Translate my BLOG

środa, 19 października 2022

Secunet Security Networks AG (YSN)

Czas przedstawić kolejną firmę nie z USA - dzisiaj pod lupę trafia niemiecka spółka Secunet Security Networks. Firma działa w sektorze cyberbezpieczeństwa, czyli w sektorze do którego moim zdaniem w kolejnych latach napłynie więcej kapitału - temat omówiliśmy już w oddzielnym materiale na naszym kanale YouTube: "Do tego rynku może napłynąć wiele kapitału" - klikając na tytuł, przejdziesz do filmu. 

Na stronie firmy spółka przedstawia się jako: "w coraz bardziej sieciowym świecie firma zapewnia odporną, cyfrową infrastrukturę i najwyższą możliwą ochronę danych, aplikacji i tożsamości cyfrowych dzięki połączeniu produktów i doradztwa. Secunet specjalizuje się w obszarach, w których istnieją szczególne wymagania bezpieczeństwa – w tym w segmencie przetwarzania danych w chmurze, internet rzeczy, e-administracja i e-zdrowie. Dzięki rozwiązaniom bezpieczeństwa firmy Secunet może spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa w projektach cyfryzacji, a tym samym przyspieszyć swoją cyfrową transformację. Ponad 1000 ekspertów wzmacnia cyfrową suwerenność rządów, firm i społeczeństwa. Klientami są ministerstwa federalne, ponad 20 firm notowanych w indeksie DAX oraz inne organizacje krajowe i międzynarodowe".

Spółka w ostatnich 10 latach zwiększała swoje przychody średnio 19,8% rocznie, a w ostatnich pięciu latach nawet 23,9% rocznie i co ważne, te wzrosty nie przyszły kosztem zysków - firma ma stabilną marżę, która oscyluje w okolicach 13%. Sama kapitalizacja spółki nie jest z kolei duża (na zachodnie standardy), a to oznacza, że do czynienia mamy tu z małym graczem. Więc potencjał wzrostowy powinien w tej firmie być ponadprzeciętnie duży (jeżeli żaden konkurent w międzyczasie nie uzna, że rosnąca siła tej spółki może być zagrożeniem, którego warto by zneutralizować przejęciem). W minionym cyklu wzrostowym, czyli minionej hossie, akcje tej spółki wzrosły o niemal 23 000% i nawet gdyby wydłużyć zakres do aktualnie trwającej w firmie korekcie, wzrosty te sięgają niecałe 8 000%. Przy tym firma od swojego szczytu spadła już o ponad 70%!

YSN - wycena w oparciu o zyski


Tak silny spadek z jednej strony spowodowany jest koniunkturą na rynku akcyjnym i z drugiej wynika on z oczyszczenia się kursu z bardzo wysokiego przewartościowania. Mimo, że wycena już sięgnęła dosyć uczciwy poziom, to mimo tego należy również uwzględnić, że firma ma stosunkowo niską kapitalizację i jest klasycznym reprezentantem spółek rozwijających się - więc dalsze pogłębianie się spadków warto przy tej spółce uwzględnić (chodzi o to, że w tego rodzaju firmach lepiej jest zwiększyć margines bezpieczeństwa). Fundamentalny poziom jaki można uznać za dostatecznie "bezpieczny" do inwestycji długoterminowej każdy musi ustalić według własnych kryteriów, ja przy tego rodzaju spółkach, kiedy już są "niedowartościowane" lubię wspomóc się analizą techniczną:

YSN 19.10.2022 - 209 €

Najbliższe istotne wsparcie wyznaczone przy pomocy price action znaleźć można przy cenie ok. 125 €. Oznacza to, że w technicznym ujęciu potencjalna korekta liczona od aktualnego poziomu sięgnąć może jeszcze ok. 41%, co liczone od szczytu byłoby prawie 80% spadkiem. Mimo tak głębokiego zejścia, ogólny techniczny trend nadal pozostaje aktualny (trzeba pamiętać, że wcześniej akcje wzrosły o ponad 23 000% w ok. 10 lat). Jeżeli cena akcji faktycznie tak nisko zejdzie i przy tym ogólny trend wyników finansowych się utrzyma, to potencjał wzrostowy w następnej dekadzie może być nawet podobnie imponujący jak w przeszłości.


Spółka z dzisiejszego wpisu dostępna jest tylko u brokera, który oferuje dostęp do rynków zagranicznych. Polecić w tej kwestii mogę LYNX Broker - broker, który jest dzisiejszym sponsorem analizy. Przy zakładaniu konta i powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 $ prowizji od transakcji - do strony, gdzie można założyć konto, przejdziesz po kliknięciu na poniższy baner:


Na koniec dla zainteresowanych dokształceniem się w inwestowaniu oraz tradowaniu na giełdzie i wykorzystaniu aktualnej sytuacji rynkowej polecę książkę "Giełda, inwestycje, trading". W niej dokładniej opisałem jakie kryteria spółka powinna spełniać, aby stała się ona dla mnie interesująca do inwestycji długoterminowej. Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do sklepu, gdzie ją można zamówić:


2 komentarze:

 1. Witam, czytam ten blog od dawna chciałbym założyć konto na lynxu ,pytanie gdzie mogę się dowiedzieć jak się rozliczać z fikusem niemiecki w sprawie zwrotu różnicy div. czy ktoś z czytelników wklei linka z takimi tematami . długo czekacie na zwrot 11,5 róznicy od Niemca?
  pozdrawiam
  Robert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć może ta strona pomoże: https://www.lynxbroker.pl/inwestowanie/trading-handel/portfolio-management/jak-przygotowac-dane-do-wypelnienia-pit-u-wskazowki-dotyczace-generowania-raportu-w-lynx-broker/ :)

   Usuń