Translate my BLOG

wtorek, 11 stycznia 2022

HubSpot (HUBS)

HubSpot zapewnia opartą na chmurze platformę zarządzania relacjami z klientami, która umożliwia firmom przyciąganie i angażowanie użytkowników. Platforma firmy zapewnia Marketing Hub, Sales Hub, Service Hub, system zarządzania treścią Hub i Operations, a także inne narzędzia i integracje, które umożliwiają firmom przyciąganie i angażowanie klientów przez cały proces obsługi klienta. Funkcje platformy obejmują wyszukiwarkę, blogowanie, zarządzanie treścią witryny, wiadomości, chatboty, media społecznościowe, automatyzację marketingu, pocztę e-mail, predykcyjną ocenę potencjalnych klientów, produktywność sprzedaży, sprzedaż biletów i narzędzia pomocy technicznej, ankiety NPS klientów, analizy i raportowanie. Spółka świadczy profesjonalne usługi, na które składają się usługi onboardingu dla klientów oraz szkolenia.


Firma założona została w 2006 roku, czyli jest stosunkowo młodą spółką. Na giełdzie notowana jest od 2014 roku, zatrudnia 5496 pracowników i na wagę przynosi 25,6 mld. $ kapitalizacji rynkowej. Przychody firmy w ostatnich pięciu latach rosły średnio 37,4% rocznie, czyli jest reprezentantem firm typu "growth". Szybkie tempo wzrostu przychodzi kosztem zysków, a marża tylko powoli rośnie. Oznacza to, że spółka nadal znajduje się na wczesnym etapie rozwoju, a to czyni ją dużo bardziej ryzykowną. Jeśli firma chce w przyszłości wykorzystać zdobytą wielkość, to powinna w miarę szybko zwiększać marżę, inaczej po podwyżkach stóp procentowych rosnące straty z działalności mogą znacząco przyspieszyć na dynamice.


Wraz z udanym przejściem do firmy generująca zyski, spółka może być interesująca do inwestycji długoterminowej. Na chwilę obecną inwestycja w nią byłaby jednak spekulacją pod właśnie ten scenariusz. Oznacza to, że z aktualnej perspektywy firma jest bardziej ryzykowna, ale to zarazem powoduje, że i przyszły potencjał jest większy, bo kiedy wyklaruje się sytuacja w której spółka rozpocznie generować zyski, wtedy również i jej cena rynkowa będzie znacznie wyższa.

11.01.2021 - 538,44 $


Technicznie akcje podążają za dynamiką wzrostową przychodów, czyli kurs akcji jest jak przychody w silnym trendzie wzrostowym. Warto jednak zwrócić uwagę na załamania ceny - w 2016, 2020 i obecnie w 2022 roku kurs spółki gwałtownie spadł, a to były lata przejściowe. W 2016 roku rynek wyceniał nadchodzący wzrost stóp procentowych, w 2020 mieliśmy kryzys pandemiczny, a w 2022 roku mamy ponowną powtórkę z 2016 roku - czyli ponowne dostosowanie kursu do rosnącego kosztu obsługi długu, który przyjdzie wraz z podwyżką stóp procentowych. Jeśli spółka podobnie jak w poprzednich sytuacjach, udanie dostosuje się do nowego otoczenia i nie odnotuje znaczącego spadku tempa wzrostu wyników finansowych, to trwająca teraz korekta może być dobrą okazją do inwestycji - to pod warunkiem zaakceptowania podwyższonego ryzyka.

Sama wycena w oparciu o przychody (bo cena kursu akcji podąża za wzrostem dynamiki przychodów) jest aktualnie z poziomów stycznia 2021 roku, kiedy cena akcji stała ponad 20% niżej (czyli wzrost ceny od tamtego czasu sięga już ponad 30% - procent procentowi nierówny, bo po spadku o 50%, kurs musi wzrosnąć 100%, aby tą przecenę odrobić):


Jaka ta wycena w minionych blisko dwóch latach była pokazuje powyższy wykres - im wyżej stoimy, tym wyższa wycena. Średnia poziomu wyceny od sierpnia 2020 roku to 19, podczas gdy aktualnie notujemy przy poziomie ok. 15,5 punktów. W długoterminowym ujęciu, czyli wraz z uwzględnieniem zmian otoczenia stóp procentowych w okresie 2016-2019, średni poziom wyceny to 11,4 i z tak długiego ujęcia oznacza to, że akcje te nadal są przewartościowane. Więcej danych do spółki na końcu:Jeśli spodobała Ci się analiza i zainspirowała do dokładniejszego przyglądnięcia się spółce to zapraszam do zapisu na newsletter, w którym raz w tygodniu otrzymasz informację z nowymi analizami jakie w minionym tygodniu opublikowane zostały na blogu. Wraz z zapisem otrzymasz darmowy fragment mojej książki "Giełda, inwestycje, trading":

Zapisz mnie na newsletter i pobierz darmowy fragment książki ->

Dla osób poszukujących dodatkowej wiedzy polecić mogę również darmowy e-book, który przygotował LYNX Broker, e-book ten za darmo dostępny jest na stronie brokera, do którego przejdziesz klikając na poniższy baner:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz