Translate my BLOG

niedziela, 4 września 2022

Home Depot (HD)

  Czy to jest najlepsza spółka dywidendowa - Home Depot? Patrik w dzisiejszym filmie analizuje jedną z jego największych pozycji w portfelu:
 
HD 04.09.2022 - 291,90 $

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Największy Byk świata?
14.09.2017 - 159,38 (USD)

Dzisiaj spółka, która możliwe że jest największym bykiem świata - Home Depot. Mimo, że nie spełnia moich podstawowych warunków na przyłączenie do "Najlepszych Spółek Świata" dzięki ogromnej średniorocznej stopie zwrotu w długim okresie mimo wszystko jest poważnym kandydatem na wysokie miejsce w tej prestiżowej grupie. 

Home Depot to sieć sklepów z materiałami budowlanymi oraz narzędziami. Spółka przez ponad 35 lat notowań na giełdzie osiągała średnioroczne stopy zwrotu przekraczające 27%! Osiągnięcie takiego wyniku przez taki długi czas nie udało się żadnej innej akcji, którą do tej pory poznałem. Wysokie średnioroczne stopy zwrotu w krótkim okresie (10-20 lat) osiągają zazwyczaj spółki, które są w fazie rozwijania, po upływie tego czasu spółki te przechodzą do grona spółek rozwiniętych dominując rynek w swojej branży (przykład Coca-Cola z średnioroczną stopą zwrotu w okolicach 9,5% z ostatnich 47 lat). Naturalny potencjał wzrostowy sięga szczytu, spółka nie może już więcej zdominować rynek i następnie z czasem zbliża się coraz więcej do średnio-rynkowej stopy zwrotu - rośnie razem z szerokim rynkiem.

Skąd w takim razie utrzymanie się takiego wysokiego wyniku na spółce HD przez taki długi okres czasu? 

Myślę, że utrzymanie tego tępa wzrostu spółka zawdzięcza położeniu geograficznemu - HD ma największy udział w Stanach Zjednoczonych, które regularnie odwiedzają różne katastrofy przyrodnicze. Straty wywołane przez huragany sięgają miliardowe wartości, kilka przykładów z ostatnich lat:

2005: huragan Wilma nominalne straty szacuje się na 20,6 mld. $
2005: huragan Katrina nominalne straty szacuje się na 81 mld. $
2012: huragan Sandy nominalne straty szacuje się na 42 mld. $
2017: huragan Irma nominalne straty szacuje się na 62 mld. $

i to są tylko szkody materialne... 
Tysiące ludzi zostaje bez dachu nad głową, nie wspominając jeszcze o ofiarach śmiertelnych.

Ludzie są zmuszeni regularnie odbudowywać swoje cztery ściany i taka spółka budowlana jak HD czerpie z tego największe korzyści finansowe. 

Nie chcę przez to powiedzieć, że Home Depot opiera swoją strategię na nieszczęściach innych - niestety takie katastrofy mają miejsce i w ujęciu krótkookresowym są to ogromne tragedie, a długookresowo (niestety) te tragedie stymulują gospodarkę. Oczywiście zyski firma czerpie również z ogólnego zamiłowania ludzi do "majsterkowania" oraz ogrodnictwa - "do-it-yourself" to obecnie rodzaj hobby do pochwalenia się swoimi umiejętnościami wśród znajomych.

Jeśli chodzi o same statystyki: największa historyczna korekta sięgnęła 75%, która odrobiona została (dopiero) po 13 latach. W krótszej historii (ostatnie 10 lat) największa korekta wyniosła 59%, która po prawie 5 latach się zakończyła. Spółka blisko połowę swoich zysków wypłaca kwartalnie w dywidendzie, która wynosi obecnie 2,23%.


7 komentarzy:

 1. Myslalem, że zablysne i znajdę jakąś spółkę z podobnym wynikiem ale po ok godzinie szukania, żadna spółka która przez min 25 lat notowana jest na giełdzie nie osiągnęła nawet zbliżoną średnioroczną stopę zwrotu....

  OdpowiedzUsuń
 2. Najlepsze ktore znalazłem i są od min. 25 lat na giełdzie to wiekszosc wspomnianych juz tu na blogu (np. Altria, Rost Stores i Berkshire Hathaway), ale oprocz tego wysoko stoi Microsoft i Apple (Apple odziwo "tylko" średnio 19% rocznie). Chyba faktycznie żadna spółka nie ma jakichkolwiek szans z Home Depot jeśli chodzi o długookresowe srednioroczne stopy zwrotu...

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam nadzieje, ze moze ktos znajdzie jakas perelke i sie nia tu podzieli, bo bardzo ciekawi mnie ten temat.
  PS. Sorry że swój komentarz podzieliłem na trzy wpisy ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie ma dużo spółek, których średnioroczna stopa zwrotu przekracza 15% z ostatnich 25 lat. Regularnie będę przedstawiał jedną z takich spółek tu na blogu i jeśli będą spełniać pozostałe kryteria dołączę je do mojej listy "Najlepszych Spółek Świata" ;).

  OdpowiedzUsuń
 5. Nieźle 620 000% w 35 lat :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Gościu, znalazłeś świętego Graala. Nie, nie mówię od HD. Mówię o tej serii wpisów. Jest zajebista. (:

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpisuje to! Mam portfel spółek zagranicznych i tu dostaje najlepsze inspiracje. Nie mogę się doczekać kolejnych wpisów! :-)

   Usuń