Translate my BLOG

środa, 25 stycznia 2012

Synthos (SNS)

Realizacja minimalnego zasięgu wybicia z formacji 
25.01.2012 - 4,97

Dzisiaj osiągnęliśmy minimalny zasięg wybicia wyznaczony pod koniec roku z formacji oRGR. Cena co do jednego grosza odbiła od oporu, więc obecnie należy założyć korektę ostatniego ruchu, gdzie możliwy zasięg cofnięcia możemy wyznaczyć za pomocą zniesień Fibonacciego. Wsparcia te znajdują się na poziomach 4,8 (38,2% zniesienia), 4,68 (50% zniesienia) i 4,55 (61,8% zniesienia + szczyt z 25.10). Formacja odwróconej głowy z ramionami - zapowiedź wzrostów
30.12.2011 - 4,4

Na Synthos'ie możemy zaobserwować formację odwróconej głowy z ramionami (oRGR). Formacja ta zapowiada zwyżkę i według teorii sprawdza się około w 90%! Minimalny zasięg wybicia możemy zmierzyć za pomocą długości odcinka od czubka głowy do linii szyi - w naszym przypadku 80 gr, czyli do poziomu 5,2 zł. Poziom ten tworzy zarazem szczyt  z 31 sierpnia. Będzie więc to ważny opór dla spółki.  Hossa pełną gębą...
26.07.2011 - 5,72
Co tu dużo pisać, końca trendu byczego jeszcze nie widać....

Powstał sygnał zakupu na MACD, następnego dnia kurs przebił historyczny szczyt z maja, który stanowił opór przed dalszymi wzrostami. Teraz poziom ten będzie wsparciem.
Co do przyszłego kursu, to ze względu na nowy historyczny szczyt bardzo trudno ustalić opory przed którymi cena mogłaby przyhamowywać. W takim przypadku opory mogą być psychologiczne - czyli 6 zł, 6,5 zł, 7 zł itd.. Opór może stanowić również kolejne zniesienie Fibonacciego z fali głównej - tj. 261,8%, czyli 7,2 zł.


Możliwe cofnięcie kursu do wsparcia oraz atak na opór
17.06.2011 - 5,33

Na prośbę użytkownika z czata dodałem analizę chemicznej spółki zajmująca się wytwarzaniem tworzyw sztucznych - Synthos. Tym razem zadecydowałem, że zrobię troszeczkę bardziej szczegółową analizę i przedstawię jak to wygląda analizując spółkę różnymi metodami.

Na pierwszym wykresie widać jak formuje się kolejna fala. Może to być troszkę niepokojące, ponieważ w ramach ostatniej fali mieliśmy tylko jeden impuls spadkowy, który odbił się od 23,6% zniesienia Fibonacciego. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo utworzenia się kolejnego impulsu niedźwiedziego, które możliwe zatrzymanie widzę w przedziale 4,75 i 4,8 zł. Ten ruch korekcyjny byłby równy ruchu wcześniejszej fali spadkowej (XA=BC). Z drugiej strony ale widać, że pojawiła się  ważna formacja świecowa zwana gwiazdą poranną. Taka formacja pojawia się zawsze w trendzie spadkowym i jest zapowiedzią na wzrosty. Ostrzeżenie przed załamaniem tej formacji byłby spadek poniżej połowy świecy hossy, która stanowi ostatnią część formacji. Jak do tej pory do tego załamania jeszcze nie doszło, jeżeli ale ono nastąpi zatrzymanie mielibyśmy prawdopodobnie na pierwszym silniejszym wsparciu opisanym wyżej.

 Na drugim wykresie posłużyłem się analizą Ichimoku. Jak widać formuje się szeroka chmura hossy, która jest zapowiedzią na kontynuację silnego ruchu wzrostowego. Dodatkowo linia Chikouspan znajduje się wysoko nad świeczką. Podobnie średnie Tenkan sen i Kinjun sen, które wyznaczają nam krótkookresową linię wsparcia. Ich kąt nachylenia może nas również informować o nadchodzącym ruchu. W tym przypadku linia Tenkan zakręca do góry - może to być więc znak na dalszy ruch w kierunku historycznych szczytów. 

