Translate my BLOG

wtorek, 4 kwietnia 2023

Comfort Systems USA (FIX)

Dzisiaj na celowniku spółka, którą można uznać jako "pro-tip" - Comfort Systems USA. Firma jest jest wiodącym dostawcą budynków i usług w zakresie mechanicznych, elektrycznych i hydraulicznych systemów budowlanych. Dostarczają zasoby eksperckie niezbędne do wykonywania szeregu usług, w tym mechanicznych, elektrycznych, orurowania technologicznego, konstrukcji modułowych i sterowania automatyką budynków. Aktualna kapitalizacja rynkowa firmy przekracza 5,1 mld. $ i zatrudnia 14 100 pracowników, co na amerykańskie standardy czyni spółkę względnie małą.


Dla mniej doświadczonych osób: hasło "pro-tip inwestycyjny" jest hasłem marketingowym, który ma przyciągnąć początkujące osoby do zainwestowania w spółki, które rzadko kiedy umożliwiają osiągnięcie ponadprzeciętnie wysokiej stopy zwrotu - taka iluzja w której "sprzedawane są informacje" niedostępne przeciętnemu inwestorowi. Czy przy spółce jaką dzisiaj sprawdzę też tak jest zaraz się dowiemy. Jedynie chciałem tylko uczulić na takie i podobnie brzmiące hasła, które w zdecydowanej większości przypadków po niewielkim czasie okazują się słabymi inwestycjami. W ujęciu długoterminowym najwięcej zarabiamy zwykle na spółkach, które są większości osobom znane. Spółki z niską kapitalizacją rynkową nie powinny stanowić dużą wartość portfela, bo ryzyko w tego rodzaju inwestycjach jest po prostu wyższe.
 
Wracając do analizy Comfort Systems USA - sama historia firmy wygląda bardzo dobrze, szczególnie jeśli mówimy o osiągniętej w minionych 20 latach stopie zwrotu: w dwie dekady akcje tej spółki wzrosły o ponad 10 000%, co innymi słowami oznacza, że zainwestowana w 2003 roku kwota, wzrosła 100 krotnie:
 
FIX 04.04.2023 - 141,37 $

Oczywiście kiedy wynik wypada ponadprzeciętnie dobrze, wtedy też trzeba było się przygotować na odpowiednią zmienność - akcje w tym ujęciu podczas kryzysu finansowego w 2008 roku spadły o ponad 65% i zanim ponownie zaczęła rosnąć, inwestor przez kolejne 6 lat musiał uzbroić się w cierpliwość. Kolejne większe obsunięcie przyszło w 2014 (ok -40%) i od 2018 do 2020, gdzie jednocześnie załapała się na pandemiczny krach, co doprowadziło wtedy do ponad 50-procentowej przeceny. Bessa, która zawitała w 2022 roku przeszła z kolei obok spółki obojętnie - bo mimo spadków na szerokim rynku, akcje tej firmy rosły. Dlaczego rosły? - po wynikach finansowych widać, że nie ma ona wiele wspólnego z kryzysem inflacyjnym, a nawet na nim korzysta. 


Wyniki finansowe spółki są w długoterminowym trendzie wzrostowym, tempo tych wzrostów przewyższa poziom inflacyjny. Dodatkowym plusem jest niski poziom zadłużenia i skup własnych akcji, który w długim ujęciu zwiększa udział inwestora w spółce - mówiąc inaczej: rośnie zysk na jedną akcję, bez sztuczek w formie "kupowania tego zysku" długiem. Również same oczekiwania analityków potwierdzają, że firma jest solidnie zarządzana, bo według prognoz dotychczasowy wzrost zysków, przychodów jak pozostałych wskaźników wpływających na wzrost wartości firmy, będą rosły.

FIX - historyczny poziom wyceny w oparciu o zyski i przychody

Największym punktem krytyki pozostaje wycena - ona w stosunku do historii firmy jest aktualnie ponadprzeciętnie wysoka, ale w zestawieniu z wyceną sektora w którym działa akcje te w cale nie wypadają aż tak mocno "przewartościowane". Aktualny wskaźnik ceny do zysku w firmie sięga 20,7 gdzie średni poziom wyceny sektora przekracza 21,4. Troszkę gorzej wygląda to z kolei przy wycenie w oparciu o przychody - w według tego wskaźnika spółka wcześniej nigdy nie była droższa, ale z drugiej strony wzrost rentowności firmy tą wysoką wycenę w częściowym ujęciu usprawiedliwia. 

FIX 04.04.2023 - 141,30 $

Aktualnie akcje notują parę procent poniżej swojego dotychczasowego historycznego szczytu i najbliższe poziomy wsparcia (techniczne) zaznaczyłem na załączonym wyżej wykresie. W ujęciu fundamentalnym akcje te powiedziałby, że są dosyć uczciwie wycenione, jednak dla długoterminowego wejścia interesująca byłaby dla mnie po spadku tej wyceny o min. kilkanaście procent. Osoby, które są gotowe zaakceptować ryzyko korekty, aktualny poziom może więc być atrakcyjny i im niższy poziom ceny akcji, tym bardziej atrakcyjne się akcje do długoterminowej inwestycji stają - to pod warunkiem utrzymania dotychczasowego trendu wzrostowego wyników finansowych. Dodając margines bezpieczeństwa w którym założymy, że tempo wzrostu zysków zwolni (o parę procent), akcje dla mnie interesujące będą przy cenie ok. 100 $, a aktualny poziom (ok. 140 $) tylko do tradingu lub do pierwszego kontrolnego wejścia długoterminowego małą transzą.

Na zakończenie osoby zainteresowane analizami do polskich spółek, zapraszam na Portal Analiz. Klikając na poniższy link przejdziesz do strony. Jeżeli z kolei chciałbyś lub chciałabyś się w kwestii handlowania na giełdzie dokształcić, mogę również wskazać swoją książkę, gdzie dokładniej opisałem jak analizuję akcje, na co przy inwestycji zwracam uwagę, jakie kryteria powinna posiadać każda długoterminowa inwestycja oraz dla osób bardziej aktywnych - również prostą strategię tradingową jaką sam od już ponad 10 lat wykorzystuję do generowania dodatkowego przypływu pieniężnego. Klikając na poniższe zdjęcie z książką, przejdziesz do sklepu:

 Rejestracja w Portalu Analiz ->


Jeżeli z kolei jeszcze szukasz brokera za pośrednictwem którego możesz inwestować w tego rodzaju spółki jak w dzisiaj omówionej analizie, to polecić mogę LYNX Broker. Broker z którego sam korzystam i który nowym klientom, którzy zarejestrują się z mojego linka zwróci 50 $ prowizji od transakcji - do strony, gdzie można założyć konto, przejdziesz po kliknięciu na poniższy baner:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz