Translate my BLOG

sobota, 2 lutego 2013

Bycze spółki po pierwszym miesiącu nowego roku

Rynek tak jak oczekiwałem w styczniu trochę przyhamował grudniowe wzrosty tracąc w ujęciu miesięcznym nieco ponad jeden procent. W tym samym czasie blogowy portfel akcyjny "Byki" zyskał prawie 7,5%.

W styczniu portfel opuściły trzy spółki - LPP, Neuca oraz Puławy. Z tych trzech zamkniętych pozycji największy zysk (jak dotąd też w historii tego portfela) przyniosła spółka LPP - prawie 75%. Pozostałe dwie (Neuca i Puławy) dużo w portfel nie wniosły - jedna z nich zabrała prawie 3% a druga wzbogaciła portfel o ok 6%.

Oprócz sprzedaży doszło też do zakupu - po wypuszczeniu w rynek Neuca'i jej miejsce zastąpił Relpol i analizując tą zmianę z dzisiejszej perspektywy, nie było to zbyt udane posunięcie - krótko po sprzedaży jej kurs w dwanaście sesji wzrósł o ponad 25%! Relpol niestety nie utrzymał tego tempa, niemniej zyski przynosi (obecnie prawie 6%)...

Na wykresie cały przebieg wszystkich powyżej wymienionych transakcji przedstawia się następująco:LPP 02.02.2013 - 4950

Sprzedaż tak jak wcześniej planowałem nastąpiła po 5000 zł. Całkowity zysk po dziewięciu miesiącach jej trzymania wynosi 74,52%. Po głębszej korekcie (której się w najbliższym czasie spodziewam (tak to bym nie sprzedawał :P)) planuję ją ponownie odkupić - o wszystkich zmianach struktury portfela tak jak do tej pory będę oczywiście na bieżąco pisał w komentarzach z ostatniej aktualizacji "Byków".


Pulawy 02.02.2013 - 128

Ostatnia głębsza korekta na Puławach również i mnie nie ominęła - spółka została sprzedana na zleceniu obronnym. Gdyby nie to, że do realizacji wcześniej zakładanego zysku zabrakło 5 zł całą transakcję oceniłbym na średnio udaną, a tak oceniam ją na złą... Przeszacowanie wzrostów kilka groszy kosztowało, jednak nie ma się co gniewać bo suma-summarum inwestycja w ten papierek przyniosła zysk.


Neuca 02.02.2013 - 113,9

Kolejna spółka, która opuściła portfel to Neuca. Myślę, że ta transakcja (zaraz po Polimeksie) jest najgorszą transakcją jaką kiedykolwiek przeprowadziłem. Strata jest symboliczna, ale nie chodzi tu o stratę tylko o miejsce zawarcia transakcji kupna i sprzedaży. Na kupno zdecydowałem się w okolicach tzw. zmiany biegunów, która po jej przebiciu miała dać silny sygnał na głębsze spadki (stąd też ciasne zlecenie obronne). Poziom wsparcia przez stosunkowo długi czas spełniał swoją rolę - długa konsolidacja w jej okolicach (jest to zarazem potwierdzenie, że wyznaczone wsparcie jest ważne). Po jej przebiciu doszło do dynamicznego ruchu spadkowego w wyniku czego zlecenie stop loss miało wybronić mnie przed jeszcze większym spadkiem... miało..., no ale okazało się, że najzwyczajniej "wykosili" ze stop loss'ów. Cena zaledwie cztery sesje później zawróciła w górę, gdzie od chwili mojej sprzedaży zyskała już prawie 25%...

Transakcja ta jest świetnym przykładem tego jaki rynek może być "gorzki"...


Relpol 02.02.2013 - 8,9

Po sprzedaży spółki Neca, jej miejsce zajęła nowa akcja - Relpol. Mimo, że zamiana nie okazała się zbyt udana, patrząc na tą transakcję "pojedynczo" na dzień obecny moment wejścia uważam za bardzo dobry. Kilka dni po zakupie doszło do silnego wybicia w oczekiwanym kierunku. Obecnie spółka trzyma się krótkoterminowej linii trendu i ostatnio nowy wyższy szczyt daje informację, że byki nadal rządzą. 


Podsumowując ostatnie zmiany:
Sprzedaż: LPP (+74,52), Puławy (+5,93%), Neuca (-2,95%)
Kupno: Relpol (po 8,4 zł)

Pozostałe spółki w portfelu, które się utrzymały, bez większych zmian. Wykresy na dzień dzisiejszy wyglądają następująco:

Azotytarnów 02.02.2013 - 55

Wejście nastąpiło automatycznie po przebiciu oporu. W utrzymaniu trendu wzrostowego pomaga przyspieszona linia trendu. Najbliższym oporem jest cena 57,7 zł - od niej kurs już kilka razy odbił. Wsparcie tworzą zmiana biegunów oraz linia trendu i wcześniejszy dołek.


Apator 02.02.2013 - 32,59

Następna spółka - Apator po raz kolejny utworzyła silny opór, który dla spółki sprawia dosyć spore problemy. Niepokojące jest też to, że dynamika wzrostów traci na sile - są to pierwsze oznaki możliwej nadchodzącej głębszej korekty, bądź nawet sygnały zakończenia dominującego trendu wzrostowego. Stosunkowo ciasne zlecenie obronne będzie pilnowało już wypracowanych na tej spółce zysków.


Comarch 02.02.2013 - 86,45

W przypadku spółki Comarch mogliśmy ostatnio zaobserwować ładne wybicie w górę. Po drodze kurs zdołał przebić kilka istotnych oporów co daje nadzieję, na jeszcze większe wzrosty w przyszłości. Zlecenie profitujące znajduje się już niedaleko - na poziomie 95,8 zł, a zlecenie obronne przesuwam wyżej (poniżej zmiany biegunów (poniżej 80 zł)).


Wawel 02.02.2013 - 804

Wawel ustanowił ostatnio nowy historyczny szczyt, co jest dla nas sygnałem, że trend wzrostowy nadal jest obecny. Poziom profitujący ustaliłem podobnie jak w spółce LPP - na psychologicznym okrągłym poziomie, tj. 1000 zł.


Zamet 02.02.2013 - 2,85

Ostatnią spółką z portfela jest Zamet. W jej przypadku wygląda mi na to, że trend rosnący zaczyna tracić na sile - ostatnio mogliśmy zaobserwować znaczną korektę, po której kurs wszedł w kilkumiesięczny trend boczny, gdzie po przebiciu wcześniejszych szczytów nie doszło do przyspieszenia wzrostów, tylko nagłego zatrzymania. Możliwe, że powodem tego jest nowy psychologiczny okrągły poziom trzech złotych. Dlatego zlecenie Stop Loss ustawiłem ciasno - poniżej ostatnich dołków.


Reasumując w styczniu wartość portfela wzrosła o prawie 7,5%, przy czym główny indeks szerokiego rynku (WIG) stracił nieco ponad 1%, oznacza to, że od startu wartość portfela wzrosła o 41,6%, a indeksu o 24,1%. Na jednym wykresie wygląda to następująco:


Ponieważ ostatnio kilka spółek opuściło portfel zwolniła się gotówka na zakup nowych akcji. Na razie nie mam jeszcze faworytów, które mogły by zastąpić miejsce poprzedników. Dlatego zachęcam Was do pozostawienia swoich propozycji w komentarzach - wszystkie propozycje zweryfikuję i jeżeli znajdą się spółki, które spełnią moje wymogi uzupełnię brakujące luki, także zachęcam do udzielenia się w skład portfela :).

Dla osób, które nie śledzą na bieżąco moich wpisów - całą historię portfela od chwili jego założenia można prześledzić w zakładce "Portfel Byki (akcyjny)".

19 komentarzy:

 1. Vistula, Investcon, Trakcja !

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że sporo spółek pokrywa się z moimi typami w Spółkach Ciekawych Technicznie :)

  Trzymam kciuki za portfel.

  OdpowiedzUsuń
 3. A co myślicie o Ekoexporcie?

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiele firm w silnych trendach wzrostowych dostało zadyszki, więc może warto zainteresować się teraz firmami, które próbują zmienić trend ?
  Proponuję spojrzeć na Wasko, ABC Data, Midas.

  OdpowiedzUsuń
 5. Polecam zwrocic szczegolna uwage na Echo! Dobrze wyglada to technicznie + zapowiedzi ze wynik za 2012 ma byc bardzo dobry!

  Grajewo tez dobrze wyglada w dluzszym terminie.
  MCI tez dosyc dobrze.

  Ja osobiscie mam pakiecik akcji NEUCI pare dni temu zajmowalem pozycje i trzymam dalej, chociaz korekta moze sie pojawic...

  ASTARTA tez jak najbardziej w moim portfelu gosci.
  CITYINTER! ZETKAMA! CAPITAL! action, benefit, sygnity

  tak o to wyglada moj portfel.
  plus jeszcze MIT, ale to z innych wzgledow...

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja do swojego portfela w ostatnim czasie dodałem EKOEXPORT.... po korekcie jaka nastąpiła moim zdaniem kurs akcji powinien piąć się w górę aż do osiągnięcia nowych historycznych szczytów.... czy tak będzie okaże się ale jestem optymistą co do tej firmy.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. No Neuca to faktycznie, już 117 zł...

  OdpowiedzUsuń
 8. Getin Holding i Getin Noble Bank.. 2 spółki w trakcie korekty które w najbliższym czasie powinny dać zarobić przynajmniej kilkanaście %

  OdpowiedzUsuń
 9. A może ponownie boryszew

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziękuję wszystkim za liczne propozycje. Z tych spółek, które do tej pory na szybko przejrzałem to Ekoexport, Zetkama i Cdred wyglądają jak na moje oko na najlepszymi kandydatami do uzupełnienia miejsc w portfelu.
  Szczegółowej analizy nie przeprowadzałem, ale w weekend planuję to nadrobić. Prawdopodobnie wtedy dam też znać kto (i czy w ogóle) luki w miejscu wypełni.
  Po za tym dzisiaj na zleceniu obronnym portfel opuścił Zamet - w sumie spółka przyniosła 23,8%.

  OdpowiedzUsuń
 11. KGHM wygląda jeszcze atrakcyjnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ekoexport dobrze się trzyma - może będzie kontynuować długoterminowy trend wzrostowy :)

  OdpowiedzUsuń
 13. W piątek na zamknięciu do portfela przyłączyły dwie nowe spółki - ECHO i APLISENS, wkrótce dodam też krótką notkę odświeżającą stan portfela.

  OdpowiedzUsuń
 14. A Neuca już ponad 125 zł :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i tym oto sposobem Neuca awansuje na pierwsze miejsce moich najgorszych zagrań :P

   Usuń
 15. To wypadł Ci dzisiaj Apator na zleceniu obronnym ?

  "Stosunkowo ciasne zlecenie obronne będzie pilnowało już wypracowanych na tej spółce zysków"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, właśnie chciałem o tym napisać - w sumie Apator przyniósł 11,15%

   Usuń