Translate my BLOG

piątek, 2 marca 2012

Bycze spółki na 2012 rok po korekcie w lutym

Kolejny miesiąc roku minął i tym samym czas na odświeżenie stanu portfela "Byki 2012"...
Luty jak podejrzewałem był miesiącem płaskiej korekty. Opisany 1 lutego punkt zwrotny idealnie się sprawdził (więcej na temat analizy indeksu tutaj). Dzisiaj po dwóch miesiącach z początkowo ośmiu spółek zostały tylko cztery:Cityinter 01.03.2012 - 29

Cityinter bez zmian - nadal w konsolidacji. Im dłużej będzie się tam znajdował tym silniejsze będzie później wybicie z niej. Dlatego SL dalej na niezmienionym poziomie 26 zł.


Integerpol - 01.03.2012 - 137

Na tej spółce już trochę ciekawiej. Integerpol nadal pnie się w górę, teraz zlecenie obronne można przesunąć w okolicach średniej stu sesyjnej EMA, która pokrywa się zarazem z długoterminową linią trendu (poziom116 zł). Przebicie tego poziomu raczej da silny sygnał do odwrócenia trendu.


Boryszew 01.03.2012 - 0,81

Boryszew to spółka, która mnie najbardziej rozczarowała. Do realizacji zysku zabrakło tylko jednego grosza. Finalnie pozycja została zamknięta na zleceniu obronnym. Więcej na temat spółki opisałem tutaj: "Wybicie z kanału i... zatrzymanie na wsparciu".


Wawel 01.03.2012 - 579,5

Wawel to z pewnością najbardziej bycza spółka w portfelu. W samym lutym wartość jednej akcji wzrosła o ponad 10%, gdzie w tym samym czasie WIG stracił pół procenta. Wraz ze wzrostem przesunąłem zlecenie obronne, znajduje się one teraz na poziomie 515 zł. 


Polimexmostostal 01.03.2012 - 1,72

Obecnie najbardziej martwiącą mnie spółką w portfelu jest Polimex. W lutym wartość akcji spadła o ponad 10% co dało kilka sygnałów sprzedaży. Kurs waloru przebił średnie EMA155, MA55 oraz TEMA75. Dodatkowo dwa dni temu przebiliśmy również linię trendu i do aktywacji zlecenia obronnego brakuje teraz jeszcze tylko kilka groszy. Najlepszym (bezpiecznym) miejscem opuszczenia waloru był moment kiedy to kurs przeciął linię trendu. Do tego momentu powstały trzy negatywne sygnały. Jednak ja przegapiłem tą chwilę, więc swoje zlecenie obronne zostawiam na tym samym poziomie co wcześniej (1,64 zł). Teraz mamy kolejne potwierdzenie (pokonanie średniej) jak kurs w najbliższym czasie nie odbije to niestety muszę nastawić się na prawie 2% stratę z tej transakcji...


Kruk 01.02.2012 - 46,88

W przypadku spółki Kruk przyjąłem strategię zakładającą dynamiczne wybicie z konsolidacji. Po przebiciu oporu zostało aktywowane zlecenie oczekujące i już po jednym dniu wartość akcji wzrosła prawie o 7%. Zlecenie obronne ustawiłem poniżej połowy wybijającej świecy, które też zostało niestety aktywowane. Reasumując krótkoterminowa pozycja na tym walorze przyniosła tylko 1,59% zysku.


Kopex 01.03.2012 - 23,5

Ostatnia ze spółek z portfela jest Kopex. Po silnych wzrostach utworzyła się pro-spadkowa formacja świecowa ("spadająca gwiazda"). Gdzie kolejnego dnia (po jej utworzeniu) zadecydowałem, że przytulę swój zysk i zamknę pozycję. Więcej na temat tej transakcji znajdziecie tutaj.
 Podsumowując zmiany wyglądają następująco: W lutym wartość portfela wzrosła o 2,66%, a WIG stracił  pół procenta. W portfelu zostały: Polimex, Wawel, Integerpol i Cityinter. Zamknięte transakcje przyniosły średnio 9,17% zysku, a całkowita stopa zwrotu po dwóch miesiącach wynosi 9,01%.  Kolejne dwa miesiące mogą okazać się jako kluczowe dla polskiego rynku. Jeżeli uda nam się przebić opór (opisany w analizie tutaj) to dostaniemy potwierdzenie na powrót do hossy. W przeciwnym przypadku kluczowe wsparcie będzie tworzyła średnia EMA100. Odbicie od niej również da nam sygnał, że korekta która trwała pół roku już się zakończyła. Pokonanie natomiast tej średniej da nam ostrzeżenie do możliwego powrotu do wcześniejszego ruchu niedźwiedziego.

4 komentarze:

 1. Witam, mogłbyś napisać czy dabe do tabel wprowadzasz recznie czy jakoś automatycznie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Daniel . Jak w tej chwili widzisz Borka?(reka mnie swedzi na kupno) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. -> excel powiązany jest z NOL'em - importuje obecną cenę, resztę oblicza po formułach :)
  -> w schoutbocie, napisałem coś o borku, ogólnie jest szansa i można spróbować - SL tylko jeden grosz niżej, więc ryzyko jest minimalne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziekuje :)Juz przeczytalam :*

  OdpowiedzUsuń