Translate my BLOG

poniedziałek, 22 października 2018

DAX

Poziomy na DAX'ie
19.10.2018 - 11553

Kilka razy powtórzyły się pytania o DAX, więc krótko wsparcia indeksu: najbliższe tworzy ostatni dołek, który pokrywa się z szczytem z grudnia 2016 roku, jest to ok 11 500 punktów. Jeśli zejdziemy poniżej tego poziomu, kolejne wsparcie widzę w okolicach 10 800 punktów. Warto zwrócić tu uwagę na techniczny charakter reakcji indeksu na potencjalne poziomy zwrotne - DAX lubi je testować i nawet przebijać testując głębokość rynku na zleceniach obronnych. Utrudnia to wąski handel przez co trzeba być przygotowanym na ewentualne fałszywe przebicia.

Od drugiej strony (opory) najbliższym możliwym poziomem powstrzymującym dalszy ruch jest okrągłe 12 000 punktów - jest to też poziom przy którym ja wchodziłem w rynek (jednak jest to mikroskopijnie mała pozycja - grałem tu pod obronę pierwszego wsparcia). Jeśli ten poziom pokonają kolejny opór stanowi 12 500 punktów. Wybicie ponad 12 500 punktów może dać nadzieję na powrót do głównego trendu i wzrosty nawet w okolice dotychczasowych szczytów (ponad 13 500 punktów).


Krótko okresowo: kupuj gdy "krew się leje" 
Długo okresowo: czas odwrócić pozycje?
21.08.2015 DAX Full09.15 Future - 10152

 Powyżej wykres DAX Full Future z systemem opartym na średniej kroczącej, który od blisko 15 lat (z ok 5% filtrem) umożliwił wykorzystanie trendu do zarobienia kilku ładnych groszy. Obecnie średnia ta ze względu na boczny trend w drugiej połowie 2014 roku troszkę straciła na wadzę sygnału, jednak może to też być znak słabnącej siły byków, gdzie kilkuletni trend wzrostowy dobiega końca...

 Sam wykres w ujęciu kilku/kilkunasto tygodniowym potwierdza słabość - od szczytu w kwietniu 2015 kurs obniżył się już o blisko 20%, dodatkowo od kwietnia mamy znaczny wzrost zmienności i dla wykresu dziennego nowe niższe szczyty oraz dołki. Czysto technicznie można teraz grać pod odbicie od tzw. zmiany biegunów, które wraz z wykorzystaniem ostatniej większej wolatylności może oznaczać reakcję zwrotną o 800 - 1200 pkt. (do wcześniejszego dołka, bądź średniej, która w przypadku zatrzymania dalszych wzrostów potwierdzi aktualność okresu dla tego instrumentu).

Odpowiadając na pytania w tytule: wykorzystując zmienność krótko okresową można teraz kupować z szybkim zabezpieczeniem pozycji. Długo okresowo proponowałbym poczekać na reakcję zwrotną i jeśli kolejny impuls spadkowy wybije ostatni dołek przyłączyć do nowego trendu. 

Moje pozycje: buy market, sl 98XX (jeszcze ją dostosuję), tp okolice 10650/11000, jeśli cena wejdzie w moją strefę zarobku szybko ją zabezpieczam (bo łapię "spadający nóż") - gra pod wsparcie z wykorzystaniem zmienności. W dłuższym okresie obserwować reakcję ceny na opory - jeśli odbije przyłączam się do trendu, najbliższe opory: 10650 i 11000.


Zmienność rynkowa
20.02.2015 DAX Full0315 Future - 11117

DAX pionowo pnie się do góry, a korekty nadal nie widać. Szukając podobnych wcześniejszych zachowań indeksu przebadałem największe impulsy bez min. 5% korekty. Dużo takich impulsów nie ma, gdyż w trakcie wzrostów zazwyczaj po drodze pojawiają się gdzieś te oddechy. Tym razem podobnie jak w 4 wcześniejszych przypadkach z ostatnich 5 lat, DAX od ostatniej 5% przerwy od zwyżek, wzrósł już o prawie 19% co oznacza, że oczekiwana korekta w krótce może nastąpić. 

