Translate my BLOG

czwartek, 3 lutego 2022

The Kroger Company (KR)

Zanim przejdę do głównego tematu wpisu, krótkie przypomnienie, że broker LYNX przygotował promocję w której przy otwieraniu rachunku inwestycyjnego do 31 marca 2022 roku i dokonując wpłaty kapitału, można uzyskać do 500 € zwrotu prowizji za transakcje dokonane przez pierwsze trzy miesiące. Bonus ma formę kredytu transakcyjnego i nie dotyczy kosztów poniesionych za handel kontraktami CFD, certyfikatami sprinter oraz turbo. Czyli okazja ta dotyczy rynku akcyjnego. Klikając na poniższy baner przejdziesz do strony w której można się zarejestrować:

 
Przechodząc do głównego tematu wpisu - jesteśmy w samym środku sezonu, w którym spółki "chwalą" się swoimi wynikami z poprzedniego kwartału. Dotychczas reakcja na wyniki jest bardzo zróżnicowana - z jednej strony mamy fajerwerki (np. Alphabet i Mastercard) i z drugiej panika i ewakuacja jakby firma miała za rok zniknąć z rynku (Netflix i PayPal). Więc na taki okres dla spokojniejszego snu, warto zainteresować się spółkami defensywnymi. Dlatego dzisiaj przeanalizuję dywidendowego klasyka - Kroger


Spółka prowadzi sklepy wielobranżowe i zajmuje się również produkcją i przetwarzaniem części żywności przeznaczonej na sprzedaż w swoich supermarketach. Spółka prowadzi około 2800 własnych lub dzierżawionych supermarketów, magazynów dystrybucyjnych i zakładów produkcji żywności poprzez oddziały, spółki zależne lub stowarzyszone. Jest także właścicielem wyposażenia sklepów, wyposażenia i ulepszeń dzierżawy, a także urządzeń przetwórczych i do produkcji żywności. Firma oferuje spersonalizowane, zamawianie online, odbiór w sklepie, a także dostawę do domu. 


Kapitalizacja spółki przekracza 33 mld. $ i jako spółka działająca na rynku rozwiniętym, rośnie w umiarkowanym, ale za to też stabilnym tempie. Tym samym jest ona tradycyjnym reprezentantem spółek dywidenowych - stopa dywidendy wynosi obecnie ok. 1,9%:


Dywidenda ta w 10 letnim ujęciu rosła średnio 13,4% rocznie, czyli powyżej poziomu inflacyjnego - informacja przede wszystkim istotna dla inwestora, który cash flow z tytułu dywidendy przeznacza na cele konsumpcyjne. Sama wycena spółki zarówno w oparciu o dywidendę jak i w oparciu o zyski jest z kolei na średnim poziomie z ostatnich pięciu lat, czyli aktualna wycena wskazuje "uczciwe" poziomy.


Zieloną przerywaną linią zaznaczyłem średni poziom wyceny spółki w oparciu o zyski. Kiedy znajdujemy się powyżej tej linii, wycena wskazuje przewartościowanie, kiedy poniżej - niedowartościowanie. Aktualnie notujemy bardzo blisko niej i to oznacza, że wyceniając spółkę tym sposobem, firma wyceniona jest "uczciwie".

KR 03.02.2022 - 43,91 $

Technicznie cena spółki jest dosyć zmienna, ale zmienność ta nie jest uzależniona od ogólnego otoczenia rynkowego. Koronawirusowy krach po zasłonięciu osi czasu raczej nikt nie będzie w stanie wskazać i podobnie wyglądało to podczas poprzednich kryzysów: w 2009 roku obsunięcie ceny akcji lekko przekroczyło 35% - dużo mniej niż obsunięcie szerokiego rynku. Aktualnie zależność ta się utrzymuje - teraz sporo spółek odnotowuje bardzo głębokie obsunięcie, niektóre akcje znajdują się też już w dojrzałym rynku niedźwiedzia, a Kroger? - Kroger notuje ok. 10% poniżej historycznego szczytu. Więcej danych i podsumowanie na końcu:


Podsumowując: jeśli podwyższona zmienność na szerokim rynku się utrzyma i dotychczasowe zależności się nie zmienią, to Kroger może być tą firmą, która w tym okresie będzie stabilizować portfel. Wysokich stóp zwrotu od tej spółki raczej nie należy się spodziewać, ale nie jest to też spółka do maksymalizacji zysków, tylko właśnie więcej do stabilizacji portfela podczas podwyższonej zmienności rynkowej. 

Na zakończenie dla osób, które chcą poznać psychologię giełdy i zrozumieć, dlaczego dochodzi do przereagowań kursów w obydwie strony (obecnie w dół) - polecę książkę A. Kostolany pt.:"Psychologia giełdy". Klikając na poniższy obraz przejdziesz do strony, gdzie ją można zamówić:

2 komentarze:

  1. Hej, w czasie takiej zmienności zabezpieczasz jakoś portfel pochodnymi? Jeżeli tak to, gdzie masz konto na np. opcje na US akcje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Długoterminowy portfel nie zabezpieczam. Zmienność wykorzystuję w tradingowych portfelach handlując 2x mniejszymi pozycjami niż normalnie.

      Usuń