Translate my BLOG

piątek, 1 czerwca 2012

Bycze spółki na 2012 rok po spadkach w maju - nowe akcje w portfelu

"Sell in may and go away" - reguła, która mówi że nie warto zajmować się akcjami w okresie letnim sprawdza się jak co roku. Maj jest miesiącem, który zapoczątkowuje zastój na rynkach, przez co w tym miesiącu powinniśmy właśnie sprzedać akcje i jechać na wakacje... Jednak ja nie słucham reguł - w swoim eksperymentalnym portfelu "Byki 2012" spróbuję mimo spadków na giełdach zarobić na wzrostach wybranych akcji. Czy się uda - przekonamy się pod koniec roku :)Mimo ponad 6% spadków na szerokim rynku, wartość portfela "Byki 2012" rośnie. W maju opuścił nas ostatni walor z początkowo wybranych akcji (tutaj link do listy wybranych spółek w grudniu na 2012 rok), przez co zadecydowałem o wyborze nowych spółek. Nowa selekcja okazała się bardzo dobrą decyzją - w tym miesiącu wybrane akcje przyniosły średnio 4% zysk (link do nowych wybranych spółek).

Pierwszą z omawianych dzisiaj akcji będzie spółka, która najdłużej "wytrzymała w portfelu" i zapewniała 8% stopę zwrotu z inwestycji:

Wawel 31.05.2012 - 556
  
Kryterium, które zadecydowało o sprzedaży było przebicie średniej EMA100. Średnia ta bardzo dobrze wyłapywała duże ruchy, więc jej ostatnie przebicie mogło dać sygnał do możliwego pogłębienia spadków - co najmniej do linii trendu. Dzisiaj jednak widzimy, że kurs spółki znowu wrócił powyżej jej ograniczenia, co może tylko świadczyć o nieudanej próbie pogłębienia ostatniej korekty. W początkowo zakładanej perspektywie na jeden rok "byczość" waloru nadal jest zachowana, więc mimo tego że spółka już opuściła portfel jej dalsze perspektywy nadal oceniam na pozytywnie. 


EkoExport 31.05.2012 -  19,35

Pierwszą z nowych omawianych spółek w portfelu jest EkoExport. Obecnie możemy zaobserwować walkę spółki z utrzymywaniem wsparcia. Głównym wyznacznikiem tego wsparcia jest luka z 16 marca oraz dolne ograniczenie chmury hossy (Senkou-Span B). Na dzień dzisiejszy niestety lekką przewagę mają niedźwiedzie, jednak pokonanie oporu powinno szybko odwrócić role. Dlatego też kupno w okolicach wsparcia daje dobre zarządzanie pozycją - niskie ryzyko z wysokim potencjalnym zyskiem. W przypadku portfela "Byki 2012" moment zajęcia pozycji mieliśmy w dniu opublikowania analizy (link do decyzji o zakupie) - żeby uwiarygodnić prowadzenie tego portfela. Dzisiaj spółka przyniosła nam już prawie 2% zysku. W przypadku utrzymania poziomu wsparcia po przebiciu oporu zysk ten może się wielokrotnie powiększyć.


Eurocash 31.05.2012 - 38,5

 Kolejną nową spółką jest Eurocash. W jej przypadku w oczy rzuca nam się ogromny wolumen na ostatniej sesji - związany on jest z wejściem spółki do indeksu MSCI Poland. Dodatkowo ciekawe jest skorelowanie waloru z rynkiem - w czasie spadków na giełdzie korelacja jest wysoko ujemna, a gdy na rynkach dominują wzrosty korelacja ta staje się dodatnia. Świadczy to silnym dominującym trendzie, który bez względu na charakter rynku (byczy lub niedźwiedzi)  trzyma spółkę w hossie. Było to głównym kryterium wybrania tej spółki do "prestiżowego" portfela Byki 2012.


Zamet 31.05.2012 - 2,59

Następna akcja to prawdziwy "kiler" rynku. Wartość spółki Zamet w maju wzrosła o 44%, przy czym główny indeks WIG spadł o ponad 6%. W dniu decyzji o zakupie (opublikowania analizy) wartość waloru wynosiła 2,1 zł, co oznacza dzisiaj zwrot z inwestycji równy 23,33%! Na chwilę obecną jest to "lokomotywa" w portfelu i tak szybki wzrost wartości może skończyć się równie szybkim zjazdem w dół. Dlatego też nie wykluczam wcześniejszą sprzedaż i zapewnienie sobie zysku z tej inwestycji.