Kierując się tą prostą zmiennością na rynkach (bez odpoczynku nic nie rośnie wiecznie) krótkookresowe zakończenie wzrostów może nastąpić na poziomach: 11385 -> korekta do min. 10800, 11500 -> korekta do min. 10920, 12000 -> korekta do min. 11340. Po zakończeniu korekty indeks z dużym prawdopodobieństwem będzie kontynuował wzrosty. W dalszym ujęciu czasowym (kilkanaście miesięcy) kontynuacja wzrostów to w mojej opinii dmuchanie balona, a obecna faza na rynkach to masowe wejścia graczy "z ulicy" (przez niskie stopy procentowe oraz ogromne zwiększanie podaży pieniądza, banki centralne "zmuszają" przeciętnych zjadaczy chleba do ulokowania swoich oszczędności w bardziej ryzykowne aktywa, gdyż bezpieczne do tej pory formy lokowania pieniędzy w takich okolicznościach przestają po prostu być opłacalne).


The end of the trend?
 10.10.2014 - 8788

Niemiecki indeks giełdowy DAX od kilku miesięcy utrzymuje się w trendzie bocznym z stosunkowo wysoką zmiennością. Ostatnia sesja zakończyła się nawet zamknięciem ceny poniżej ważnego psychologicznie poziomu - 9000 pkt. przebijając zarazem ostatni podwójny dołek (8900). Patrząc na wykres technicznym okiem dostrzegam równość ostatnich impulsów spadkowych co może dawać małą nadzieję na większe odreagowanie zeszłotygodniowych spadków. 


Kluczowymi poziomami oporu są poziomy: 8900, 9000 i 9400 
Ważnymi poziomami wsparcia są natomiast poziomy: 8770, 8560 i 8470

Odpowiadając jeszcze na pytanie, czy to już zakończenie długoterminowego trendu. Uważam, że nie mamy jeszcze jednoznacznego potwierdzenia, ale mimo tego patrząc długoterminowo każde większe odreagowanie będę wykorzystywał do zajęcia krótkiej pozycji. Średnioterminowo kurs indeksu znajduje się w trendzie bocznym i mimo wybicia (w piątek) dołem z tej konsolidacji cena może ponownie wrócić w jej ograniczenia (10050 - 8900). Dynamika spadków jest bardzo wysoka co oznacza, że odreagowanie może być równie dynamiczne, a swing traderzy prawdopodobnie właśnie teraz szukają jakieś poziomy wejścia by wykorzystać możliwe odbicie. DAX zgodnie z planem
07.04.2014 - 9510

Wszystko idzie jak po sznurku - każdy z wcześniej wspomnianych indeksów zachowuje się dokładnie tak jak to opisywałem w analizach. Nie ukrywam, że mnie to bardzo cieszy, gdyż idealnie złapane dołki oraz szczyty ładnie wpłynęły na wartość portfela :). 

Po ostatniej krótkiej analizie (link do wykresu) DAX z lekkim przebiciem krótkoterminowej linii trendu przetestował wcześniejszy szczyt w wyniku czego dzisiejsza sesja przebiegła pod wyraźne dyktando niedźwiedzi. Takie zachowanie się kursu potwierdza zagrożenie do możliwej głębszej korekty (bądź nawet początku odwrócenia trendu). W dalszym ujęciu czasowym kluczowymi wsparciami są ostatnie dołki, EMA200 z wykresu dziennego oraz EMA50 z wykresu tygodniowego (patrz niżej). Do jednoznacznego stwierdzenia zakończenia głównego trendu oczywiście nadal za wcześnie, jednak obraz techniczny daje pierwsze znaki ostrzegawcze...


Kiedy potwierdzenie odwrócenia trendu?
14.03.2014 - 9056

 Jako uzupełnianie krótkiej analizy rynkowej z piątku ("Zagrożenia do odwrócenia...") dzisiaj wstawiam DAX'a w ujęciu tygodniowym z bardzo ważną dla indeksu średnią (pisałem o niej już wcześniej - do prześledzenia po rozwinięciu tego posta). Średnia ta świetnie wychwytywała momenty odwrócenia trendu. Pisząc krótko: przebicie przez kurs średnią (od góry w dół) może potwierdzić początek odwrócenia trendu. Wszystko w ujęciu tygodniowym - po ewentualnym przebiciu warto poczekać na ruch powrotny pod nią, aby lepiej zintepretować jej przyszłe zamiary (wybicie ponad - kontynuacja hossy (fałszywe przebicie/ test siły trendu), odbicie - początek bessy).

