Translate my BLOG

sobota, 1 lipca 2023

Bycze spółki po maju i czerwcu 2023

Pierwsze półrocze mamy za sobą i w ujęciu stopy zwrotu tak dobre pierwsze sześć miesięcy giełda już dawno nie miała. Również moje portfele w tym czasie zyskały ponadprzeciętnie dużo - nawet portfel polskich spółek, który składa się z ok. 70% gotówki, odnotowuje ponadprzeciętnie dobry okres. Mimo, że polskiej giełdzie nie poświęcam wiele czasu, dotychczasowy zarobek wypada zadowalająco - moja tegoroczna stopa zwrotu z portfela "Byki" sięga ok. 11%. Benchmark, czyli WIG zyskał jednak jeszcze więcej, bo aż 17%. Licząc całkowity wynik, czyli od czasu założenia portfela w styczniu 2012 roku, portfel "Byki" zyskał niecałe 250%, podczas gdy WIG wzrósł prawie 80%. Na wykresie przedstawia to się następująco:

Przechodząc do składu portfela - w minionych dwóch miesiącach odnowiłem z powrotem pozycję w spółce XTB i kupiłem PlayWay (screeny z informacjami o transakcjach niżej). Trzecia firma w portfelu bez zmian - Ambra: tą spółkę trzymam w już od kwietnia 2021 roku.


 Ambra 30.06.2023 - 26,60 zł


Zaczynając od najstarszej w portfelu spółki - Ambra: firma pod koniec maja wybiła ponad 24 zł, potwierdzając tym aktualność trendu wzrostowego. Wsparcia w tej spółce trudno na podstawie poprzednich wierzchołków wyznaczyć, gdyż cena z nimi wcześniej nie współgrała dostatecznie silnie, aby na podstawie "price action" handlować.  Całościowo zarobiłem na tej pozycji dotychczas ok. 27% (bez dywidend), co zważywszy na mój czas zaangażowania i poziom inflacyjny nie jest powalającym wynikiem. Jeśli ale dywidendę doliczyć (niecałe 9% w dwa lata), to sytuacja już wygląda troszeczkę bardziej przyjemnie. Dlatego spółkę dalej będę trzymać.

X-Trade Brokers 30.06.2023 - 41,52 zł

W drugiej spółce z portfela zrobiłem mały trade. Na sprzedaż zdecydowałem się z czysto spekulacyjnych powodów - uznałem, że po dobrych danych, euforia wzrostowa była zbyt optymistyczna, co się zresztą też potwierdziło, ale idealnego poziomu wyjścia oczywiście nie złapałem. Gdybym przetrzymał pozycję kilka dni dłużej, mógłbym na tym wyjść troszkę lepiej. Ale oczywiście przyszłości również ja nie jestem w stanie przewidzieć... Ponowne wejście z kolei było już troszkę lepiej trafione - cały trade po uwzględnieniu kosztów przyniósł mi poprawę średniej ceny zakupu o ok. 5%.

PlayWay 30.06.2023 - 396,50 zł

Trzecia spółka, która gości w portfelu to PlayWay - moment zakupu czysto techniczny, po tzw. formacji młotka. Aktualnie trwający od trwający od października 2022 roku trend wzrostowy, się troszkę wypłaszczył, ale do czasu utrzymania się ceny powyżej knota z formacji młota, pozostaje aktualny. Jeżeli kurs spółki zejdzie poniżej 360 zł, ryzyko do większej i dłużej trwającej korekty, moim zdaniem  wzrośnie. 

Podsumowując: w minionych sześciu miesiącach można było na polskiej giełdzie zarobić znacznie więcej niż ja to zrobiłem. Ale nie będę narzekał, bo mój poświęcony czas do stopy zwrotu jaką osiągnąłem, był w tym portfelu tak mały, że mógłby to uznać jako "zarobek bez pracy". Myślę, że drugie półrocze będzie troszeczkę trudniejsze - może wzrośnie zmienność i spadnie płynność. Czas pokaże.

Dla osób, które chciałyby lepiej poznać mój sposób tradowania oraz inwestowania, tzn. jakie kryteria są dla mnie ważne, w jaki sposób zarządzam ryzykiem, psychologiczne podejście do rynku i wiele więcej - pisałem o tym w swojej książce, którą znaleźć możesz w sklepie blogowym, do którego przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie:

Na zakończenie polecę jeszcze dzisiejszego partnera analizy: LYNX Broker. Broker do którego sam się ostatnio przenosiłem i z którym już długo na blogu współpracuję - moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner.

7 komentarzy:

 1. Czy mógłbyś podać gdzie postawiłeś stop lossy na XTB i PlayWay / takie edukacyjne info dla początkujących / ?
  Dziękuję ! i Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam ustawionych stop lossów. Zamykam z ręki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam serdecznie.

  Czy można prosic o krótki komentarz odnośnie publikacji raportów XTB i spadku 4,5 proc.
  Szykują nowy produkt do pasywnego oszczędzania plus na kryptowaluty.
  Dokupić akcji czy uciekać?

  Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem pozytywna informacja. Nie uważam, aby było konieczne komentowania tego dokładniej. Jeśli ktoś spekuluje krótkoterminowo to i tak takie informacje nie może wykorzystać do handlu. Średnioterminowo i długoterminowo trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w dotychczasowych założeniach coś po raporcie w firmie na minus się zmieniło. Moim zdaniem nie.

   Usuń
 4. Do portfela polskich spółek "Byki" wróciła spółka DINO POLSKA. Średnia cena kupna to 410 zł za akcję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ustawiłeś stop lossa czy będziesz "zamykał z ręki" ?

  OdpowiedzUsuń