LPP 31.05.2012 - 2900

W przypadku spółki LPP cena jednej akcji wynosi aż 2900 zł. Słuchając wypowiedzi znajomych (również inwestorów) wydawało by się, że jest to już najwyższa możliwa do osiągnięcia cena. Jednak dokładnie to samo słyszałem, kiedy spółka kosztowała 1000 zł, po tym 1500 zł, 2000 zł itd. Główny trend wzrostowy nadal jest dominujący, dlaczego więc nie 5000 zł lub nawet 10000 zł...? Cena jednej sztuki akcji nigdy nie powinna być kryterium do zakupu - gramy z trendem i jak najdłużej w nim siedzimy. Jest to najprostsza i zarazem najskuteczniejsza strategia. Po powstaniu jasnych sygnałów odwrócenia tego trendu szybko reagujemy i przytulamy swój zysk.

UWAGA: to samo i na odwrót - nie ważne, że spółka wcześniej kosztowała 500 zł a dzisiaj 1 zł. Gadanie, że jest tanio (bo wcześniej kosztowała kilkaset złotych) i taniej nie będzie, nic nie da - czekamy na pozytywne sygnały i dopiero wtedy podejmujemy decyzję o zakupie. Gra "pod prąd" jest bardzo trudna i najczęściej doprowadza do szybkiego wyzerowania rachunku.


Sanok 31.05.2012 - 16,19

W przypadku  tej spółki widzimy jak idealnie wpisuje się w kanał wzrostowy i stale utrzymuje swój trend. Bez względu na to w jakiej kondycji jest rynek, spółka ta stale rośnie nie przyjmując się większością. Również i tu w czasie hossy walor szedł za rynkiem, a po odwrocie trendu spółka dalej realizowała swój ruch. Obecnie skorelowanie z rynkiem przekracza ponad -0,8 co oznacza, że im więcej WIG spada tym więcej spółka rośnie :).


Fasing 31.05.2012 - 25,8

W dniu dodania listy spółek, które stale pokonują rynek, Fasing zatrzymał się na ważnym oporze. Dlatego w przypadku tego waloru zadecydowałem o wejściu dopiero po pokonaniu tej bariery. Moment zajęcia pozycji ustaliłem na poziomie 26,10 zł. Dzisiaj jesteśmy kilka groszy poniżej tego poziomu jednak dominujący trend nadal jest wzrostowy, więc jako inwestycja na ten rok idealnie się nadaje :).

Podsumowując:
Strategia "ujemna korelacja z indeksem w czasie bessy oraz zachowanie głównego trendu wzrostowego" jak do tej pory sprawdza się idealnie. W maju WIG stracił ponad 6% a portfel "Byki 2012" mimo dużej ilości spółek (dywersyfikacja ryzyka) bije rynek i wychodzi na duży plus. Poniżej przedstawiam miesięczną stopę zwrotu oraz kształtowanie się wartości portfela na tle rynku:

 Miesięczne stopy zwrotu z indeksu oraz portfela:

Widać, że początkowo wybrane spółki szły za rynkiem, gdzie po zmianie akcji rola się odwróciła - WIG spadał a wartość portfela zaczęła rosnąć. Gdyby trend na rynkach się odwrócił, akcje w portfelu dalej powinny rosnąć - ponieważ korelacja oraz dominujący trend przemawiają za kontynuacją ruchu na tych akcjach. W perspektywie 5 miesięcy (od początku tego eksperymentu) wartość WIG'u oraz "Byków 2012" kształtowała się następująco:


WIG stoi dzisiaj o 0,11% gorzej niż na początku, przy czym wartość portfela od początku eksperymentu wzrosła o 9,04%. Patrząc na ogólną sytuację rynków akcji, myślę że jest to dosyć dobry wynik...

Jeżeli macie jeszcze jakieś uwagi, bądź propozycje dotyczące ulepszenia portfela/strategi to zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzach.

5 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa rozszerzona strategia. Eksperyment ten obserwuję już od stycznia i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem. Każdy aktywny inwestor wie jak ciężko jest pokonać rynek, a szczególnie w tak trudnym okresie jak mamy teraz.
  Życzę dalej powodzenia w "eksperymencie" ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. dobry przykład z lpp i (zgaduję) petrolem :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie prowadzisz swojego bloga , oddaje pokłon jako stały czytelnik :)

  OdpowiedzUsuń
 4. witam;
  wiem, ze NC raczej u Ciebie nie chodzi, jednak chcialbym zrwocic Wasza uwage na jedna spolke :SMS Kredyt - wlasciciele (ich historyczne powiazania), profil, zakres usług, wyniki z ostatnich kwartalow; wg mnie spolka za kilka kwartalow bedzie notowana na glownym, ale do tego czasu bedzie warta 3/4 x wiecej;
  zachecam do zainteresowania sie spolka;

  ps. prawdopodobnie mozliwa powtorka z EEX :-) nas czeka

  OdpowiedzUsuń
 5. ps. SMS w dniu 06.06 oglosi prognozy na 2012 i 2013 - tu moze byc przelom i ostry atak szczytow :-)

  OdpowiedzUsuń