Translate my BLOG

środa, 17 lutego 2021

Wingstop (WING)

Inwestycja na czasy po lockdownach
17.02.2021

Przeglądając listę spółek, które z wykresu dobrze się trzymają trafiłem na Wingstop. Przeanalizowałem wyniki finansowe i zostawiła bardzo pozytywne wrażenie, więc na końcu przeszedłem do samej spółki sprawdzając czym firma się w ogóle zajmuje i tu mnie mocno zaskoczyła - Wingstop to amerykańska sieć restauracji o tematyce lotniczej, która specjalizuje się w skrzydełkach z kurczaka. Mimo bardzo zwykłego modelu biznesowego i zarazem trudnego w obecnych czasach otoczenia (dla tego rodzaju spółek), firma bardzo dobrze sobie radzi:


Obecna kapitalizacja rynkowa spółki wynosi ok. 5 mld. $, zatrudniają w sumie 784 pracowników i z akcjonariuszami dzieli się skromną dywidendą: przy obecnym kursie wynosi ona 0,34% przeznaczając na nią 42,4% wypracowanych zysków (jednak to nie wszystko - w dalszej części artykułu wyjaśnienie). Sama wycena fundamentalna dosyć wysoka, ale wysoka marża netto i stabilność wzrostu tych wyników trochę ją usprawiedliwiają. Mimo tego jak na moje odczucie preferowałbym inwestycję przy znacznie niższych poziomach kursowych.


Przechodząc do podstawowych informacji: średnioroczny wzrost przychodów z ostatnich pięciu lat przekracza 24% (w skali roku), w krótszym ujęciu czasowym tempo tych wzrostów troszeczkę przyhamowało: w trzyletniej perspektywie średnioroczny wzrost przychodów przekracza 17,5% (w skali roku). Mimo spadku tego tempa, dynamika wzrostów nadal jest bardzo wysoka. Dywidendą spółka dzieli się od 2016 roku i ona z roku na rok jest podwyższana, jednak co ciekawsze to dodatkowa dywidenda, która po uwzględnieniu zwiększa pasywny przychód akcjonariusza spółki (dywidenda ta jest zmienna, ale ona w przeszłości wynosiła między 10,33% w 2016, a 3,87% w 2020). Dywidenda ta nie na każdym portalu finansowym jest uwzględniana, jednak patrząc w historię wypłat na stronie spółki widać, że firma najwyraźniej może się zaliczać do klasycznych spółek typu "high-yield-dividend-stocks". 

WING 16.02.2021 - 165,42 $

Spółka z ujęcia technicznego również wygląda optymistycznie - koronawirusowy krach doprowadził do blisko 60% przeceny, ale to przy modelu biznesowym jakim firma się zajmuje nie powinno dziwić. Bardziej dziwi, że mimo lockdownów firma bardzo szybko wróciła ponad poziomy sprzed krachu. Aktualnie kurs akcji odbił od poprzedniego szczytu - potwierdza to opór w okolicach 170 $. Wybicie ponad ten poziom potwierdzi aktualność głównego trendu wzrostowego. Więcej danych do firmy, klasycznie na końcu:

Podsumowując: firma zdrowa fundamentalnie interesująca do inwestycji długoterminowej, jednak obecnie jej wycena jest jak na moje odczucie troszkę za wysoka. Technicznie warto zwrócić uwagę na zmienność - ostatni krach pokazał, że szybki spadek o ponad 50% jest możliwy, a to przy wysokiej wycenie zwiększa prawdopodobieństwo do powtórzenia tak silnego cofnięcia. 

Na koniec dla osób zainteresowanych samodzielnym wyszukiwaniem spółek interesujących do inwestycji długoterminowej - w książce "Giełda, inwestycje, trading" opisałem jakie podstawowe kryteria firma powinna spełniać, aby stała się ona dla mnie pod takim względem interesująca. Klikając na poniższy obrazek przejdziesz do sklepu, gdzie książkę tą można zamówić:
 

Jeśli z kolei szukasz brokera, który umożliwi Tobie handel na rynkach zagranicznych, to polecam LYNX - broker z którym mam współpracę i który czytelnikom mojego bloga przy powoływaniu się na moją stronę (pamietnikgieldowy) zwróci 50 $ prowizji od transakcji. Poniżej dodaję dodatkowo darmowy e-book, który LYNX na swojej stronie udostępnił (wystarczy kliknąć na baner):


4 komentarze:

 1. Hej Danielu,
  z jakiego względu stwierdziłeś, że wolałbyś tą spółkę przy niższych poziomach cenowych? Ze względu na jakiś konkretny wskaźnik czy fakt wcześniejszej mocnej przeceny, której oczekujesz ponownie w przyszłości?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Średnia wycena w oparciu o osiągane zyski jest na tej spółce niższa, ponadto mamy bardzo dobre tygodnie na rynkach i przy inwestowaniu teraz, lepiej mieć większy margines bezpieczeństwa.

   Usuń
 2. https://www.macrotrends.net/stocks/charts/WING/wingstop/pe-ratio
  patrząc tutaj to w sumie pytanie jaki okres czasowy masz na myśli, kiedy mówisz o średniej wycenie? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu bardziej szczegółowe: LINK na macrotrends z ceną na koniec kwartału.

   Usuń