Translate my BLOG

wtorek, 1 maja 2012

Bycze spółki na 2012 rok po kwietniowej bessie

Jak co miesiąc pora znowu odświeżyć stan portfela "Byki 2012". Kwiecień jak ostatnio pisałem (link) okazał się miesiącem korekty na spółce Integerpol i miesiącem wzrostów dla spółki Wawel. Zakładałem też, że będzie to miesiąc zielony dla indeksu WIG, a jednak zaliczyliśmy nową rekordową miesięczną stratę. W minionym miesiącu pożegnaliśmy się ze spółka City Interactive, pozostały tylko Intergerpol oraz Wawel.

Cityinter 30.04.2012 - 28

Zacznę od najgorszej inwestycji w całym portfelu. W grudniu spółka wyglądała jeszcze dosyć atrakcyjnie, ale moment zakupu okazał się idealnym momentem przejścia z trendu wzrostowego do boczno-zniżkującego. Decyzję o sprzedaży podjąłem po tym jak doszło do pierwszej próby zejścia niżej - nastąpiło naruszenie wsparcia. Niepokojące było to, że kurs "surfował" przy tym wsparciu dosyć długo, a odbicia były bardzo słabe. Tym samym zlecenie obronne ustawione początkowo na poziomie 26 zł przesunąłem (tak jak pisałem miesiąc temu) do 27 zł. Obecnie możemy obserwować jak kurs trzyma dolne i górne ograniczenie kanału. Wyraźnie dominuje trend spadkowy, a szansa na odwrócenie może nastąpić po przebiciu ostatniego szczytu - poziom 28,9 zł. Będzie to zarazem wybicie z kanału - czyli możliwe potwierdzenie po przebiciu oporu.

Integerpol 30.04.2012 - 138


Integerpl tak jak zakładałem miesiąc temu realizuje korektę. Obecnie zbliża się do długoterminowej linii trendu, która jest naszym głównym poziomem wyznaczającym zlecenie obronne. Przebicie tej linii nie oznacza ale przejście spółki do bessy. Na drugim wykresie widać jak idealnie wpisuje się w wachlarz, więc ewentualne przejście poniżej tej linii może oznaczać możliwe zwolnienie wzrostów (w długim horyzoncie czasowym). Wtedy ponowne wejście dopiero po tym jak kolejna (niższa) linia trendu pociągnięta od dołka w marcu 2009 roku wyznaczy dwa kolejne dołki. 


Wawel 30.04.2012 - 563

Wawel również robi to co pisałem miesiąc temu - po marcowej korekcie nastąpiła kwietniowa hossa. Teraz jest szansa na kolejny atak na opór wyznaczony przez wcześniejsze maksima. Pokonanie 600 zł powinno dać impuls do kontynuacji hossy na tym papierku.

Podsumowując w portfelu zostały tylko dwie spółki - Integerpl i Wawel. W przypadku spółki ITG zlecenie obronne przesuwam teraz na 128 zł, WWL bez zmian.


Tutaj całe zestawienie zmian wartości portfela "Byki 2012" i indeksu WIG:

Od razu na początku powiem, że w obliczeniach miesięcznych stóp zwrotu z indeksu WIG wkradł się mały chochlik w formułce, tzn. wcześniejsze dane były złe i mogą się od obecnych troszkę różnić, ale teraz już wszystko jest poprawione.
Więc widać, że nasz portfel "Byki 2012" już od pierwszego miesiąca zaczął wygrywać z głównym indeksem. Obecnie wartość portfela jest o 7,2% większa niż to była na początku tego roku. WIG w tym samym czasie wzrósł o 7,12% a to znaczy, że "Byki 2012" prowadzą o 0,08% :). Dokładniejsze zestawienie stóp zwrotu niżej:


Styczeń, luty i marzec to zwycięstwo portfela. W kwietniu WIG nadrobił swoją stratę w porównaniu do "Byków 2012", jednak nie było to wystarczająco wysokie zwycięstwo by dogonić portfel. Teraz nadchodzi "runda piąta" w której portfel w przypadku odbicia na szerokim rynku (czyli wzrostów w maju) będzie miał problem z utrzymaniem przewagi, gdyż akcje stanowią tylko 32% wartości całego portfela, pozostałe 68% to gotówka. Jeżeli ale spadki się pogłębią "Byki 2012" ze względu na obecny defensywny charakter powinny bez problemu utrzymać przewagę.

3 komentarze:

 1. będzie dobry moment do wejścia w itg :) na linii trendu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Its not my first time to visit this web page, i am visiting
  this site dailly and obtain good facts from here all the time.
  Also see my website > Pozycjonowanie Rzeszów

  OdpowiedzUsuń
 3. Hi there, Great info. Does anyone like http://www.noticiasysalud.com/?

  I know where to get it cheap.
  My page - HERE

  OdpowiedzUsuń