DAX na 10000 pkt.?
15.01.2014 - 9746

Ostatni zasięg spadków wypadł lepiej niż podejrzewałem - kurs odbił od tzw. zmiany biegunów i kontynuował korektę "boczną". Długie dolne cienie w okolicach tej zmiany biegunów były dla mnie sygnałem na chęć kontynuacji głównego trendu. Po dzisiejszym dniu widać, że wejście wyszło bardzo udane i dodatkowo po przebiciu 9640 pkt. dostaliśmy kolejny pozytywny sygnał kupna i możliwy atak na psychologicznie ważne 10 000 punktów. 

W dłuższym horyzoncie czasowym (jak dotąd) nic nie prognozuje zakończenie "szalonych" wzrostów:

DAX 15.01.2014 - 9733

Jednak uważam, że respekt przed 10 000 będzie duży co oznacza, że swoje pozycje postaram się zamknąć tuż przed tym poziomem (obecnie TP czeka na 9973 pkt.).


Krótkie spojrzenie na DAX  
02.01.2014 - 9400

Możliwe, że po dzisiejszej sesji DAX ponownie spróbuje zaliczyć większą korektę - sama świeca by na to wskazywała, ale ważne jest też to że spadki powstrzymała tzw. "zmiana biegunów". Oznacza to, że technicznie warto tu "trade'ować", gdyż dobrze reaguje na PA. Długoterminowy trend wzrostowy nadal aktualny i z obecnego punktu widzenia miejsce na spadki mielibyśmy do okolic 9000 pkt. (zejście poniżej tego poziomu to sygnał na możliwe odwrócenie trendu).

  
Niemcy w korekcie
11.12.2013 - 9054

Niemiecki indeks DAX po bardzo dobrych wcześniejszych miesiącach przeszedł teraz w fazę głębszej korekty. Potencjalny zasięg spadków może wypaść w okolice 8860 punktów. Poziom ten współgrałby idealnie z 61,8% zniesieniem Fibonacciego jak i formacją 1to1. W pobliżu mamy również istotne wsparcie - tzw. zmiana biegunów (wyznaczona przy pomoce PA), która dodatkowo wzmacnia wyznaczony poziom obronny. W dłuższym horyzoncie czasowym spadki te byłyby "zdrową" formą korekty trendu wzrostowego, co oznacza że w dalszej perspektywie czasowej należało by się nastawić na kontynuację głównego trendu - wzrostowego.


Odbicie od wytypowanego poziomu
22.11.2011 - 5606 (dane z tego wykresu są z 21.11)


Wracając do analizy z przed miesiąca wytypowany poziom został idealnie trafiony - kurs odbił od średniej EMA50 (patrz niżej "Kolejny dzień wzrostów w Niemczech..." - analiza z 12 października). Obecnie na futures możemy zaobserwować jak kurs walczy z dolnym ograniczeniem klina zniżkującego: 

22.11.2011 - 5549

Przebicie tego ograniczenia może skutkować silnym niedźwiedzim impulsem, gdzie następne mocniejsze wsparcie mamy dopiero w okolicach 5130 pkt.


Kolejny dzień wzrostów w Niemczech...
12.10.2011 - 5994,47 (układ tygodniowy)
 
Niemiecki DAX w ciągu ostatnich sześciu sesji wzrósł o prawie 15%! Obecnie czeka na niego pierwszy bardzo ważny opór - poziom ok. 6120. Na wykresie tygodniowy widać, że opór ten okazał się już kilka razy za zbyt silną barierą. Podobnie to wygląda na wykresie H4 - tam również cena po przebiciu nie dała radę wrócić na drugą stronę (lepiej widoczne na drugim wykresie). Jeżeli ale uda się przebić ten kluczowy opór, zatrzymanie dalszych wzrostów mogłoby zatrzymać się na średniej EMA50. W dłużej perspektywie na wykresie wspaniale widać, że średnia ta zawsze stanowiła bardzo ważny opór/wsparcie. Dla osób, które rozmyślają nad zagraniem w krótkim terminie, załączam poniższy wykres:

FD30 12.10.2011 - 6004,5 (wykres H4)

Podobnie jak już pisałem wyżej - pokonanie poziomu 6120 będzie bardzo ważny dla kursu, dodatkowo mamy tam 161,8% zniesienie Fibonacciego z ostatniej fali. Więc również Fibo potwierdza ważność tego oporu. Dlatego uważam, że w tych okolicach warto postawić zlecenie oczekujące z ciasnym zleceniem obronnym. Zamknięcie pozycji ustawiłem w okolicach ostatniego szczytu z wcześniejszej fali wzrostowej.   

19 komentarzy:

 1. nieźle z tym dax'em, gratuluje ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. WIG trzyma się DAX'a, więc warto pilnować swoich polskich akcji :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na początku chciałbym podziękować, za prace którą wykonałeś do tej pory na Blogu. Mnie się bardzo podoba. Szkoda, że wcześniej nie trafiłem na analizę CEDC, którą zaprezentowałeś, może miałbym milsze wspomnienia ;-). Cieszę się, że tutaj trafiłem, mam nadzieje udzielać się trochę w komentarzach.

  Odnoszę takie wrażenie, że rynkowi przydało by się oczyszczenie (korekta). Na potwierdzenie widać, że nie tworzone są nowe dołki. Zastanawiam się czy przypadkiem to co u nas nie jest pewnego rodzaju zapowiedzią, zmiany trendów rynkowych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. drobny błąd w zdaniu - miało być nie tworzą się nowe szczyty ;-)

   Usuń
 4. Obecnie jesteśmy w fazie korekty rynkowej (może już ją kończymy (WIG)) i w dłuższym czasie powinniśmy te szczyty pokonać (piszę o trendzie kilkumiesięcznym).

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja się pomyliłem, nowe szczyty na indeksach zagranicznych się uformowały. Zobaczymy jak dalej się to będzie rozwijać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam.Jak dobrze pamietam pisales kiedys ze jak Eurocash spadnie do okolic 37,00 pln to mozna wejsc czy wchodzisz cos takiego.Pytanie czy podtrzymujesz swoja opinie.Pzdr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ostatnim miesiącu akcjami się w ogóle nie zajmowałem, ale przygotowana prawie pół roku temu analiza Eurocash dalej jest u mnie "na tapecie, co oznacza, że TAK podtrzymuje - spadki były by równe tym wcześniejszym korektom z 2008/09 i 2011. Poziom pod względem stosunku ryzyka do dochodu wygląda bardzo atrakcyjnie i możliwe, że również ja spróbuje "złapać spadającego noża". Jak dojdzie do portfela to tradycyjnie o tym poinformuję ;)

   Usuń
 7. Proponowałbym spojrzeć na wykres indeksu giełd światowych rynków rozwiniętych. Jesteśmy na poziomach z 2008...

  OdpowiedzUsuń
 8. MSCI World faktycznie ma ciężki opór do pokonania.

  Koniec hossy w marcu 2015 roku?

  http://myalterfinance.blogspot.com/2015/02/koniec-hossy-w-marcu.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że jeszcze będzie trwała kilka/naście miesięcy tym bardziej, że EZB utrzymuje niskie stopy i dopiero zaczyna drukować, Kowalski przez to zmuszony przerzucić się na bardziej ryzykowne aktywa - wszystko dokładniej wytłumaczone tu w wpisach na blogu ;)

   Usuń
 9. Margin Debt czyli wskaźnik który pokazuje ilość akcji branych na kredyt, pobił szczyty jakieś 1.5 roku temu, a przez ostatnie kilka miesięcy zaczął już spadać. Myślę, że mamy raczej do czynienia z dystrybucją od kilku miesięcy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skąd masz ten wskaźnik, wrzucisz linka?

   Usuń
 10. Analiza dla DAX:

  http://myalterfinance.blogspot.com/2015/02/analiza-dax.html

  OdpowiedzUsuń
 11. oj tak. Coś się dzieje

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie ma co łapać spadających noży? Czyżby niedźwiedź się obudził ze snu...

