Translate my BLOG

wtorek, 2 kwietnia 2013

Bycze spółki - co kupione, a co sprzedane w ostatnim miesiącu (marcu)

Nie będę się rozpisywał bo ostatnio mam naprawdę trochę dużo na głowie. Poniżej przedstawię tylko wykresy spółek z krótkimi komentarzami i z zaznaczonymi momentami wejścia oraz wyjścia w ostatnim miesiącu (marcu). 

Relpol 28.03.2013 - 8,12

Kupione krótko przed wybiciem w górę, a sprzedane po wybiciu dołem :P. Mieliśmy ładne wybicie ponad wcześniejszy szczyt, ale wydany po tym raport wszystko zepsuł... Jednak całe zagranie nie mogę ocenić na złe, gdyż trzymałem się swoich reguł - gra z trendem (wyższego rzędu) i sprzedaż po pokonaniu wcześniejszego dołka. Na mój pech nowy dołek powstał niedługo po zakupie.


MCI 28.03.2013 - 6,65

Na kupno zdecydowałem się w okolicach wsparcia, które po przebiciu aktywowało zlecenie obronne. Papierek ten był pierwszym kupionym papierkiem pod nową strategią (z większym zaangażowaniem), przez co strata zabrała portfelowi troszeczkę więcej groszy niż wcześniejsze podobne nieudane transakcje.


Comarch 28.03.2013 - 83

Sprzedaż nastąpiła na zleceniu obronnym - po wybiciu dołem z formacji klina zwyżkującego, która to udanie przepowiedziała głębszą korektą. W sumie zysk z tej transakcji wynosi prawie 25%.


Eurocash 28.03.2013 - 53,15

Kupno pod nową strategią (z większym zaangażowaniem (niż wcześniejsze transakcje)). Zlecenie obronne poniżej wcześniejszego dołka będzie pilnować papierek. 


Wawel - 28.03.2013 - 795

Na wykresie zaznaczyłem przebieg transakcji i moment odkupienia by dopasować pozycję do nowej strategii. Jest to w sumie już trzecie wejście w ten papierek (obydwie wcześniejsze transakcje były zyskowne), oby i trzecie przyniosło kilka procent :).


Pod koniec jeszcze wykres przedstawiający przebieg wartości portfela na tle rynku:

W minionym miesiącu szeroki rynek stracił 3,16% w tym samym czasie wartość portfela zmalała o 1,5%. Oznacza to, że mimo ostatnich dwóch niezbyt udanych transakcji (w tym jedna z większym zaangażowaniem) portfel na tym zbyt dużo nie ucierpiał. 

Obecnie w portfelu znajdują się cztery spółki:

Przypomnę, że pogrubione spółki to już zamknięte pozycje - zostały ATT, ECH, EUR i WWL z tego dwie ostatnie to troszeczkę większy pakiet akcji (kupno pod nową strategią).

44 komentarze:

 1. Bardzo fajnie to wygląda zobaczymy jak się strategia sprawdzi podczas dłuższej i głębszej korekty w której być moze jestesmy ;) Życzę powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Większe zaangażowanie spółek oznacza mniejsze zdywersyfikowanie ryzyka, a przy nadchodzącej możliwej głębszej korekcie może się to okazać troszkę niebezpieczne. Z drugiej strony zdecydowana większość sprzedanych akcji to transakcje zyskowne i to jeszcze z średnio cztery razy wyższą stopą zwrotu niż te stratne co oznacza, że zmiana strategii powinna przynieść korzyści ;).
  Naprawdę ciekawy jestem jak to się rozwinie...
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. A może znowu LPP? :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak oceniasz Echo? Wybicie z trójkąta się nie udało. Jest szansa na dalsze wzrosty?

  OdpowiedzUsuń
 5. Eurocash wybił dołem : (

  OdpowiedzUsuń
 6. Moim zdaniem ECHO wygląda pozytywnie, pierwszym znakiem słabnięcia będzie przebicie 5,6 zł. Natomiast potwierdzenie kontynuacji wzrostów otrzymamy po przebiciu 6,1 zł.

