Translate my BLOG

czwartek, 8 września 2022

Marsh & McLennan Companies (MMC)

Marsh & McLennan Companies jest globalną firmą świadczącą profesjonalne usługi z siedzibą w Nowym Jorku, prowadzącą działalność w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego, zarządzania ryzykiem, usług reasekuracyjnych, zarządzania talentami, doradztwa inwestycyjnego i doradztwa w zakresie zarządzania. Data założenia spółki sięga 1905 rok, na wagę rynkową przynosi niecałe 81 mld. $ i zatrudnia w sumie 83 000 pracowników. 


Firma działa na rynku międzynarodowym, jednak największy udział w przychodach pochodzi z USA - ponad 47%, na drugim miejscu stoi kontynent europejski z wyłączeniem UK - 16,2%, na trzecim miejscu UK 15,8% udziałem w przychodach i na pozostałych miejscach mamy Indie, Azja i Pacyfik i resztę świata z udziałem (razem) ok. 22%. Wyniki finansowe spółki prezentują się solidnie - zysk na akcję, przychody oraz zysk netto są w trendzie wzrostowym, co oznacza, że firma generuje dla inwestora dodatkową wartość więc może ona być interesującym kandydatem do inwestycji długoterminowej - kwestia wyceny.

Wycena spółki MMC w oparciu o zyski oraz przychody z ostatnich pięciu lat:

Firma ma dosyć stabilne wyniki finansowe, które rosną w tempie jakim charakteryzują się spółki rozwinięte. Tym samym oznacza to, że spółkę powinno się w pierwszej kolejności wyceniać w oparciu o stabilność osiąganych wyników finansowych i one odchylają się od średniej o lekko ponad 2% (ostatnie pięć lat) - innymi słowami można powiedzieć, że oddanie prognozy na kolejne lata jest bardzo proste, bo tempo wzrostów utrzymuje stałe tempo. Przez to też akcje firmy są stosunkowo wysoko wycenione, jednak w pięciu letnim porównaniu wychodzi też, że aktualna wycena bliska jest okolic pandemicznego dołka.

MMC 08.09.2022 - 165,56 $

Dobry fundamentalny obraz firmy potwierdza również technika - akcje są w stabilnym trendzie wzrostowym i trwająca bessa nie doprowadza do ponadprzeciętnie głębokich spadków spółki. Patrząc od dołu - najważniejsze wsparcie tworzy cena 145 $ i tą cenę myślę, że można wykorzystywać do pierwszej transzy zakupowej. Uśrednienie widziałbym przy cenie ok. 115 $ za jedną akcję - jak wsparcie na poziomie 145 $ puści, wtedy cena może zmierzać do kolejnego poziomu obrony, jakim jest właśnie 115 $. Patrząc z kolei do góry - opór mamy na razie tylko jeden i jest nim historyczny szczyt, który już dwa razy został naruszony i jest to cena 175 $. Kiedy cena wybije ponad ten poziom, wtedy mamy ważne potwierdzenie kontynuacji trendu z możliwym zasięgiem w okolice 210 $ (zasięg mierzony szerokością konsolidacji w której spółka się aktualnie znajduje). Więcej danych do firmy wraz z informacją o krótkiej okazji na końcu:


Na zakończenie jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na amerykańskich spółkach to polecić mogę dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker z którym mam współpracę i który moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci Tobie 50 $ prowizji od transakcji. Polecam również skorzystania z darmowej wiedzy jaką broker przygotował w formie e-book'a - klikając na poniższy baner, przejdziesz do strony, gdzie za darmo ten e-book można sobie pobrać:

Załóż rachunek w LYNX Broker i odbierz 50 $ ->


Dla osób, które chcą z kolei nauczyć się w jaki sposób wyszukiwać spółki do inwestycji długoterminowej, jak poprawić swoje średnioroczne stopy zwrotu, przy jednoczesnym wygładzeniu przyrostu wartości portfela - o tym i wiele więcej pisałem w książce. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu - aktualnie na kilka dni z okazji urodzin portfela "BSW" na przekór inflacji trwa promocja książki:
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz