Translate my BLOG

środa, 13 czerwca 2012

GBP/USD

 Kolejna korekta trendu wzrostowego
13.06.2012 - 1,5548 (H1)


Na wykresie powyżej zaznaczyłem silną strefę oporu, która znajduje się na poziomie 1,56 £ za $. Opór ten wyznaczają nam świece z długimi górnymi cieniami (tzw. "spadające gwiazdy"). Takie długie górne knoty świec informują o przewadze podaży w tych okolicach. Potwierdzenie odbicia od tego oporu możemy również znaleźć na wskaźniku Alligator, który jest właśnie w trakcie generowania pierwszych sygnałów odwrócenia ostatniego ruchu (zaznaczone strzałką). Do tej pory wszystkie swingi wskaźnik ten przepowiedział prawidłowo, dlatego też obecny ruch powinien nadal się pogłębiać (czyli chwilowo spadek do okolic linii trendu). 
Krótko podsumowując: obecnie powinniśmy przyjąć, że opór (1,56) nie zostanie tak szybko pokonany, jednak jak go przebijemy otrzymamy sygnał kupna (wyższego rzędu). Natomiast sygnał sprzedaży (wyższego rzędu) otrzymamy po przebiciu linii trendu. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie kontynuacja obecnego ruchu (głównego trendu), aż do momentu zawężenia linii trendu do oporu. Po tym otrzymamy sygnał w którą stronę kurs dalej ruszy (powinno dojść do dosyć silnego wybicia z jednej bądź drugiej strony).
PS. 
Pole zaznaczone na pomarańczowo to pole w którym znajduje się silna strefa oporu i w której ja przyczaję na zajęcie krótkiej pozycji ze SL powyżej tego pola i TP w okolicach linii trendu (ryzyko-dochód = 1:4).


Jednak doszło do odbicia od wytypowanego wcześniej miejsca - analiza błędów
02.12.2011 - 1,5674

Odnosząc się do analizy wcześniejszej, "niestety" muszę przyznać, że miałem rację... "Niestety" bo mimo tego, że wytypowany przeze mnie punkt zwrotny został trafiony, z transakcji wyszedłem ze stratą. Głównym błędem jaki zrobiłem było szukanie sygnału zwrotnego na wykresie H1. Sygnał owszem się pojawił, jednak zlecenie obronne ustawione do tego wykresu szybko wywaliło mnie z rynku. Analiza zrobiona była do wykresu dziennego a nie godzinnego. Stop Loss uaktywnił się kilka pipsów przed dołkiem. Gdybym zawarł transakcję na wykresie dziennym, według tych samych sygnałów co szukałem na wykresie H1 wyszedł bym z tego wszystkiego z zyskiem. Dobra nauczka na przyszłość - cierpliwie czekać, a nie szukać "dołka dołków"....  Przykładowy trade z wykorzystaniem linii mediany (Andrew's Pitchfork)
24.11.2011 - 1,55238

W dzisiejszym wpisie przedstawię przykładowy trade z wykorzystaniem tzw. linii mediany (Andrew's Pitchfork). Do prawidłowego wyrysowania tych linii należy najpierw określić wcześniejszy trend - w naszym przypadku był to trend wzrostowy. Następnie szukamy trzy punkty zwrotne, które wykorzystamy do wyrysowania tych linii. Ponieważ obowiązywał trend wzrostowy szukamy układu szczyt-dołek-szczyt (przy trendzie spadkowym szukamy układu odwrotnego, czyli dołek-szczyt-dołek). Jak widać linie mediany to trzy równoległe do siebie proste. Sygnały kupna i sprzedaży mamy gdy kurs dotrze do jednej z nich i są one odwrotne do wcześniejszego ruchu. Tak więc przy ruchu spadkowym po dotarciu kursu do środkowej linii  mamy sygnał kupna. Zlecenie obronne ustawiamy wtedy poniżej tej linii (poniżej ostatniego dołka). Jednak sygnał zajęcia pozycji nie mamy gdy kurs dotrze do tej linii, tylko dopiero po uformowaniu się odpowiedniej świeczki. W naszym przypadku mieliśmy ruch niedźwiedzi, więc dopiero po odbiciu od linii, gdy zobaczymy świeczkę byczą zajmujemy pozycję (w przypadku trendu wzrostowego pozycję zajmujemy po odbiciu od linii i uformowaniu się świeczki niedźwiedziej). 