  Eurocash (moim zdaniem) wszedł w fazę większej korekty (tzn. wybicia z kanału dołem) z wcześniejszych wzrostów. Dla graczy krótkoterminowych istotnymi poziomami wsparcia są: 49,7 zł i 47,9 zł, dla graczy średnioterminowych (kilka miesięcy) 46 zł i 43,1 zł, natomiast dla graczy długoterminowych (od roku w górę) najważniejszym poziomem cenowym jest cena 36,5 zł. Przepicie jednego z tych poziomów powinien przerwać dopasowany do wsparcia trend (49,7-47,9 krótkoterminowy, 46-43,1 średnioterminowy i 36,5 długoterminowy).

  OdpowiedzUsuń
 7. Midas jest przy lini wsparcia kanału wzrostowego.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ładnie maszerujemy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzisiaj władowałem się za prawie całą kasę w TRAKCJĘ. Jestem pewien, że jeszcze w tym roku będzie 200%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewna jest tylko śmierć :P a stawianie wszystko na jedną kartę to przejawy hazardu z chęcią łatwego szybkiego zarobku, który niestety w ok 95% kończy się stratą...
   Pozdrawiam Micky

   Usuń
 10. Daniel... Prochnik schlodzony, wypowiedzi nowego prezesa jak najbardziej pozytywne, nowa strona, nowa kolekcja, nowy pomysl na biznes, zaangazowani znani w promocje firmy... co Ty o Tym sadzisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sorry, że tak późno odpowiadam - moim zdaniem mimo ostatnich (lekko) pozytywnych wiadomości kurs spółki będzie miał problemy z powrotem do ostatniego wybicia. Jest to spółka groszowa w której zmiany groszowe dosyć dużo wpływają na wycenę i głównie dlatego osobiście wolałbym wejść dopiero po potwierdzeniu kontynuacji wybicia (tj. po przebiciu 0,5 gr). Najbliższe wsparcie naturalnie poniżej ostatniego min., który zakup w tych okolicach może być jedyną (w miarę rozsądną) ceną z grą pod powrót, który powinien umożliwić rozsądne zarządzanie pozycją.

   Usuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 12. Daniel, napisz kilka słów o ECHO po dzisiejszej sesji. Jest bardzo dziwna sytuacja- przez większość czasu notowań kurs na drobnym minusie, nagle spadek na obrocie ~30 tyś. , ponad 6% w dół. Wisi zlecenie kupna 5,75 o wolumenie ponad 200 000 i sprzedaży dopiero po cenie 6,14.
  Trzeba się bać czy raczej spokojnie podchodzić? Pozdrawiam i liczę na komentarz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Średnie obroty na tej spółce są znikome i główną wadą jest właśnie płynność. Po pojawieniu się większej oferty sprzedaży, naturalne jest że cena mocniej zareaguje niż w przypadku spółek z większą płynnością.
   Moja interpretacja do arkuszu zleceń jest taka: jakiś większy gracz zainteresował się tą spółką, posiada też jakiś pakiecik, ale chce nabyć więcej akcji. Sprawdza więc kondycję spółki - sprzedaje ponadprzeciętny pakiet swoich akcji z nadzieją, że inni gracze się "przestraszą" i pójdą za nim. Będzie więc okazja odkupienia taniej. Jest to próba większego zakupu po niższej cenie, tak aby jego większa oferta nie wywindowała mu za wysoko kurs.
   Takie sytuacje zdarzają się dosyć często, czasami "grubasy" sprawdzają czy kurs jest stabilny (wyprzedając np. na wsparciu, które po przebiciu pokaże czy siła spółki zdoła wybić cenę z powrotem do góry - tzw. fałszywe wybicie), lub jeżeli jeden gracz chce odkupić taniej sprzedaje większy pakiet z nadzieją, że wykorzysta "chwilową panikę" i odkupi taniej.

   Usuń
 13. Co sądzisz o Zetkamie po dzisiejszej sesji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że będziemy mogli zaobserwować podobny przebieg jak z połowy września 2012 roku ;)

   Usuń
 14. cholera, wywaliło mi ECHO na stopie.. :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli nie ma straty to nie ma się co gniewać :P
   Ja przy spółkach z niższą płynnością czekam na cenę zamknięcia - echo w ciągu sesji często schodziło poniżej wsparcia jednak zamknięcie nastąpiło powyżej. Dlatego w takich przypadkach sztywny SL trzymam poniżej jeszcze wcześniejszego wsparcia, które w przypadku większego ruchu korekcyjnego (bądź odwrócenia) ucina straty, ale gdyby zamknięcie nastąpiło poniżej pierwszego wsparcia (ale powyżej SL) pozycję zamykam ręcznie.
   Taka strategia ma mnie chronić przed losowymi zachowaniami kursu spowodowane niższą płynnością.

   Usuń
  2. Taka strategia powinna też chronić przed zagrywkami grubasów o których wcześniej pisałeś - ja gram podobnie ;)

   Usuń
 15. no niestety jest strata, moze wartościowo nieduża, ale szkoda jednak :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to należy do pracy ;)
   ja też mam echo, ale kupiłem go już z rok temu i dalej go będę trzymał, bo uważam że jeszcze będzie wyżej :)

   Usuń
  2. Jak wartościowo nie duża to też nie ma co się gniewać - tak jak przedmówca wspomniał "to należy do pracy" ;)
   ja echo dalej trzymam

   Usuń
 16. SL na spółce ATT został aktywowany, w sumie spółka przyniosła prawie 20% zysku

  OdpowiedzUsuń
 17. Wczoraj Echo na zamknięciu sprzedałem - strata 0,36%

  OdpowiedzUsuń
 18. Tak nieco poza tematem, powiedz proszę co sądzisz o Tauronie? Wg mnie długie dolne cienie w obszarze silnego wsparcia z zeszłego roku nastrajają pozytywnie, aczkolwiek mam już akcje w portfelu i obawiam się, że mogę patrzeć na wykres nieco stronniczo:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Według mnie nie wygląda dobrze - to silne wsparcie przebiliśmy już tydzień temu i jest to silny sygnał na to, że niedźwiedzie rządzą. Wsparcie to pełni teraz rolę zmiany biegunów, co znaczy że zamienia się w opór, dlatego w jego okolicach ja bym papierek puścił w rynek.
  Na dłuższy termin trend również nie przemawia za wzrostami, w najlepszym przypadku kurs dociągnie do linii trendu poprowadzonej od szczytu z czerwca 2011 roku.

  OdpowiedzUsuń
 20. Dzisiaj na zamknięciu kupiłem nową spółkę: AMICA ze starych akcji w portfelu zostały jeszcze WAWEL i EUROCASH, czyli miejsce na kilka nowych jest.
  W moim kręgu zainteresowań są: LPP (przy cenie ok 5500 zł będzie mnie stać na zakup papierka do nowej strategii tak aby zaangażowanie było mniej/więcej równe do wartości pakietów z innych spółek), ZAMET (jest obecnie w strefie konsolidacji, gdzie zakup przy jego dolnym ograniczeniu powinien dać dobry stosunek ryzyka do zysku), ACTION (zbliża się do ważnego wsparcia), ASIBS (zdrowy stabilny trend wzrostowy, obecnie w fazie korekty), EKOEXPORT (w okolicach długoterminowej linii trendu wzrostowego), ENERGOINS, INTEGERPL, PGSSOFT.... mile również widziane inne Wasze propozycje ;).
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 21. Na stooqu wsparcie na tygodniówce na poziomie 3,84 trzyma i właśnie do niego się odnosiłem:)Ale jak je przebije to faktycznie zrobię jak mówisz i puszczę papier. A jeśli chodzi o sugestie spółek to może Lotos?Na bieżącą chwilę jest korekta 1:1-gdyby jeszcze pojawił się sygnał z przebicia linii krótkoterminowego trendu spadkowego byłaby wg mnie szansa na wzrost..co o tym sądzisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wsparcie tam jest - ale krótkoterminowe, ja przyglądam się wykresom z troszeczkę dłuższej perspektywy: http://zapodaj.net/94f0f3e55f2fc.png.html

   Co do lotosu - myślę, że jest to bardzo dobra propozycja, technicznie wygląda pozytywnie, a obecny poziom to dobry poziom do kupna z niskim stosunkiem ryzyka do dochodu:
   http://zapodaj.net/72488f0155cba.png.html
   Papierek ten ląduje do portfela - średnia cena zakupu to 38,8 zł :)

   Usuń
  2. Dziwne- patrząc po świecach mówimy o tym samym przedziale cenowym ale wykresy mamy inne...http://zapodaj.net/52e13f89b10c1.png.html. Na bieżącą chwilę nie wiem który wykres jest poprawny,ale patrząc na twój to faktycznie prospadkowo:)

   Usuń
  3. To dlatego, że mój wykres jest bez korekty, a na stooq'u wszystkie wykresy pokazywane są z uwzględnionymi operacjami.
   W takim przypadku obydwa wykresy są poprawne, ale uważam że większą uwagę powinno się zwrócić na wykres gdzie operacje są już naniesione (czyli ze stooq'a).

   Usuń
  4. Mój wykres może być sygnałem ostrzegawczym możliwego przebicia wsparcia z wykresu z naniesionymi operacjami. Niemniej dane uwzględnione na tym wykresie z pewnością dały sygnał i potwierdziły wsparcie ;).

   Usuń
  5. A jednak;)

   Usuń
 22. Czyżby ZAMET właśnie wybił : )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda na to, że tak. Ja go niestety nie zdążyłem kupić :/

   Usuń
 23. Bardzo proszę w przyszłości o podanie % wartości zaangażowania w poszczególne spółki.

  Pozdr.

  Mirek

  OdpowiedzUsuń
 24. Już pisałem, że zaangażowanie wszystkich kupowanych spółek jest +/- takie same i wraz z czasem ich waga w portfelu się zmienia (bo zmienia się cena).
  Dokładne zaangażowanie po cenie zakupu jest takie: EUR 17,44%; WWL 17,37%; AMC 17,45%; LTS 17,47%.
  Natomiast licząc po cenie aktualnej zaangażowanie to zmieniło się następująco: AMC 18,26% ; WWL 18,33%; AMC 18,43%; LTS 17,45%.

  OdpowiedzUsuń
 25. hah... nowa rekomendacja dla LPP powyzej 8k:]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli najwyższy czas sprzedawać :P
   http://at-trader.blogspot.com/2012/10/czy-warto-w-swoich-decyzjach.html

   Usuń
 26. Ja akurat mam w planach kupno firmy i od razu zastanawiam się nad wszystkimi systemami i możliwościami, które w tej firmie mogą się pojawić. Myślę, że zdecyduję się na ofertę Automatyka-sklep , bo wiem, że to firma porządna, sprawdzona, no i oczywiście polecana przez wiele osób. Moim zdaniem to rozwiązanie bardzo pomocne, aby firma stworzyła odpowiednie systemy elektryczne, jak i informatyczne, które wpływają na jakość pracy i na bezpieczeństwo wszystkich pracowników. Trzeba wdrażać takie rozwiązania.

  OdpowiedzUsuń
 27. Mówiąc o samej siedzibie firmy trzeba wziąć pod uwagę to, aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo całej firmie, jak i oczywiście pracownikom. Ciekawym rozwiązaniem będą systemy oddymiające z oferty https://www.dhpolska.pl/systemy/systemy-oddymiania.html System oddymiania odpowiada za usunięcie dymu i trujących gazów z obiektu podczas pożaru tak, aby zapewnić bezpieczne drogi ewakuacyjne. Niestety bardzo często słyszy się o różnych wypadkach i wydarzeniach, dlatego trzeba zapobiegać, a nie później naprawiać skutki tego, co już się stało.

  OdpowiedzUsuń
 28. Świetnie napisany wpis. Czekam na wiele więcej

  OdpowiedzUsuń