzyma swoje tempo rozwoju i tym samym czy wróci do trendu wzrostowego, czy jednak korekta ta nie zapoczątkuje duże oczyszczenie kursu z przeogromnego przewartościowania, czyli czy spadki te zagoszczą w spółce na dłużej? 
 
Jeśli spodobał Ci się artykuł i chcesz pozostać z kolejnymi na bieżąco to zachęcam do zapisu na newsletter. Wraz z zapisem prześlę Tobie darmowy fragment mojej książki "Giełda, inwestycje, trading":
 
 
Dla osób szukających z kolei więcej wiedzy to polecić mogę darmowy e-book, który dostępny jest gratis do pobrania na stronie partnera wpisu - LYNX Broker (klikając na poniższy baner przejdziesz do strony, gdzie e-book za darmo można pobrać):

5 komentarzy:

 1. Prawie wszystkie spółki z grupy energii odnawialnej w USA wykazują ostre wzrosty. A co powiesz np. o Plug Power, SunPower. ENPH mam, ale Plug nie daje mi spokoju. Po takich wzrostach nie wiadomo czy w ogóle warto wchodzić, a perspektywy spółki Plug- branży wodorowej są bardzo duze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spółki do tradingu, tzn. trzeba aktywnie zarządzać pozycją. Nie są to moim zdaniem firmy do inwesrycji długoterminowej.

   Usuń
 2. Witam ,szeroko pojętą fotowoltaiką,oraz czystą energią zainteresowałem się 3 lata temu,pisałem o takich inwestycjach na kilku popularnych blogach.Ze względu na KID nie można kupić fizycznego ETF-a na te spółki jakim jest TAN-PBW-QCLN,dlatego kupowałem sukcesywnie wybrane akcje wchodzące w te ETF-y.Zysk na dziś oszałamiający w granicach 450%.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, posłuchałem rekomendacji i zakupiłem w cenie 200$. Dzisiejszy kurs to 133$ - czy należy jak najszybciej uciekać czy wręcz dokupić akcji ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nic nie rekomenduję ;) Długoterminowa, tj. fundamentlana sytauacja na spółce bez zmian. Odnośnie zmienności - pisałem, że jest ona na spółce wysoka i korekty mogą przekraczać nawet 50% dlatego teź z ujęcia zarządzania ryzykiem lepiej wchodzić po korekcie, a nie w okolicach historycznych szczytów ;)

   Usuń