Translate my BLOG

środa, 26 października 2022

Simpson Manufacturing (SSD)

W ciągu ostatnich dwóch tygodni szeroki indeks od swojego dołka oddalił się o lekko ponad 10%. Związku z tym ponownie zaczęły się pojawiać pytania - czy to był ten wiecznie poszukiwany dołek bessy? Oczywiście nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie, ale aby zwiększyć prawdopodobieństwo trafienia w przynajmniej okolice dołka cyklu, można sprawdzić inne dane, które mogłyby potwierdzić lub zanegować dołek - do wczoraj odbicie na akcjach nie było potwierdzone spadkami obligacji oraz spadkami dolara, ale wczoraj, to co akcje wyceniły z wyprzedzeniem, obligacje i dolar nadrobiły. Oznacza to, że po wczorajszej sesji ewentualny dołek na akcjach, potwierdzony został odpowiednim ruchem na obligacjach oraz dolarze. Jednak jednodniowe potwierdzenie, jeszcze nie daje odpowiedni sygnał do tego, że już faktycznie wracamy do hossy - jedynie bardzo delikatnie wzrosła nadzieja, na to, że sytuacja zaczyna się ponownie normalizować. Jakie inne wydarzenia ekonomiczne oraz techniczne powinny zostać spełnione, aby rynek zakończył bessę, omówiliśmy niedawno w filmie, do którego przejdziesz klikając w tytuł: "Jak trafić w dołek bessy?".

Więc tym krótkim wstępem chciałem odpowiedzieć na pytania, jakie ostatnio niemal za każdym razem dostaję, kiedy rynek odbija na więcej niż 10%. Również ja przyszłości nie znam i w oparciu o jakie narzędzia wyznaczam, albo inaczej: próbuję zwiększyć prawdopodobieństwo poprawnego wyznaczenia dołka, omówiliśmy w wyżej podlinkowanym filmie. Więc zapraszam do oglądnięcia :)

Przechodząc teraz do głównego tematu dzisiejszego wpisu - kiedy dolar oraz obligacje spadają, wtedy w szczególności spółki rozwijające się łapią oddech i rosną ponadprzeciętnie wysoko. Dzisiejsza spółka może nie jest najlepszym przykładem tego rodzaju firm, ale ze względu na to, że firma prawie jedną piątą przychodów czerpie z rynków poza USA, spółka zyskiwać będzie, kiedy dolar zacznie spadać. Mowa o spółce Simpson Manufacturing.


Simpson Manufacturing to firma inżynierska i producent materiałów budowlanych w Stanach Zjednoczonych, która produkuje łączniki konstrukcyjne, kotwy i produkty do nowych konstrukcji i modernizacji. Spółka ta funkcjonuje również na polskim rynku, który stanowi niecałe 1% wszystkich przychodów firmy. Na pierwszym miejscu w ujęciu przychodów są Stany zjednoczone z ok. 82% udziałem, na drugim Kanada z 4,5% udziałem i na trzecim Francja z 3,2% udziałem. Jako firma z sektora budowlanego, również i ta spółka będzie bardzo czuła na stopy procentowe - więc kiedy obligacje zaczynają spadać, to dlatego, że rośnie prawdopodobieństwo bliskiego szczytu cyklu podwyżek stóp procentowych, a to z kolei spowodować może, że akcje w krótkim terminie odbiją znacznie więcej niż szeroki rynek.

W długim terminie do oceny czy firma jest interesująca na inwestycję wieloletnią, trzeba sprawdzić ogólne wyniki finansowe oraz oczekiwania co do przyszłości. Na chwilę obecną Simpson Manufacturing jest ofiarą wzrostu kosztu obsługi długu, który ma duży wpływ na rynek w jakim firma działa. Sama spółka nie zadłuża się w takim stopniu, aby wzrosło ryzyko do tego, że ewentualne dłuższy okres wyższego kosztu obsługi długu, spowodowało aby firma ucierpiała na tym ponadprzeciętnie dużo - więcej cierpieć będzie z powodu ostudzającego się sektora w którym działa, nie z powodu własnego zawinienia złego zarządzania finansami.

SSD - wycena w oparciu o zyski


Ogólna wycena z uwzględnieniem spadku tempa wzrostu zysków, jest w tej chwili na poziomie jaki ostatnio obserwowaliśmy podczas krachu pandemicznego w 2020 roku. Kiedy ale słaba kondycja rynku utrzymywać się będzie na dłużej, wtedy też i wycenę skorygować należy do jeszcze niższych wartości. Dlatego pod tym względem uważam, że spółka interesująca będzie w momencie, kiedy wycena w stosunku do ostatnich 10 lat, spadnie najniżej z dodatkowym minimum 10% marginesem bezpieczeństwa. Czyli w tym ujęciu interesująca do pierwszej transzy jest przy cenie ok. 65 $ za jedną akcję. Kolejne transze zakupowe wyznaczałbym przy pomocy analizy technicznej - bo dopiero po zejściu w okolice 65 $, firma jest według mojego uznania uczciwie wyceniona, poniżej to klasyczne niedowartościowanie, które można wykorzystać do powiększania udziałów.

SSD 26.10.2022 - 84,36 $

Takim atrakcyjnym poziomem do znacznego zwiększenia pozycji to cena ok. 50 $ - pod warunkiem, że przy spadku do tych okolic, ogólna kondycja finansowa spółki się nie zmieni. Spadek do tych 50 $, oznaczałoby korektę liczoną od szczytu, która sięga ok. 65% i byłoby to podobnie głębokie obsunięcie, jakie spółka ostatnio doświadczyła podczas kryzysu finansowego, niecałe 15 lat temu. Podsumowanie i więcej danych do spółki, wraz z prognozami na najbliższe parę lat, załączam niżej:
 


Podsumowując: firma jest "koniunkturo-czuła" i w dodatku należy do spółek małych (kapitalizacja sięga ok. 3,5 mld. $). Dlatego też spółkę kategoryzuję do firm z podwyższonym ryzykiem, ale ze względu na stabilność osiąganych wyników i dotychczasowo umiejętne dostosowywanie się do zmian rynkowych, spółka spełnia podstawowe kryteria jakie powinna spełniać każda inwestycja i może być interesująca do inwestycji długoterminowej.

Na koniec dla zainteresowanych dokształceniem się w inwestowaniu oraz tradowaniu na giełdzie i wykorzystaniu aktualnej sytuacji rynkowej polecę książkę "Giełda, inwestycje, trading". W niej dokładniej opisałem jakie kryteria spółka powinna spełniać, aby stała się ona dla mnie interesująca do inwestycji długoterminowej. Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do sklepu, gdzie ją można zamówić:Jeżeli jeszcze  szukasz brokera, za pośrednictwem którego zamierzasz wykorzystać trwającą aktualnie na rynkach sytuację do inwestycji długoterminowej - to polecam dzisiejszego partnera analizy:
LYNX Broker. Przy zakładaniu konta i powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 $ prowizji od transakcji - do strony, gdzie można założyć konto, przejdziesz po kliknięciu na poniższy baner:
 

2 komentarze:

 1. Witam,

  przyglądam się spółce i gdyby ktoś się zastanawiał dlaczego na początku 2022 nagle wzrosło zadłużenie to już podpowiadam - pożyczka pod przejęcie francuskiej grupy Etanco.
  I jeszcze pytanie: gdzie można wygenerować taki ładny wykres ceny do wartości uczciwej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za wzbogacenie analizy o tą informację :)
   Wykres ten pochodzi z programu traderfox :)

   Usuń