Translate my BLOG

niedziela, 23 stycznia 2022

Idzie bessa? Przygotuj się na zakupy!

W ostatnich latach poza wyjątkiem pandemicznego krachu 2020 ciężko było znaleźć spółki do inwestycji - niemal wszystko było przewartościowane. Teraz od kilku tygodni mamy wręcz odwrotną sytuację - wiele spółek po kilkudziesięciu procentowej korekcie zdaje się, że osiągnęła już atrakcyjną wycenę, a to jest klasyczną oznaką tego, że JESTEŚMY W BESSIE. Wysokie poziomy indeksów na razie trzymają jeszcze duże firmy, ale jeśli one do większej wyprzedaży przyłączą, to trzeba się też liczyć z tym, że również indeksy jeszcze niżej zejdą.

Jednak wiadomo, że rynek dyskontuje przyszłość, a to też oznacza, że uwzględnia przyszłe wyniki, które dzisiaj jeszcze nie są widoczne, czyli możliwe, że obecnie "niedowartościowane" spółki w cale nie są "niedowartościowane" - po przedstawieniu wyników okazać się może, że wcześniejsze spadki z wyprzedzeniem uwzględniły pogorszenie sytuacji finansowej. Dlatego przy inwestowaniu długoterminowym trzeba uwzględnić możliwą zmianę otoczenia - w uproszczony sposób pokazałem jak to zrobić wyceniając akcję Netflix.

Aktualnie zdaje się, że rynek właśnie to robi - stara się wycenić wzrost kosztu obsługi długu, który przyjść może po podwyżce stóp procentowych. Fakt ten wpływa na wycenę spółek w oparciu o zdyskontowane przypływy pieniężne.

"Zdyskontowane przepływy pieniężne - to metoda wyceny projektu, spółki lub jej poszczególnych aktywów, wykorzystująca podejście rachunku wartości pieniądza w czasie. Wszystkie przyszłe przepływy pieniężne są szacowane i dyskontowane w celu określenia ich wartości bieżącej. Wartość używanej stopy dyskontowej przeważnie odpowiada kosztowi kapitału i zawiera ocenę ryzyka dotyczącego przyszłych przepływów pieniężnych." - filmy w temacie z kanału YouTube: link1, link2, link3.

Pozostanie pytanie w jakie spółki teraz inwestować?

Spółki, które na zmianę otoczenia mogą więcej stracić, to przede wszystkim firmy z ponadprzeciętnie wysokim długiem. Dlatego w inwestowaniu długoterminowym w okresie bessy, bezpieczniej jest skoncentrować się na spółkach ze stabilnymi wynikami finansowymi. Przecenę na wielu rodzajach spółkach oczywiście można próbować wykorzystać, z tą świadomością, że dołek raczej nie złapiemy, więc trzeba będzie pamiętać o tym, aby ewentualne pogłębianie się spadków "wytrzymać" i takie spadki mogą potrwać dłużej niż dotychczas.

Innym sposobem inwestowania w okresie większych spadków na rynku, jest inwestowanie w spółki, które najzwyczajniej nie spadają. Strategię tą dokładniej omówiłem podczas koronawirusowego krachu w artykule jakim przygotowałem dla księgarni maklerskiej, także zainteresowanych przekierowuję do niego: "W jakie akcje spółek inwestować, kiedy panuje bessa?".

Więcej na temat tego w jaki sposób my w okresie większych na giełdzie spadków inwestujemy w naszym najnowszym filmie na YouTubie:


Zainteresowanym dokształceniem się, polecę jeszcze książkę "Giełda, inwestycje, trading" w której dokładniej opisałem na co przy analizie firmy zwracam uwagę, jakie kryteria powinna spełniać każda długoterminowa inwestycja, jak znaleźć potencjalnie obiecujące spółki do inwestycji i wiele więcej. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie ją można zamówić:

 

2 komentarze:

  1. Hej Danielu, ja znów o Genmabie - lukałeś może w sprawozdania? Próbuje zrozumieć czemu w tym roku tak niski CF operacyjny. Nie jest to niepokojące?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć. Nie analizowałem tej spółki jeszcze, więc nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Ale mam ją na swojej liście :)

      Usuń