Translate my BLOG

środa, 26 lipca 2023

Texas Pacific Land Corporation (TPL)

Dzisiaj pod lupę wezmę jednego z największych prywatnych właścicieli ziemskich w stanie Teksasie: Texas Pacific Land Corporation. Spółki zarządza gruntami i zasobami oraz usługami i w zakresie operacji wodnych. Segment zarządzania gruntami i zasobami obejmuje działalność polegającą na zarządzaniu około 874 000 akrów ziemi oraz jej udziałami w opłatach licencyjnych za ropę i gaz w zachodnim Teksasie. Segment ten składa się głównie z opłat licencyjnych za ropę i gaz, przychodów z tytułu służebności i dzierżawy komercyjnej oraz sprzedaży gruntów i materiałów. Segment usług i operacji wodnych spółki obejmuje z kolei działalność polegającą na dostarczaniu pełnych ofert usług wodnych operatorom w Basenie Permskim. Te kompleksowe usługi w zakresie wody obejmują pozyskiwanie wody, gromadzenie, uzdatnianie wyprodukowanej wody, rozwój infrastruktury, rozwiązania w zakresie utylizacji, śledzenie wody, analizy i usługi testowania odwiertów.


Kapitalizacja rynkowa spółki sięga ok. 11,5 mld. $ i zatrudnia w sumie tylko 99 pracowników - działalność jaką prowadzi ta firma nie wymaga dużych nakładów siły roboczej. Dzięki niskiemu nakładowi pracy Texas Pacific Land nie ma dużych kosztów prowadzenia działalności a to umożliwia osiągnięcie imponującej rentowności, która przekracza 60%! Oznacza to, że firma jest rentowna, a długoterminowy trend wyników finansowych podąża w odpowiednim kierunku - wzrostowym. Jednak jako, że działa w sektorze energetycznym, również ona zależna jest od sezonowości surowców. Innymi słowy - mogą pojawić się okresy w których spółka w stosunku do roku poprzedniego wykaże słabszy wynik. Ogólnie rzecz biorąc zyski mimo tego w długim okresie rosną - w ostatnich trzech latach zysk na akcję rósł średnio 23% rocznie. 

TPL - historyczny poziom ceny akcji i wycena w oparciu o zyski i przychody


Przechodząc do aktualnej wyceny spółki - ona w wyniku korekty kursu akcji jest aktualnie na ponadprzeciętnie niskim poziomie (w ujęciu minionych pięciu lat). Uwzględniając korektę ogólnego spadku wyceny rynku akcji i przyjmując ostrożne założenia delikatnego spowolnienia wzrostów zysków firmy, można interpretować, że aktualna wycena jest dla tej spółki uczciwa. Do podobnego wniosku może również dochodzi jeden z dyrektorów firmy, który trwającą przecenę wykorzystuje do regularnego zakupu akcji - Murray Stahl w ostatnich kilku miesiącach skupił ponad 16 tys. akcji przy średniej cenie sięgającej ok. 2600 $. Jego aktualny skupiony pakiet warty w tym momencie jest więc 24,2 mln $ (na które wydał ok. 41,6 mln. $). Łącznie w tej spółce trzyma ok. 2,4 mld. $, co stanowi ok. 20% udziału w spółce Texas Pacific Land Corporation.

TPL 26.07.2023 - 1516,05 $

Technicznie spółka jest w długoterminowym trendzie wzrostowym, jednak okresy korekty są w tej firmie dosyć silne, tzn. że w okresach spadków, cena akcji cofa o dobre 50% i więcej. Aktualna korekta sięgnęła właśnie ok. ten poziom i oczywiście nie oznacza to, że największe spadki już mamy za sobą. Możliwe też jest, że firma z uczciwego poziomu wyceny, w następnych miesiącach spadnie do poziomów niedowartościowania. Dlatego firma mimo, że teraz może wydawać się dosyć atrakcyjna do inwestycji, to mimo tego może ona nie być dla każdego, tym bardziej, że czas odrabiania przeceny może się do kilku lat wydłużać. Więcej informacji do spółki dodaję niżej:


Spółka ta do kupienia jest jedynie u brokera, który umożliwia na handel na rynku zagranicznym Jednym takim brokerem jest broker do którego sam się ostatnio przenosiłem i z którym już długo na blogu współpracuję - LYNX Broker. Moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 € prowizji od transakcji. Do oferty przejdziesz klikając na poniższy baner. 

  
Dla osób, które chciałyby lepiej poznać mój sposób inwestowania (oraz tradowania), tzn. w jaki sposób zarządzam ryzykiem, na co przy inwestowaniu długoterminowym zwracam szczególną uwagę, psychologiczne podejście do rynku i wiele więcej - pisałem o tym w swojej książce, którą znaleźć możesz w sklepie blogowym, do którego przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz