Translate my BLOG

wtorek, 22 lutego 2022

NeoGenomics (NEO)

Ostatnie kilka przedstawionych na blogu akcji były z kategorii defensywnej, więc dzisiaj dodam spółkę z kategorii ofensywnej: NeoGenomics. Spółka na swojej stronie przedstawia się jako operator sieci laboratoriów badawczych skoncentrowanych na nowotworach. Jej klientami klinicznymi są środowiskowe praktyki patologiczne, grupy onkologiczne, szpitale i ośrodki akademickie oraz firmy farmaceutyczne, którym świadczy testy i inne usługi w celu wsparcia ich badań naukowych i prób klinicznych. Spółka oferuje usługi badawcze, które obejmują cytogenetykę, hybrydyzację fluorescencyjną in-situ (FISH), cytometrię przepływową, immunohistochemię (IHC) oraz obrazowanie cyfrowe, badania molekularne i analizę morfologiczną. Ponadto świadczy usługi testowe wspierające programy onkologiczne swoich klientów farmaceutycznych od ich odkrycia do komercjalizacji. Pomaga również w opracowaniu hipotezy dotyczącej biomarkerów, polecając optymalną platformę do molekularnych badań przesiewowych i wspierając narzędzia do odkrywania informatyką w celu przechwytywania znaczących danych.


Aktualna kapitalizacja spółki sięga 2,5 mld. $ i zatrudnia w sumie 1700 pracowników. Działa w sektorze, który zaliczyć trzeba do wysoko spekulacyjnych, ale sama firma działa na zasadzie dostarczania technologii, co znaczy że sama nie jest uzależniona od sukcesu rozwoju produktu - jest więc swego rodzaju sprzedawcą szpadli i sita firmom poszukującym złoto. Dzięki temu ryzyko w spółce znacząco spada, ale mimo wszystko firma kategoryzowana powinna być do wysoko spekulacyjnych spółek, o czym świadczy sezonowość sektora (sektor ten charakteryzuje się tym, że spółki w nim działające najpierw muszą pozyskiwać kapitał, aby następnie móc go wykorzystać do badań).  


Dobrym okresem dla tego rodzaju firm był czas lockdawnów w którym spółki zaczęły dostawać znacznie większe dotacje niż wcześniej, aby stawić czoła zagrożeniu pandemicznego. Również w przyszłości, ewentualny sukces w badaniach nad jakimikolwiek produktem, może chwilowo uskrzydlić cały sektor. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że w ujęciu inwestowania długoterminowego, strategia oparta na sukcesach w badaniach ma nikłe szanse powodzenia - powinno się koncentrować na modelach biznesowych, które są powtarzalne, tzn. które rok do roku przynoszą wyższe zyski. Dlatego spółka NeoGenomics mimo, że udanie powiększa swoje przychody rok do roku, pod tym względem byłaby inwestycją typu "wszystko albo nic".


Aktualnie kurs spółki koryguje ostatnie wysokie przewartościowanie i teraz wycena jak i sama cena akcji sięgnęła koronawirusowego dołka. Patrząc jednak dalej wstecz, historyczna wycena spółki była jeszcze niższa i dlatego uważam też, że miejsca do dalszych spadków nadal nie brakuje.

NEO 22.02.2022 - 19,31 $

Technicznie główny trend pozostaje wzrostowy - nawet po już blisko 70% korekcie jaką mamy za sobą. To dlatego, że w przeszłości podobnie głębokie zejścia były w tej spółce normalne. Poziom na jakim się teraz znajdujemy (okolice 19 $) są ważnym dla kursu akcji wsparciem i dlatego aktualnie, przecenę tą można próbować wykorzystać do zakupu. Jeśli jednak negatywny sentyment na rynku się utrzyma, to prawdopodobnie zobaczymy większe zejście poniżej tego wsparcia i później prawdopodobnie silniejsze odbicie ponad poziom 19 $. Długoterminowo NeoGenomics pozostaje wysoko spekulacyjną firmą z dużymi szansami oraz zarazem z większym ryzykiem.

Przypomnę jeszcze, że broker LYNX przygotował promocję w której przy otwieraniu rachunku inwestycyjnego do 31 marca 2022 roku i dokonując wpłaty kapitału, można uzyskać do 500 € zwrotu prowizji za transakcje dokonane przez pierwsze trzy miesiące. Bonus ma formę kredytu transakcyjnego i nie dotyczy kosztów poniesionych za handel kontraktami CFD, certyfikatami sprinter oraz turbo. Czyli okazja ta dotyczy rynku akcyjnego. Klikając na poniższy baner przejdziesz do strony w której można się zarejestrować:


Osoby zainteresowane analizami do polskich spółek, zapraszam na Portal Analiz. Klikając na poniższy link przejdziesz do strony. Zapraszam również do zapisu na newsletter - zapisując się dostaniesz darmowy fragment mojej książki w prezencie oraz w przyszłości nie pominiesz już żadnej nowej analizy na blogu:

6 komentarzy:

 1. Hej Danielu. Pytanko o to czemu nie kupiłeś Adobe i czy będziesz się przymierzal do kupna? Z tego co widziałem to była w gronie faworytów do BSW ale w końcu nie weszła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałbym, żeby jeszcze wycena troszkę spadła. Może po tym kupię :)

   Usuń
 2. Zauważyłem Danielu, że inaczej traktujesz rynek polski i usa w trakcie spadków - polskie spółki sprzedajesz, zaś amerykańskie wciąż trzymasz lub nawet dokupujesz. Z czego to wynika? Czy nie ma u nas spółek wartych dłuższego zaangażowania, a za oceanem liczysz na szybkie odrobienie strat? Pozdrawiam. Marek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są to dwa inne portfele - portfel polskich akcji jest portfelem tradingowym i reaguję na cenę. Portfel zagranicznych akcji jest portfelem długoterminowym i reaguję na fundamenty. Długoterminowy portfel buduje z zamiarem trzymania akcji przez minimum dwie dekady, tym samym portfel ten uczestniczyć będzie również w bessie.

   Usuń
 3. Skoro sytuacja jest taka jak obecnie i wszystko zapowiada większą przecenę, to czy nie lepiej zredukować pozycję w części lub nawet sprzedać całość i odkupić później po niższych cenach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze się to pytanie pojawia kiedy na rynku wzrasta zmienność/jest panika. Jeśli tradujesz to możesz tak zrobić, jeśli inwestujesz lepiej wykorzystać promocję do zakupów i nie sprzedawać z nadzieją, że uda się odkupić niżej, bo nie wiemy czy i jak głęboko rynek jeszcze zejdzie. Im dłuższy horyzont czasowy przy inwestowaniu tym lepiej.

   Usuń