  OdpowiedzUsuń
 13. Dziękuję ci bardzo za wykresy, nie raz pomogły mi zarobić parę groszy

  OdpowiedzUsuń
 14. SEO, czyli Search Engine Optimization (Optymalizacja dla Wyszukiwarek), to proces poprawiania widoczności strony internetowej w wynikach organicznych wyszukiwarek internetowych, takich jak Google, Bing czy Yahoo. Chociaż algorytmy wyszukiwarek są skomplikowane i zmieniają się ciągle, można ogólnie opisać, jak działa SEO. Oto podstawowe koncepcje:
  1. Indeksowanie

  Pierwszym etapem procesu SEO jest indeksowanie, czyli zbieranie informacji o stronach internetowych. Wyszukiwarki używają tzw. "pająków" (lub "robotów") do przeszukiwania Internetu w poszukiwaniu nowych lub zmienionych stron. Te roboty analizują treść strony, linki, nagłówki i inne elementy, a następnie zapisują je w ogromnej bazie danych, którą nazywa się indeksem wyszukiwarki.
  2. Przeciaganie i Ocenianie

  Po zindeksowaniu strony, wyszukiwarka ocenia jej jakość i związane z nią słowa kluczowe. Algorytmy wyszukiwarek analizują różne czynniki, takie jak:

  Treść: Sprawdzają, czy treść na stronie jest wartościowa, związana z tematem i unikalna.

  Słowa Kluczowe: Oceniają, czy strona zawiera odpowiednie słowa kluczowe, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę.

  Linki: Analizują linki wewnętrzne i zewnętrzne, aby określić, jakie strony są ze sobą powiązane i jakie mają autorytety.

  Struktura Strony: Oceniają, czy strona ma odpowiednią strukturę, nagłówki i znaczniki HTML.

  Czas Ładowania: Uwzględniają, jak szybko strona się ładuje, ponieważ szybkie strony są bardziej atrakcyjne dla użytkowników.

  3. Ranking

  Kiedy strony są zindeksowane i ocenione, wyszukiwarka przypisuje im pozycje w wynikach wyszukiwania. Strony z najlepszymi ocenami i najlepiej dopasowanymi słowami kluczowymi zwykle zajmują wyższe pozycje w wynikach. Wyniki te są prezentowane użytkownikom w odpowiedzi na ich zapytania.
  4. Wyświetlanie Wyników

  Wyszukiwarki wyświetlają wyniki w odpowiedzi na zapytania użytkowników. Wyniki te są zwykle podzielone na kilka stron, a na pierwszej stronie znajdują się te strony, które są najbardziej związane z zapytaniem i mają najlepsze oceny. Użytkownicy przeglądają wyniki i klikają na linki, aby uzyskać więcej informacji.
  5. Optymalizacja SEO

  Optymalizacja SEO to proces, który polega na dostosowywaniu strony internetowej do wytycznych wyszukiwarek i poprawianiu jej widoczności w wynikach organicznych. To obejmuje wiele praktyk, takich jak:

  Wybór Słów Kluczowych: Badanie i wybór słów kluczowych, które są istotne dla treści Twojej strony.

  Optymalizacja Treści: Wprowadzanie słów kluczowych w treść strony, nagłówki, metatagi i inne elementy.

  Budowanie Linków: Zdobywanie wartościowych linków zwrotnych z innych witryn, co buduje autorytet Twojej strony.

  Optymalizacja Techniczna: Poprawa szybkości ładowania strony, responsywności na urządzeniach mobilnych i innych aspektów technicznych.

  Monitorowanie Wyników: Analizowanie wyników SEO i dostosowywanie strategii w oparciu o dane.

  Podsumowanie

  SEO jest niezbędnym elementem sukcesu w dzisiejszym świecie online. Działa poprzez indeksowanie, ocenianie i rankingowanie stron internetowych w wynikach wyszukiwania, co ma na celu dostarczanie użytkownikom najbardziej odpowiednich i wartościowych informacji. Optymalizacja SEO wymaga stałego wysiłku i dostosowywania się do zmieniających się algorytmów wyszukiwarek, ale może przynieść znaczące korzyści w postaci większej widoczności i ruchu na Twojej stronie. Polecam https://dobresklepy-seo.blogspot.com/2023/09/jak-zdobywac-linki-do-swojej-strony-www.html

  OdpowiedzUsuń