Translate my BLOG

sobota, 15 stycznia 2022

Old Dominion Freight Line (ODFL)

Czas na przedstawienie kolejnej interesującej spółki do inwestycji, która na liście do przeanalizowania na blogu znajduje się już od 2017 roku... czas tą zaległość nadrobić, tym bardziej, że od tamtego czasu jej kurs na giełdzie wzrósł o blisko 300% - mowa o firmie Old Dominion Freight Line. Dodatkowym czynnikiem, który wpłynął na nadrobienie tej zaległości, to ogłoszenie przyłączenia do indeksu NASDAQ100 (zastąpi spółkę Peloton Interactive - spółka o którą kilka razy byłem pytany i przy dzisiejszej okazji, dodam, że Peloton nie uważam na dobrą firmę do inwestycji długoterminowej). 

Wracając do Old Dominion Freight Line - jest to północnoamerykańska firma zajmująca się transportem ładunków drobnicowych (LTL). Spółka świadczy regionalne, międzyregionalne i krajowe usługi LTL poprzez jedną zintegrowaną, bez-związkową organizację przewoźnika samochodowego. Jego oferta usług obejmuje przyspieszony transport, który jest obsługiwany przez sieć centrów serwisowych zlokalizowanych w całych kontynentalnych Stanach Zjednoczonych. Świadczy również usługi LTL w całej Ameryce Północnej. Oprócz podstawowych usług LTL oferuje szereg usług o wartości dodanej, w tym transport kontenerów, pośrednictwo w transporcie ciężarówek i doradztwo w zakresie łańcucha dostaw. Jej centra serwisowe są odpowiedzialne za odbiór i dostawę ładunków w ich lokalnym obszarze obsługi.


Firma założona została w 1934 roku, na wagę rynkową przynosi ok. 37,5 mld. $ i zatrudnia w sumie 19 779 pracowników. Finansowo rozwija się w dobrym kierunku - jej przychody w minionych dziesięciu latach rosły średnio 10,5% rocznie i to przy jednocześnie rosnącej marży. Dodatkowo spółka się nie zadłuża, a to czyni ją bardziej odporną na nadchodzące podwyżki stóp procentowych. 
 

Również przyszłe oczekiwania kształtują się pozytywnie - prognozy zakładają stabilne utrzymanie rosnącego trendu wyników finansowych. Sama wycena akcji, mimo trwającej na rynku (oraz spółce) korekty pozostaje wysoka. Dlatego z ujęcia inwestycji w oparciu o wycenę, akcje dzisiaj nadal nie są atrakcyjne do inwestycji. Jeśli jednak wycena spadnie o 20-30%, wtedy stanie się interesującą spółką do inwestycji długoterminowej, wystarczy więc, że cena akcji o tą wartość cofnie, czyli do okolic ceny 250 $:

ODFL 15.01.2021 - 316,12 $

Przed dotarciem do tego poziomu, cena musi wcześniej przebić się przez wsparcia wyznaczone przy pomocy Price Action. Pierwszym takim poziomem wsparcia jest cena 300 $, drugim strega 280-270 $. Po tym mamy kolejne wsparcie techniczne na poziomie 250 $, gdzie widziałbym pierwszą okazję do wejścia długoterminowego. Krótkoterminowo powyżej wymienione poziomy można z kolei wykorzystać do tradingu.

Spółka dostępna do inwestycji tylko u brokera, który umożliwia handel na rynku amerykańskim - polecam tu dzisiejszego partnera wpisu LYNX Broker. Broker, który czytelnikom bloga przy zakładaniu konta zwróci 50 $ prowizji od transakcji, w tym celu wystarczy przy zakładaniu powołać się na mój blog (pamietnikgieldowy):

Dla głodnych wiedzy polecę jeszcze darmowy e-book "11 sprawdzonych strategii największych inwestycyjnych guru" - e-book dostępny na stronie brokera, do którego przejdziesz klikając na poniższy baner:Na koniec Lenka koniecznie chciała wypromować książkę Tomasza Treli pt.: "Giełda. Początek" i nawiązać tym do Dog Eat Dog Venture Capital (założonego przez autora książki funduszu). Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do strony, gdzie ją możesz zamówić.
 

7 komentarzy:

 1. Ja na GPW myślę nad wejściem w Enter Air jak lekko spadnie jeszcze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej Danielu,

  nie wykorzystujesz obecnego strachu do kupna długoterminowego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wykorzystuję - kupiłem w tym miesiącu dwie spółki - SE i PAYC, (a średnio kupuję ok. 10 rocznie) i już czaję do zakupu kolejnej spółki.
   Trzeba też zaznaczyć, że jak otoczenie się zmieni to i wycena spadnie, a sporo spółek nadal drogo wyceniona jest. Ponadto spada ta klasa akcji w których mój portfel już dosyć silnie jest zaangażowany i możliwe, że dlatego kolejny zakup wypadanie na spółkę bardziej defensywną, a te spółki nie spadają jeszcze.

   Usuń
 3. a czemu nie zdecydowałeś się na żadną z firm amazon/microsoft/google ? Apple ze swoim długiem jeszcze jako tako rozumiem, wydaje mi się. Ale jestem ciekaw czemu je omijasz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. GOOGLE mam ale w niedługoterminowym portfelu i na razie tą pozycję nie chcę dublować. MICROSOFT jest w czołówce jeśli chodzi o zakup kolejnej spółki do portfela, ale nadal za wysoko jest wyceniona. AMAZON byłby dla mnie interesujący po podziale - w tej spółce segment Amazon Web Services (AWS) odpowiedzialna jest za sukces i inwestując w tą spółkę, chciałbym tylko ten segment, pozostała część spółki to jak na razie słaba finansowo część, którą finansuje AWS. APPLE również za wysoka wycena.

   Usuń
 4. Chciałem jeszcze zapytać jaki jest powód że pelotonu nie uważasz za dobrego wyboru do long terma?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozwija się kosztem zysków, marża bardzo zmienna, prognozy zakładają powiększanie się strat, trend spadkowy kursu akcji, który znacznie wcześniej wymazał zyski z koronawirusowego bonusu itd.

   Usuń