Translate my BLOG

czwartek, 7 listopada 2019

Cisco Systems (CSCO)

Technologiczna spółka z wysoką dywidendą dla inwestycji długoterminowej?
CSCO 06.11.2019 - 48,27 $

Czas na kolejną spółkę z listy "Najlepszych Spółek Świata" - Cisco Systems. Firma założona została w 1984 roku i w ciągu jednej dekady (w latach 90 XX wieku) kurs akcji wzrósł o ponad 136 000%, stając się przy tym jedną z największych wtedy spółek świata. Oznacza to, że z skromnych zainwestowanych 1 000 $ w 1990 roku akcje te w 2000 roku warte były 1 360 000 $! Ogromne przewartościowane w kursie akcji do dzisiaj nie zostało "oczyszczone", jednak wliczając w to dywidendę (która nieprzerwanie od 2012 roku jest zwiększana) wartość ta została już pokryta. Czyli inwestując nawet w najgorszym możliwym czasie (na idealnym szczycie w 2000 roku) inwestor dopiero po kilkunastu latach widzi zyski z tej pozycji. Przykład ten mimo, że jest bardzo wyjątkowy, ostrzega przed zbyt wysokim optymizmem, gdyż mimo rosnących zysków w kolejnych latach cena akcji może przejść do fazy w której zbliża się do swojej realnej wartości.

Cisco System wypłaca dzisiaj 2,9% dywidendy, na którą przeznacza 51,1% zysków. Jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 207 mld. $ zatrudniając w sumie 75 900 pracowników. Szczególnie interesujące przy tej spółce jest to, że mimo tak ogromnych rozmiarów notują wysokie wskaźniki wzrostu wyników finansowych, które nie zawdzięczają innowacyjności, a udanym kolejnym przejęciom nowych przedsiębiorstw. W ciągu ostatnich 5 lat kupowali średnio w ciągu roku między 5 a 7 nowych firm. 

Odnośnie obecnej wartości fundamentalnej spółki, bo w końcu nie chcemy powtórzyć scenariusz w którym ewentualne przewartościowane w kolejnych kilkunastu latach zostaje korygowane do realnej wyceny firmy - obecną wycenę uznaję za "uczciwą" i ryzyko do powtórzenia podobnego zdarzenia oceniam na bardzo niskie. Dokładny sposób w jaki wyceniam spółkę omawiam w swojej książce. Przedsprzedaż planowana jest na pierwszy kwartał 2020 roku. Więcej danych odnośnie spółki zamieszczam w poniższych tabelach:5 komentarzy:

 1. Podobny przykład do Microsoft'u w tym okresie czasowym. Pokazuje to wymiary tamtejszej bańki internetowej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkie spółki produkujące sprzęt sieciowy dla DataCenter będą miały ciężką przyszłość ze względu na migrowanie firm do chmur typu Azure, AWS, GC. Jako informatyk widzę, że sprzęt jest dzięki temu optymalniej używany - w sensie miliony firm na świecie, nie muszą już inwestować w serwery i przełączniki sieciowe, ponieważ mogą `wyklikać` je sobie w takim Amazonie.. Rynek zbytu dla Cisco, Aristy, Junipera, VMware zmniejszy się drastycznie. Zmiana technologiczna zakończyła gwałtowne wzrosty tych firm - opinia osoby z branży.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za podzielenie się z nami tą opinią. Przyznam, że ona do mnie przemawia. Jednak tak długo jak zyski rosną (i ich tempo wzrostów nie spada) tak długo bym się nie martwił tym, że Cisco przez to może doświadczyć problemów. Jak zwykle przyszłość pokaże. Pozdrawiam :)

   Usuń
  2. Witam ponownie po 2 latach. Muszę przyznać że jak do tej pory miałem rację co do cisco - akcje handlowane są w okolicach szczytu, więc wliczając inflacje i dywidendy jesteśmy mniej więcej na zero. Za to firmy oferujące rozwiązania chmurowe zaliczyły ostry rajd.

   Usuń