Translate my BLOG

sobota, 19 maja 2012

Wzrostowe spółki na bessę (nowe spółki do portfela "Byki 2012")

Myślę, że po ostatnich tygodniach możemy śmiało powiedzieć, że na szerokim rynku znowu zaczęły rządzić niedźwiedzie. Główny indeks WIG nurkuje coraz głębiej  i wygląda na to, że dna jeszcze nie widać. Obecnie znajdujemy się w okolicach dołka z grudnia, przy czym WIG20 testuje już najniższy dołek z ostatnich trzech lat. Mimo tego wszystkiego na parkiecie znajdują się spółki, które mogą umożliwić nam zarobek. Wyszukałem kilka walorów, które są ujemnie skorelowane z indeksem WIG, co oznacza że poruszają się w przeciwną stronę co rynek. Mówiąc krótko - spadek na rynkach to wzrost na tych akcjach.


Przy doborze tych spółek głównymi kryteriami były dominujący trend oraz właśnie korelacja z indeksem WIG. Najlepsza zależność korelacyjna występuje gdy w okresie wzrostów na rynku współczynnik korelacji danej akcji jest dodatni, natomiast kiedy to na rynku panuje bessa współczynnik ten powinien być ujemny. W takim przypadku bez względu na ogólną sytuację gospodarczą akcja rośnie. Poniżej przedstawiłem kilka spółek, które są obecnie ujemnie z indeksem skorelowane - czyli spółki które mimo spadków na giełdzie rosną:

Eurocash 18.05.2012 - 39,23
  
Pierwszą z takich spółek jest Eurocash - mimo ostatnich silnych przecen na całym rynku akcja rosła. Obecnie współczynnik korelacji wynosi -70,76% co oznacza silną ujemną zależność pomiędzy indeksem WIG a spółką - inaczej im WIG więcej spada tym Eurocash mocniej rośnie. Dominujący trend to wzrostowy - nawet ostatnie opory nie powstrzymały kursu. Obecnie najbliższe wsparcia to średnia oraz wcześniejsze dołki. W przypadku tej spółki dodatkową pozytywną wymową jest to, że w okresie wzrostów na indeksie panowały również wzrosty na spółce, a kiedy to rynek zaczął spadać walor nawet nie ruszył w dół tylko dalej spokojnie realizował swój ruch północny.


EkoExport 18.05.2012 - 18,99

Kolejną ujemnie skorelowaną spółką z indeksem jest Ekoexport. Tutaj współczynnik ten jest troszeczkę niższy niż w przypadku wcześniejszej spółki. Jednak mimo mocnych spadków na rynku walor nie pogłębił ostatnią korektę, tylko zaczął budować silne wsparcie, które utworzył w okolicach 17 zł. Przebicie tego poziomu będzie zarazem pokonaniem średniej EMA45, która od października 2011 roku trzyma kurs w silnym trendzie wzrostowym.


Zamet 18.05.2012 - 2,1

Kolejna akcja jest stosunkowo młodym walorem - na parkiecie zadebiutował w październiku ubiegłego roku. Był to okres bardzo silnych przecen na szerokim rynku, ale mimo tego kurs utrzymał swój trend i stale zyskuje na wartości. Podobnie jak Eurocash - w okresie hossy Zamet dodatnie skorelowany jest z indeksem, natomiast jak panuje dominujący trend zniżkujący korelacja ta staje się ujemna. Czyli nie zależnie od kondycji rynku, spółka trzyma swój trend zwyżkujący.


LPP 18.05.2012 - 2865

Następna spółka to najdroższa (pod względem wartości jednej akcji) na naszym parkiecie - LPP. Akcja ta od początku ostatniej bessy stale porusza się pod prąd. Potwierdzeniem kontynuacji tych wzrostów będzie przebicie ostatniego szczytu, który powstrzymuje kurs przed dalszą zwyżką.


Sanok 18.05.2012 - 16

Sanok to kolejna spółka, która jest silnie ujemnie skorelowana z indeksem WIG. Ostatnio (podobnie zresztą jak Eurocash i Zamet) w czasie wzrostów na rynku spółka szła za nim, a po jej odwróceniu dalej kontynuowała swój wzrostowy ruch. Świadczy to o silnym dominującym trendzie zwyżkującym, który (w chwili obecnej) nawet rynek nie jest w stanie przerwać.


Fasing 18.05.2012 - 25

Ostatnią z omawianych dzisiaj spółek jest Fasing. W przypadku tego waloru współczynnik korelacji wynosi -56,89%. Obecnie dalsze wzrosty powstrzymuje opór ustanowiony na poziomie 25,5 zł i po jego przebiciu należy przyjąć kontynuację hossy na tym papierku. W przypadku przeciwnym, kluczowym wsparciem są okolice formacji podwójnego dna z kwietnia.

Podsumowując: wszystkie wyżej przedstawione akcje nie boją się  bessy na giełdzie, co może świadczyć o ich sile obecnego trendu. Tak więc z powodu ostatniego wyczyszczenia portfela po zleceniach obronnych, portfel "Byki 2012" (więcej o portfelu tutaj) zostanie uzupełniony przez powyższe akcje. Jest to eksperymentalny portfel dla bloga, w których wejście w spółki następuje w dniu opublikowania analizy (czyli po kursach obecnych) - żeby uwiarygodnić prowadzenie tego portfela. W przypadku spółki Fasing wejście ustaliłem po przebiciu oporu (podobnie jak wcześniej Kurk). Wszystkie spółki mają taką samą wagę w portfelu. Celem tego portfela jest pokazanie, że mimo panującej bessy na rynku, na akcjach można zarobić. Czy się uda - przekonamy się pod koniec roku.

6 komentarzy:

 1. Ciekawe podejście uwzględniające w zasadzie JEDYNIE korelację z rynkiem. Też jestem bardzo ciekaw efektów eksperymentu. Ale szczerze mówiąc gotówką nie ryzykowałbym zbytnio.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie ma co komplikować, im prostsza strategia tym ciekawsze efekty :)
  Jeśli chodzi o rynek akcji to w realnym portfelu mam tylko ekoexport, po za tym gram z trendem i liczę punkty na shortach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nieco odmienne zdanie znalazlem na stronie:
  http://fwig30.blogspot.com/2012/05/wekendowe-analizowanie.html
  ps. Jakie shorty polecacie na najblizsze dni??

  OdpowiedzUsuń
 4. Shorty na indeksy i edka ;)
  skąd ten wskaźnik liczący korelacje?

  OdpowiedzUsuń
 5. Co do analizy EEX - obecnie mamy udaną obronę wsparcia, dlatego też gram pod kontynuację trendu. W przypadku jego przebicia najniższe najważniejsze wsparcie będzie tworzyć (dłuższa) linia trendu.
  Jeśli chodzi o korelację to jest to wskaźnik, który samemu napisałem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeśli chodzi o wyszukiwanie spółek w trendach dobrze sprawdza się max drawdown -
  spółki które poruszają się w ładnych trendach mają (z reguły)
  niski drawdown (choć trzeba dołożyć drugie kryterium stopy zwrotu albo RSI
  bo konsolidacje też mają niski drawdawn).
  Ja wolę to kryterium od popularnej Bety.

  Przykładowo niewymienione tu spółki z niskim drawdown i w trendach: Apator, Mennica, Pgodlew, PTI

  MaxDrawdawn i korelacje z indeksem można sprawdzać w skanerze: http://uptrend.pl/skaner.html

  OdpowiedzUsuń