No więc, wyznaczyliśmy miejsce wejścia na rynek oraz zlecenie obronne. Następnie należy wyznaczyć wielkość pozycji. Załóżmy, że dysponujemy kapitałem równym 10 000 zł i ryzykujemy maksymalnie 5% w jednej transakcji, czyli 5% z 10 000 =  500 zł. Ja gram na wykresie H1 i sygnał kupna powstał przy kursie równym 1,5526. Ostatni dołek mieliśmy na poziomie 1,5496. Zlecenie obronne ustawiam kilka pipsów poniżej tego dołka (1,5480) - czyli SL równy 48 pipsów. Teraz dzieląc maksymalną kwotę jaką możemy zaryzykować przez wartość SL (500:48 =10,41) otrzymamy 10,41 zł na 1 pips. Oznacza to, że możemy otworzyć pozycję na 0,3 lota (przy 0,3 lota jeden pipis równy jest ok 10 zł). Następnie należy ustawić Take Profit. Mój TP jest zawsze minimum 7 razy większy od wartości SL (oznacza to, że przy 6 razy poniesionej straty pod rząd za 7 razem wszystko odrabiam). W tym przypadku SL = 48 pipsów, więc TP = 7*48 = 336 pipsów. Pozycję zajęliśmy przy kursie 1,5526, TP ustawiliśmy na 336 pipsów, więc mamy kolejne proste działanie: 1,5526+0,0336=1,5766 (0,0336 = 336 pipsów). 

Podsumowując: SL równy 48 pipsów, przy 0,3 lota strata = ok 500 zł. TP 336 pipsów, czyli zysk przy 0,3 lota równy jest ok 2350 zł. Dodam, że należy jeszcze pamiętać o rozsądnym zarządzaniu pozycją, tzn. że przy nagłej silnej zmienności podjąć odpowiednie działania ;-).


Koniec korekty i powrót do wzrostów?
27.09.2011 - 1,5567 (wykres dzienny)

Na wykresie świetnie wydać jak kurs dotarł do ważnego wsparcia, gdzie od niego odbił, wsparcie to również idealnie pokrywa się z 261,8% zniesieniem Fibonacciego. Ostatnie odbicie przebiło jednocześnie przyspieszoną linię trendu spadkowego, co może świadczyć o nadchodzącym odwróceniu ruchu:

27.09.2011 - 1,5567 (wykres H1)

Na tym wykresie widzimy jak kurs utworzył nowy kanał wzrostowy. Po dziewięciu godzinnej walce z oporem jakie stanowiła linia trendu (gruba linia) doszło w końcu do wybicia. Obecnie kurs przebił również górne ograniczenie kanału, mamy więc przyspieszenie wzrostów.  Dodatkowe pozytywne sygnały daje nam wskaźnik Alligator, kurs znajduje się wysoko nad średnimi, ich układ również potwierdza silny trend wzrostowy. Kolejne opory mamy w okolicach 1,5741 (szczyty z 20 i 21 września), 1,5821 (najbliższe zniesienie Fibonacciego) oraz w okolicach 1,6. Natomiast najważniejsze wsparcia tworzą górne i dolne ograniczenie kanału oraz linia trendu.

10 komentarzy:

 1. Dobry wpis, dobrze przedstawiony sposób wyznaczania wielkości pozycji - plan i strategia w handlu to jedna z najważniejszych rzeczy przy grze na rynkach kapitałowych :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W ostatniej analizie (z 24 listopada) zrobiłem jeden błąd - analizę zrobiłem na wykresie dziennym a sygnału wejścia szukałem na wykresie H1...

  OdpowiedzUsuń
 3. Niezła strategia chociaż jak już wiemy kurs nie zawrócił w górę i wypadłeś na SL.Poza tym błąd w wyliczeniu TP.Pozdro.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, napisałem też że zrobiłem błąd, bo analiza jest na wykresie dziennym, a sygnał kupna szukałem na H1. Więc ewentualny moment wejścia mielibyśmy po wzrostowej świeczce na wykresie dziennym, a nie H1...

  Dzięki jeszcze za info o błędzie, TP powinien oczywiście wynieść 1,5862 :) ale to i tak teraz już bez znaczenia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. hej. Jesli jestes zainteresowany to napisalem sobie kiedys wskaznik w ktorym podajesz wielkosc sl oraz ryzyko jakie chcesz poniesc i on obliczy ci wysokosci stawki jaka nalezy obstawic . Wiadomo ze, wartosc pipa jest rozna dla kazdej pary a do tego podajesz ryzyko w walucie depozytowej. wskaznik radzi sobei z tym wszystkim. Pzdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Chetnie tez nawiaze jakas wspolprace gdyz tez specjalizuje sie w analizie technicznej :).

  OdpowiedzUsuń
 7. Z miłą chęcią, też ostatnio zacząłem pisać wskaźniki. Daj jakieś namiary to się odezwę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. mail kozmanek@gmail.com gg 2044778 .

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja zagrałem pod tą analizę, tyle że przeczytałem ją troszeczkę później i tym samym udało mi się złapać ruch niemalże na samym dołku... Zająłem pozycję na mikrolotach ale i tak zysk jest ponadprzeciętny.

  OdpowiedzUsuń