Translate my BLOG

sobota, 24 września 2022

Domino's Pizza (DPZ)

Troszkę czasu minęło od ostatniej analizy spółki, więc dzisiaj najwyższy czas na to aby pod lupę wziąć kolejną firmę - Domino's Pizza. Spółka założona została w 1960 roku, na wagę przynosi niecałe 12 mld. $ i zatrudnia 13 500 pracowników. Firma ta jest drugą pod względem wielkości sprzedaży siecią pizzerii w Stanach Zjednoczonych (na pierwszym miejscu jest Pizza Hut). Jednak pizzeria ta nie działa tylko w USA - przychody pochodzące z USA stanowią niecałe 35% wszystkich przychodów, reszta rozłożona jest po pozostałej części świata. W Polsce sieć działa pod nazwą Pizza Dominium.

W ostatnich dziesięciu latach spółka zwiększała swoje przychody 10,2% rocznie, w pięciu letnim ujęciu przychody te rosły 12% rocznie. Oznacza to, że w długoterminowym ujęciu przychody te utrzymują stabilny wzrostowy trend. Oczywiście to samo odnosi się do zysku netto, który dodatkowo dzięki delikatnemu wzrostowi marży w w kolejnych latach, rośnie szybciej niż przychody. W dużym skrócie można więc powiedzieć, że fundamentalna sytuacja spółki prezentuje się pozytywnie - mamy rosnące przychody, rosnące zyski, rosnącą marżę, rosnącą dywidendę, spadającą liczbę wolnych w wolnym obrocie akcji oraz dzięki trwającej bessie na rynkach - atrakcyjną wycenę fundamentalną.


Uproszczona wycena firmy w oparciu o zyski sugeruje, że akcje w tej chwili są niedowartościowane. Jednak chciałbym zwrócić uwagę na to, że tak samo jak w okresie hossy, akcje przez dłuższy czas potrafią być przewartościowane, tak samo mogą w okresie bessy być przez dłuższy czas niedowartościowane. Dlatego trzeba o tym pamiętać, aby nigdy nie "wypstrykać" się za wcześnie z gotówki przeznaczanej do inwestycji długoterminowej. Jeśli zyski spółki w następnych latach spadną - to wycena wzrośnie. Aczkolwiek w przypadku Dominion's Pizza spadek zysków (według bieżących oczekiwań) firma doświadczy jedynie w 2022 roku (sięgnąć mają poziomy z 2019 roku). W kolejnych latach, wzrostowy trend ma wrócić i zyski już od 2023 roku mają być na nowych rekordowych poziomach - czas pokaże czy tak będzie.

DPZ 24.09.2022 - 330 $

Sprawdzając troszeczkę dokładniej czy aktualne poziomy mogą być interesujące do inwestycji - w technicznym ujęciu, kurs notuje na wsparciu, co może być wykorzystywane do zakupów. Kolejny poziom obrony znajdziemy kilkanaście procent niżej - w przedziale 290-280 $. Gdyby ten przedział również puścił (290-280 $), wtedy następne wsparcie doszukiwać można w przedziale 220-210 $. Patrząc z ujęcia fundamentalnego - aktualna wycena firmy zarówno w oparciu o zyski jak i przychody już dawno nie była tak niska jak obecnie. Jednak przypomnę, że jeśli firma opublikuje wyniki i faktycznie zobaczymy pogorszenie, to wycena ta może wzrosnąć. Jednak w dłuższej perspektywie sytuacja prezentuje się bardzo dobrze i jeśli ktoś chciałby zdywersyfikować portfel o spółkę z tego sektora, to aktualna cena jest tym bardziej atrakcyjna im dłuższy horyzont czasowy mamy. Więcej danych na końcu:


Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na amerykańskich spółkach to polecić mogę LYNX Broker. Broker z którym mam współpracę i który moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci Tobie 50 $ prowizji od transakcji. Polecam również z skorzystania z darmowej wiedzy jaką broker przygotował w formie e-book'a - klikając na poniższy baner, przejdziesz do strony, gdzie za darmo ten e-book można sobie pobrać:

 

Na koniec dla zainteresowanych dokształceniem się w inwestowaniu oraz tradowaniu na giełdzie i wykorzystaniu aktualnej sytuacji rynkowej polecę książkę "Giełda, inwestycje, trading". W niej dokładniej opisałem jakie kryteria spółka powinna spełniać, aby stała się ona dla mnie interesująca do inwestycji długoterminowej. Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do sklepu, gdzie ją można zamówić:

4 komentarze:

 1. Cześć, można w najbliższym czasie liczyć na analizę spółki Pandora?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, dodam do kolejki, jednak w kolejce jest kilkadziesiąt spółek, więc może potrwać. Najwyżej po jakimś czasie poproszę o przypomnienie :)

   Usuń
  2. Dzięki, robisz świetną robotę :)

   Usuń
 2. Większość przychodu generowana w innej walucie (poza usa) będzie pod presją z powodu aprecjacji dolara, dodatkowo ogromne zadłużenie (assets 1.67B, liabilities 5.85B).
  Moim zdaniem około 40% spadek od szczytu na takim rynku to chyba wciąż nie jest tak dużo.

  OdpowiedzUsuń