Na ostatnim wykresie naniosłem trzy oscylatory. Pierwszy z nich to oscylator stochastyczny. Pokazuje on relację ostatniej ceny zamknięcia do zakresu wahań cen z danego okresu. Ponieważ linia %K umieszczona jest dosyć wysoko, może to świadczyć, że cena zamknięcia jest bliska górnej granicy zakresu wahań. Natomiast linia %D jest okresową średnią linii %K. Głównym sygnałem, którego należy szukać na tym wykresie, jest dywergencja pomiędzy linią %D a ceną, kiedy linia %D znajdzie się w obszarze wykupienia lub wyprzedania przy wartościach skrajnych wyznaczonych (w tym przypadku) na poziomie 70 i 30. Sygnał kupna oscylator wyznaczył 14 czerwca, jak linia %K przecięła linię %D na poziomie 32. Kolejny oscylator RSI pokazuje nam stan wykupienia i wyprzedania rynku. Kiedy znajdzie się on wysoko, należy się spodziewać cofnięcia kursu, gdyż doszedł on do stanu wykupienia. Aktualnie RSI znajduje się na poziomie 62 co może świadczyć o tym, że jeszcze nie czas na ruch korekcyjny. Ostatni oscylator MACD to wskaźnik, który bada trend i generuje sygnał kupna oraz sprzedaży poprzez przecięcie się linii. Na wykresie widać, że ostatni sygnał kupna powstał na początku kwietnia, a sygnał sprzedaży mieliśmy na początku tego miesiąca. Od tamtej pory czekamy na wygenerowanie nowego sygnału.

Podsumowując: analizując metodą fal Elliott'a powinnyśmy się spodziewać małej korekty w krótkim czasie. Klasyk zauważy, formacje - poranną gwiazdę, która mówi nam o odwróceniu trendu i ruchu w górę oraz w tej formacji dodatkowo doji, która świadczy o wyrównaniu sił popytu i podaży. Analiza metodą Ichimoku wskazuje natomiast na kontynuację ruchu byczego, a oscylatory "czekają" na wygenerowanie sygnału kupna, co może świadczyć o krótkim cofnięciu ceny, a zdaniem oscylatora stochastycznego (%K %D) dalej będziemy świadkami wzrostów.
Najbliższy opór: 5,50 zł
Najbliższe wsparcie: 4,98 zł i 4,75 zł

7 komentarzy:

 1. dzięki za analizę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Słowo daję, podziwiam Cie chłopie za te analizy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za analizę. Może i jestem niepoprawnym optymistą, ale obstawiam wzrosty, na początek do poziomu 5,83.
  Według mnie za dobra firma aby miały być znaczące spadki. Oczywiście biore pod uwagę zachowania psychiczne, ale biorąc pod uwagę globalne wzrosty giełdowe, na dziś czwartek 26-01, powinniśmy rozpocząć dzień od wzrostów, które długoterminowo również wzrostami się powinny zakończyć, a czy poziom 7,2? Byłoby miło :-)
  Pozdrawiam
  Łajzce

  OdpowiedzUsuń
 4. patrząc długoterminowo ja też bym bardziej obstawiał na wzrosty, ale obecnie myślę, że możemy spodziewać się korekty, którą można spróbować wykorzystać do zajęcia pozycij ;)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Daniel, twoje wskazówki są bezcenne. Po tym jak trafiłam na twojego bloga już wiem że moje dzieci razem z kursem na prawo jazdy dostana w pakiecie kurs giełdowy i trochę gotówki na rozruch.
  Jak możesz to "rzuć okem" na synthosa. Stop sprzedał mi synka i liczę na troszeczkę głębsza korektę. Co na to powiesz?
  pozdrawiam
  Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
 6. Po dzisiejszej sesji powstała tzw. formacja "wisielca", która przemawia za zniżką na kolejnych sesjach. Dodatkowe potwierdzenie daje wcześniejsza formacja "spadającej gwiazdy", która ma tą samą wymowę
  Po połączeniu tych dwóch świec mamy świeczkę doji, która mówi to samo. Suma-summarum, kluczowe będą dwie kolejne świeczki - one powinny nam dać informację (potwierdzenie) w którą stronę dalej ruszymy. Jednak w chwili obecnej na Synthosie więcej przemawia za spadkami niż wzrostami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzikuje Daniel. Potwierdziłeś moje przypuszczenia
   Miłego wekendu życzę.
   Pozdrawiam
   Agnieszka

   Usuń