Translate my BLOG

piątek, 18 lutego 2022

Waste Management (WM)

Dzisiaj dojdzie nowa defensywna spółka na bloga - Waste Management. Spółka jest wiodącym północnoamerykańskim dostawcą usług w zakresie zbiórki i zarządzania odpadami, czyli działa w sektorze niecyklicznym, a to powinno spółkę czynić odporną na koniunkturę gospodarczą. Jej aktualna kapitalizacja rynkowa sięga ok. 60 mld. $ i zatrudnia w sumie 48 250 pracowników. Jako spółka typu "value" dzieli się również dywidendą, która wynosi 1,82% - na nią spółka przeznacza ok. 52% zysków.


Firma interesująca może być dla inwestora, który chciałby zakupić spółkę, która ustabilizuje zmienność portfela. Ze względu na charakter działalności nie można też oczekiwać, że firma przyniesie swoim akcjonariuszom ponadprzeciętnie wysokie stopy zwrotu, aczkolwiek w ostatnich 10 latach, kurs akcji rósł średnio 15,1% rocznie. Same wyniki finansowe wyglądają optymistycznie, ale również w tym ujęciu firma w pierwszej kolejności rośnie głównie z ujęcia inflacyjnego.


Przechodząc do wyceny spółki: ona po 15% korekcie kursu akcji zbliżyła się do średniego poziomu (wyceny) z ostatnich pięciu lat. Jeśli więc korekta ceny akcji się utrzyma, to w kolejnych tygodniach firma może w ujęciu o wycenę w oparciu o zyski, stać się w miarę interesującą spółką do inwestycji długoterminwej. Aby firmę zaliczyć do "niedowartościowanej" cena akcji musiałaby jednak z obecnych poziomów cofnąć o minimum kolejne 15%.


Wraz z takim spadkiem również i stopa dywidendy wzrośnie - kiedy ta dywidenda sięgnie 2,1%, wtedy myślę, że można zastanowić się nad pierwszą transzą do zakupu (aktualnie dywidenda wynosi 1,82%). W ujęciu ceny akcji, aby dywidenda przekroczyła 2%, kurs musi spaść do ok. 120 $:

WM 18.02.2022 - 142,95 $

Poziom ten (120 $) zbiega się zarazem z ważnym wsparciem technicznym - tzw. "zmiana biegunów". Długoterminowy trend po dotarciu do tego wsparcia ciągle pozostaje aktualny. Głębsze zejścia poniżej 100 $ za akcję uważam z kolei raczej za bardzo mało prawdopodobne. Jeśli jednak negatywny sentyment na giełdzie rozszerzy się również do defensywnych spółek, to liczyłbym się z tym, że te 100 $ przetestuje - ale przy utrzymaniu dotychczasowych wyników, byłaby to dobra okazja do inwestycji długoterminowej.

Przypomnę jeszcze, że broker LYNX przygotował promocję w której przy otwieraniu rachunku inwestycyjnego do 31 marca 2022 roku i dokonując wpłaty kapitału, można uzyskać do 500 € zwrotu prowizji za transakcje dokonane przez pierwsze trzy miesiące. Bonus ma formę kredytu transakcyjnego i nie dotyczy kosztów poniesionych za handel kontraktami CFD, certyfikatami sprinter oraz turbo. Czyli okazja ta dotyczy rynku akcyjnego. Klikając na poniższy baner przejdziesz do strony w której można się zarejestrować:


Na koniec również informacja do mojej książki - drugie wydanie się już powoli kończy, pozostało kilkaset sztuk, a to oznacza, że do połowy roku całość prawdopodobnie zostanie wyprzedana. Trzecie wydanie już jest planowane, ale ze względu na wzrost kosztów produkcji, będę musiał podnieść cenę. Także jeszcze można zamówić książkę po niższej cenie - klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do sklepu, gdzie książkę można zamówić:
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz