Translate my BLOG

sobota, 29 grudnia 2012

Bycze spółki po roku prowadzenia portfela + omówienie obecnego jego składu po listopadzie oraz grudniu

Skończył się rok więc mamy dobry okres do podsumowania ostatnich dwunastu miesięcy. Początek 2012 roku to start prowadzenia portfela "Byki" który w sumie uzyskał 34,10% stopę zwrotu. W tym samym czasie nasz benchmark - WIG wypracował 25,44% stopę zwrotu. Oznacza to, że portfel "wygrał" z rynkiem. Jednak czy poziomy zajęcia i zamknięcia pozycji na poszczególnych akcjach był dobry pokazuje dopiero wykres spółki w szerszym ujęciu . W tym celu przygotowałem wykresy, które pokazują cały przebieg wszystkich zamkniętych transakcji:

W sumie przez portfel "przewinęło" się 13 spółek. Średnia stopa zwrotu wyniosła 5,52%, z tego największą stratę przyniósł Cityinter (-10,12%), a największy zysk wypracował Boryszew (25,4%).
Nie będę omawiał każdą transakcję pojedynczo (można je sobie przeczytać w wcześniejszych zestawieniach), postaram się tylko krótko podsumować jakie były największe błędy a jakie największe sukcesy w prowadzeniu tego portfela. 

Zacznę od sukcesów: głównym kryterium doboru spółek był ich dominujący trend - ponieważ spółki przytrzymywałem na kilka miesięcy nie interesowały mnie za bardzo krótkoterminowe korekty.   Postępowałem zgodnie z głównymi zasadami w tradingu: "szybko ucinaj straty, a zyskom pozwól rosnąć" i tak pozycje stratne pojawiały się stosunkowo szybko, a zyski realizowałem dopiero po dłuższym okresie czasowym. Dzięki temu średnia strata wyniosła tylko 6%, przy czym średnia stopa zwrotu z transakcji zyskownych to aż 11,92%. Druga zasada jakiej się trzymałem to słynne powiedzenie: "trend is your friend" - czyli zajmowanie pozycji zgodnie z dominującym trendem. Dzięki tylko tym dwóm zasadom moja skuteczność (z zamkniętych transakcji) wyniosła 61,5% z średnim zyskiem równym 5,03%, co w sumie daje bardzo ładną (wyższą od rynku) stopę zwrotu. 

Przechodząc dalej do (według mnie) ważniejszej części, czyli do omówienia błędów największym takim błędem była chyba transakcja na spółce Polimexmostostal (opis przebiegu tej transakcji można prześledzić tutaj: "Bycze spółki po słabym marcu"). W pewnym momencie stopa zwrotu z spółki przekraczała 25%, jednak doszło do dynamicznego odwrócenia ruchu zwyżkującego i finalnie Polimex zabrał portfelowi  1,8%. Jaki był błąd w prowadzeniu tej pozycji? Odpowiedź jest prosta - nie zabezpieczyłem wypracowanych zysków (pozwoliłem zyskom rosnąć ale nie uciąłem strat jakie zaczęły się później pojawiać). Zupełnie odwrotnie było w przypadku spółki Kruk - strategia w tej transakcji była prosta: gra pod wybicie z konsolidacji. Starałem się bardzo szybko zabezpieczyć pozycję, przez co nie pozwoliłem zyskom urosnąć. W wyniku tego całość zamknąłem na zleceniu Stop Loss z 1,59% stopą zwrotu, przy czym cenę docelową osiągnęliśmy miesiąc później (50 zł). Jaki był tu błąd? Nasuwa mi się jedna odpowiedź: strach przed stratą... Po za tymi dwoma błędami więcej się nie dopatrzyłem - w pozostałych transakcjach twardo trzymałem się swoich zasad. Jeżeli ale macie jakieś inne uwagi to bardzo proszę o napisanie tego w komentarzach.

Przechodząc dalej do spółek, które obecnie znajdują się w portfelu, na dzień dzisiejszy wszystkie notują wyższe ceny niż w dniu ich nabycia:

LPP 28.12.2012 - 4550

Dzisiaj w radiu słyszałem, że LPP należy do pięciu spółek które w tym roku zanotowały najwyższą stopę zwrotu, co właściwie jest nieprawdą, bo jest na dziewiątym miejscu :P, ale mniejsza o to - i tak zysk jest ponadprzeciętny. Od chwili jej zakupu do dzisiaj przyniosła w sumie 58,81%. Początkowo cenę docelową ustaliłem na 5000 zł, ale jeżeli kurs dalej będzie tak maszerował zmienię strategię do sprzedaży na zleceniu obronnym. W taki sposób staram się jak najdłużej wykorzystać trend rosnący, przez co po nowym szczycie kilkanaście procent pewnie oddam z czym będę się musiał pogodzić. Jeżeli stwierdzę, że kurs trochę przesadził sprzedam ją wcześniej - oczywiście tak jak do tej pory w komentarzach z ostatnich aktualizacji będę o wszystkim na bieżąco informował.


Wawel 28.12.2012 - 798

Wawel jest drugą spółką (po LPP) która przynosi portfelowi najwięcej zysku. Pierwszy zakup zakończył się 8% zyskiem, jednak szybko się zorientowałem, że sprzedaż tej spółki tak wcześnie było błędem. Na drugie wejście zdecydowałem się po wybiciu nowego szczytu i trzymam ją do dzisiaj. Obecna stopa zwrotu (z drugiego wejścia) wynosi 27,58%.


Apator 28.12.2012 - 32,63

Podobne wejście (jak w WWL) również na spółce Apator. Sygnał kupna pojawił się po wybiciu nowego szczytu i w portfelu trzyma się do dzisiaj. Obecnie widać jak kurs ma wyraźne problemy z wybiciem kolejnego nowego szczytu. Jednak również brak obecności niedźwiedzi daje sygnał na to, że to raczej nie koniec hossy na tym papierku. Po wybiciu w górę otrzymamy kolejną pozytywną zapowiedź na kontynuację wzrostów.


Pulawy 28.12.2012 - 137,5
 
Na kolejnej spółce na wejście zdecydowałem się w korekcie - a dokładniej w okolicach tzw. zmiany biegunów, czyli na poziomie na którym wcześniejszy opór zamienił się w wsparcie. Widać, że to wejście było bardzo udane, gdyż cena już więcej nie schodziła poniżej poziomu zakupu. Obecnie jesteśmy po odcięciu dywidendy, która w połowie stycznia zasili portfel o dodatkowe kilka groszy :). 


Neuca 28.12.2012 - 95,5

Następną spółką w portfelu to Neuca. Poziom zakupu również w korekcie na wyraźnym wsparciu. Okolice 100 zł to zarazem historyczny szczyt na tym papierku, więc i zagrożenie do ponownego głębszego odbicia jest. Mimo tego zaryzykowałem - poziom otworzenia uważam za bardzo dobry, gdyż daje duży stosunek ryzyka do dochodu. 


Zamet 28.12.2012 - 2,65

Kolejną byczą spółka z portfela jest Zamet. Obecnie znajdujemy się w trakcie realizacji korekty, którą w zasadzie udało mi się zidentyfikować idealnie na szczycie. Powstała pro-spadkowa formacja świecowa, która również wcześniej idealnie przepowiedziała głębszą korektę. Jednak ja zadecydowałem, że przeczekam ten ruch i dopiero po kolejnych podobnych sygnałach opuszczę walor.


Comarch 28.12.2012 - 73,5

Następną spółką jest Comarch - ona znajduje się teraz w krótkoterminowym trendzie bocznym. Obecny układ świec można zinterpretować jako formację prostokąta, który po wybiciu może doprowadzić do zmiany ceny o co najmniej 6%. Poziom realizacji zysku ustaliłem w okolicach 95-96 zł. 


Azotytarnów 28.12.2012 - 53,9

Ostatnią "najmłodszą" spółką portfela są Azotytarnów. Sygnał kupna był podobny jak w przypadku spółek WWL i APT (po wybiciu nowego szczytu). Dokładniejszy opis tej jeszcze świeżej transakcji można prześledzić tutaj: "Wypełnienie wolnej luki w portfelu".  


WIG 28.12.2012 - 47460


No i pozostał jeszcze benchmark, czyli WIG. Ogólnie rzecz biorąc rok 2012 był dla inwestorów bardzo dobrym rokiem. Od chwili założenia blogowego portfela "Byki" (zaznaczone na wykresie) wartość WIGu wzrosła o ponad 25%. Jak dla mnie jest to dosyć zaskakujący wynik - przypomnę, że jeszcze dwanaście miesięcy temu uważałem, że rozpoczynamy trudny okres w którym możliwe, że rozpoczęliśmy długoterminowy trend spadkowy - że byłem w błędzie dostrzegłem dopiero (albo już) w sierpniu. W tym miesiącu WIG przebił na wykresie tygodniowym średnią EMA100, która to od dłuższego czasu dawała bardzo dobre sygnały zakończeniowe trendu. Ostatecznie potwierdzenie otrzymaliśmy miesiąc później - po wybiciu kursu z długiej konsolidacji (o tym wszystkim pisałem na bieżąco na blogu).  Trzeba jeszcze dodać, że mimo złej oceny kondycji szerokiego rynku na kolejne kilkanaście miesięcy portfel na tym nie ucierpiał. Wręcz przeciwnie - pokonał on rynek, generując prawie o 10% większy zysk niż indeks.


Podsumowując miniony rok w portfelu w tabeli cały przebieg transakcji przedstawia się następująco:


Obecnie wszystkie otwarte pozycje przynoszą zyski, a na tle rynku wartość portfela "Byki" wygląda tak:


Na koniec można się jeszcze skusić na prognozę kondycji rynku na 2013 rok - myślę, że za dwanaście miesięcy WIG dojdzie do 54000 pkt....
Czy to się sprawdzi czy nie, nie ma znaczenia - ostatni rok pokazał, że mimo złej oceny rynku, przy odpowiedniej strategii idzie zarobić. Trzeba tylko wykazać się elastycznością, nie trzymać się jednego scenariuszu i wykorzystać sygnały jakie daje nam rynek. 

44 komentarze:

 1. masz dwie pozycje ATT I ZAP, czy zamierzasz uczestniczyć w wezwaniu ...?
  osobiscie nie będę odpowiadał na wezwanie ,ale mogę trochę postraszyć na ZAP,jakie jest twoje zdanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, w wezwaniu nie planuję uczestniczyć
   a zdania na ten temat sobie nie wyrobiłem bo jeszcze nigdy nie uczestniczyłem w wezwaniu

   Usuń
  2. przeglądam Twój blok od dłuższego czasu,i muszę przyznać że bardzo fajnie się to czyta i na swój sposób konfrontuje ze swoją decyzjami.
   moja strategia to spółki dywidentowe plus bardzo mała ich ilość w portfelu, stąd z ciekawością patrzę na Twój portfel.Wolę bardziej płynne spółki wyciągam wnioski z błedów:)jakie popełniłem wcześniej, co do ZAP też planuje nie odpowiadać na wezwanie ATT,chyba że jakieś info pozytywne wplynie....

   przyłączam się do gratulacji za wynik
   plastikowy indianin

   Usuń
 2. Taka dywersyfikacja i zarazem taka wysoka stopa zwrotu, przyznam że jestem pod wrażeniem ;)
  Ja w portfelu trzymam maks 3 spółki i w tym roku zarobiłem 30%, ale chyba przy większym ryzyku i większej zmienności wartości portfela niż ten blogowy. Gratuluję i pozdrawiam Maciek

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja w tym roku prawie nadrobiłem straty z dwóch poprzednich lat :P
  Głównie za sprawą Ursusa, który sprezentował mi 70% zysku :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluje tak dobrego wyniku i życzę co najmniej takiego samego wyniku w kolejnym roku :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ITG się w nieciekawym miejscu sprzedał,ale zysk przyniósł ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Portfel morze się mierzyć z najlepszymi w tej dziedzinie inwestorami. W gazecie PB publikowane są portfele największych polskich rekinów, w 2012 roku ich stopa zwrotu wyniosła:

  1) Karkosik +48%
  2) Sołowow +30,48%
  3) Solorz +27,18%
  4) Krauze +18,28%
  5) Czarnecki +4,86%

  Także bardzo ładnie, ja byłbym na czwartym miejscu ;P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie zawody kto osiągnie największą stopę zwrotu :P a z "rekinami" nie ma co się mierzyć - oni grają na własnych zasadach, w których często nawet gdy kurs traci dzięki umowom jakie zawarli z spółką zawsze zarobią...
   Ale dzięki za ciekawe zestawienie.

   Usuń
  2. Dokładnie Danielu ;)

   Usuń
 7. Gratulacje dobrego wyniku. Swoją drogą bardzo fajnie się czyta Twój blog tak trzymaj.

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratuluje :) Jest to najlepszy blog o inwestowaniu na giełdzie, jaki kiedykolwiek miałem okazję czytać i już dosyć długo go śledzę. Zapytam cię od razu, co sądzisz o PGNiG?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję.
   Co do PGNIG to na zakup jest moim zdaniem zdecydowanie za późno. Natomiast osobom posiadający papierek w portfelu proponowałbym sprzedaż na zleceniu obronnym, tak aby jak najdłużej wykorzystać ten wystrzał kursu.

   Usuń
 9. A co Pan sądzi dziś o Brs?
  Pozdrawiam Ego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Boryszew wygląda technicznie dosyć ciekawie - po podwójnym szczycie możemy spodziewać się spadku cen do okolic 0,5 zł. Na razie obecne zachowanie kursu mogę interpretować jako przejście w dłuższy trend boczny (z przedziałem 0,65 - 0,45), lub jako początek bazy na odwrócenie trendu do wzrostowego.

   Usuń
 10. ja czekam na rozliczenia podatkowe, formularz PIT, w gre na gieldzie jeszcze nie mialem okazji grac, bardziej zainteresowany jestem FOREX, bo tam mimo wszsytko sam decyduje, a nie przez maklerow, itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakich maklerów? Na GPW też sam decydujesz, no chyba że dajesz zlecenie maklerowi do zarządzania Twoim portfelem.

   Usuń
 11. Dzisiaj na zleceniu obronnym sprzedała się spółka Neuca - całkowita stopa zwrotu z inwestycji w ten papierek wyniosła -2,95%.

  OdpowiedzUsuń
 12. Moja propozycja do portfela (za Neukę) to Relpol. Spółka po udanym procesie restrukturyzacji. Bardzo dobre wyniki finansowe od początku 2012 roku. Co o tym sądzisz ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za ciekawą propozycję - Relpol faktycznie wygląda bardzo atrakcyjnie, ostatnio nawet udanie wybronił wsparcie i obecnie jest w całkiem ciekawym miejscu gdzie można przyczaić na zakupy...
   Spółka ląduje do obserwowanych jako faworyt :)

   Usuń
  2. Polecam się ;) i widzę że zakup się udał ;)
   Mam w takim razie jeszcze jedną propozycję - WIELTON.
   Spółka również przedstawia bardzo dobre wyniki finansowe i jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że przekroczy swoje prognozy na 2012 (prognozowany zysk netto: 20 mln, spółka osiągnęła już prawie po 3 kw: 19,8 mln).
   A technicznie ja widzę tu teraz chorągiewkę.
   Co Ty o tym myślisz ?

   Usuń
  3. Ten wykres jakoś mniej do mnie przemawia :P
   Chorągiewka według mnie troszkę naciągana, nie mniej całościowo wygląda byczo - trend wzrostowy z przerwami na dłuższą konsolidację ;).

   Usuń
 13. Dobrze wyglada RBW. TVN i GNT wygladają jakby miały dalej kontynuowac wzrosty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. RBW - trend wzrostowy jest stabilny, ale troszkę mnie ta często ilość dosyć dużych luk niepokoi (w obydwie strony).
   TVN - wybicie było bardzo silne, a obecny trend boczny informuje, że raczej nie zakończyliśmy jeszcze wzrostów (odreagowanie stosunkowo płaskie). Wybicie nowego szczytu powinien potwierdzić dalszy marsz byków na północ.
   GNT - wcześniejszy trend był trendem zdecydowanym i bardzo silnym, a na sygnały do jego odwrócenia jest według mnie jeszcze troszkę za wcześnie - ja dostrzegam pewną analogię do odreagowania wcześniejszych spadków z grudnia 2011 roku (równe długości odreagowania).

   Usuń
 14. Daniel - na moje oko sanwil tez wyglada dosyc dobrze; analizujac wykres tygodniowy mozna powiedziec, ze mamy analogie z okresem styczen-luty 2012, czyli czeka nas 3-4 tyg wzrostów :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Analogię faktycznie można dostrzec i szansa na troszkę większe odreagowanie ona daje. Jednak analizując tą spółkę szerzej uważam, że już tak zielono nie wygląda... więcej na jej temat pisałem w komentarzach z poście z 17.01 (nt. dodania weryfikacji obrazkowej) ;)

   Usuń
 15. Jest dużo dobrych spółek - trzeba wyłuskać te najlepsze ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ale dobrze, że tu trafiłem :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Dzisiaj Pulawy na zleceniu obronnym opuściły portfel, zysk z tego papierka to prawie +6%.
  Po za tym Neuca'e zastąpił Relpol - nowa spółka kupiona po 8,4 (myślałem, że już wcześniej pisałem o tym zakupie, ale widzę że chyba nie umieszczałem tej informacji, dlatego tutaj prt sc. z mojego rachunku z dowodem zakupu (dla niedowierzających :P): http://zapodaj.net/e62faf34297a0.png.html)
  Podana tam data jest datą rozliczenia (oznacza to, że w przypadku sprzedaży ostateczny termin rozliczenia mija po upływie trzech dni - patrz stan posiadania w KDPW).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dowód załączam dla zwiększenia wiarygodności prowadzenia tego portfela - staram się pisać o zmianach w czasie rzeczywistym - o zmianach na bieżąco informuję. Wszystko dlatego, żeby ktoś nie powiedział, że dopasowuję sobie dane na swoją korzyść (już kiedyś spotkałem się z takimi zarzutami, które właściwie są bezpodstawne bo w takim przypadku oszukujemy sami siebie ;)).

   Usuń
 18. Widzę, że z tego samego rachunku co ja mam - z Aliora :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Jeżeli Puławy też uciekły z portfela to może teraz zastąpić je spółką KGHM ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak rynek rośnie to i KGHM rośnie, a jak spada to i miedziak spada - spółka bardzo silnie skorelowana z indeksami, wydawałby się nawet, że jest głównym decydentem o trendzie na rynku ;P
   spółka jest w obserwowanych

   Usuń
 20. Korekta mało który portfel mija :P

  OdpowiedzUsuń
 21. Nowy prezes GPW... ciekawe co z tego wyjdzie...

  OdpowiedzUsuń
 22. Największy byk - LPP sprzedany. W sumie spółka przyniosła prawie 75% zysku :)
  Jak się uda to w późniejszym terminie odkupię ją taniej.

  OdpowiedzUsuń
 23. Czy wg ciebie już pora sprzedawać zamet? Przebił kanał w którym znajdował się, po zwyżkach w listopadzie i może spaść. Co o tym sądzisz?

  OdpowiedzUsuń
 24. Główny kanał wzrostowy daje jeszcze dużo miejsca na korektę, ja na tej spółce ustawiam się ciasno - zlecenie obronne poniżej ostatniego dołka.

  OdpowiedzUsuń
 25. co sądzisz o Comarchu? Czy warto sprzedać, a może jest wciąż szansa na cene pow. 90 ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Korekta jest "zdrowym" elementem trendu. Mój Take Profit na na tej spółce to 95,8 zł.

   Usuń
 26. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 27. jak odniósłbyś się do sygnału na RSI i 'zaokrąglonej' figury utworzonej z kilku ostatnich swiec? czy szczyt dlugiej bialej swiecy z 21.01 mozna uznac za silne wsparcie ?
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krótkoterminowo poziom ten pełni jakieś wsparcie, jednak ja do niego nie przywiązuję większej wagi. Dla mnie najważniejszym wsparciem to poziom 80 zł, jeżeli go pokonamy otrzymamy sygnał do możliwej próby zejścia do linii trendu - okolice 72 zł.
   Co do RSI - ładnie wyłapywał wcześniejsze szczyty i dla graczy krótkoterminowych, myślę że dał bardzo dobry sygnał sprzedaży ;)

   Usuń
 28. Taka współpraca może w przyszłości wiele korzyści przynieś, ja jednak zastanawiam się od pewnego czasu jak u nas wygląda rejestracja gotowych spółek? Jakie wymogi oraz formalnosci muszą być spełnione?

  OdpowiedzUsuń