Translate my BLOG

poniedziałek, 4 listopada 2019

Alteryx (AYX)

Jak znaleźć spółkę, która w kolejnych latach może wzrosnąć ponad 10 krotnie?

Wiele (szczególnie początkujących) inwestorów poszukuje spółek, które w kolejnych latach wzrośnie ponad dziesięciokrotnie. Kiedy otrzymuję wiadomości o takie spółki odpowiadam pytaniem o argumenty dlaczego to dana spółka miałaby w kolejnych latach zwielokrotnić swoją wartość? Odpowiedzi do tego pytania zdradzają na jakim etapie inwestor się znajduje i (nie żartuję) najczęstszymi odpowiedziami są: "spółka działa w sektorze gamingowym/konopi/fintech/biotech itp. który ma duży potencjał" lub "spółka kosztowała 100X, a obecnie kosztuje już tylko 10X sugerując, że wróci do swojej dawnej wyceny" lub "po silnych spadkach firma jest silnie niedowartościowana, której powrót do "uczciwej" wyceny może wznieść kurs nawet o kilkaset procent".

Osoby z troszkę dłuższym doświadczeniem raczej już wiedzą, że w taki sposób przyszły potencjał spółki nie możemy określić. Szukając firmy, które możliwie w kolejnych latach wzrosną ponad 10 krotnie warto rozglądnąć się najpierw po spółkach, które tą drogę już mają za sobą sprawdzając co wpłynęło na przyszłe wzrosty oraz jaką wtedy one miały wycenę. Stosując taki filtr otrzymamy takie spółki jak Amazon, Netflix, Facebook itd.   

Spółki te mają kilka wspólnych cech, są to sektor w którym działają (większość pochodzi z sektora technologicznego), bardzo wysoką wycenę w tamtym czasie, bardzo wysoką dynamikę wzrostową wyników finansowych, trwający już jakiś czas trend wzrostowy oraz wysoką zmienność w kursie akcji. 

Przenosząc te dane na niektóre obecne spółki, otrzymamy firmy które tradycyjny inwestor inwestujący w wartość, dywidendowo lub/i w spółki rozwinięte nigdy by nie kupił. Będą to takie akcje jak te z koszyka STARS lub też taka firma jak z poniższego przykładu, Alteryx:

AYX 01.11.2019 - 99,28 $

Alteryx jest firmą produkująca oprogramowanie komputerowe wykorzystywane do analizy danych. Spółka zatrudnia 1076 pracowników, jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi 5,75 mld. $ i (oczywiście) nie płaci dywidendę. Kryteria jakie posiadały poprzednie spółki, które drogę do wzrostów o ponad 1000% mają już za sobą również i ta spółka spełnia. Jej obecna wycena fundamentalna jest bardzo wysoka, ale tłumaczona jest ogromnymi wzrostami w wynikach finansowych. Jej przychody w 2014 roku wynosiły 38 mln. $, a dzisiaj wynoszą już ponad 350 mln. $! Również wysoka zmienność w kursie akcji występuje, a jej dotychczasowy wzrost (licząc od debiutu giełdowego w marcu 2017) wyniósł już 475% i jeśli dynamika wzrostów wyników finansowych zostanie utrzymana dalszy wzrost o ponad 1000% jest w zasięgu. 

Oczywiście trzeba sobie z tego zdawać sprawę, że tego rodzaju inwestycja należy do części portfela w której posiadamy spółki mocno spekulacyjne czyli z ryzykiem do ponadprzeciętnie głębokich obsunięć. Technicznie sytuacja na akcjach Alteryx wygląda całkiem interesująco - po opublikowaniu wyników kwartalnych kurs akcji wzrósł o 8,5% (zyski wzrosły o 33%, podczas gdy przychód wzrósł aż o 65% czyli tempo wzrostu wyników finansowych firmy jeszcze bardziej przyspieszyło). Na chwilę obecną dużo przemawia za przyszłym sukcesem firmy jednak jeszcze raz podkreślam, że tego rodzaju inwestycję należy kategoryzować do inwestycji mocno spekulacyjnych. Więcej danych odnośnie firmy umieszczam w poniższych grafikach:

6 komentarzy:

 1. Cześć!
  Z jakich stron korzystasz do tych wykresów i danych o firmie co widać na printscreenach?
  Mógłbyś podać na jakie wartości zwracasz uwagę, gdy oceniasz spółkę? (może jakiś artykuł popełnisz na ten temat? :)
  Polecasz jakiś fajny skaner spółek (najlepiej darmowy), w którym można wyszukiwać właśnie np. spółki które płaciły rosnącą dywidendę przez ileś lat albo którym rosły przychody, itp?
  Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć. W zakładce "przydatne linki" strony z których korzystam. Prt.scr we wpisach pochodzą z finviz, morningstar i gurufocus. Darmowe skanery rynkowe, które polecam można znaleźć na stronach finviz i macrotrends. Dane przy analizie spółki, które są dla mnie ważne omawiam szczegółowo w swojej książce - przedsprzedaż planowana jest na luty/marzec 2020.

   Usuń
  2. O superowo, że jest data książki! Czy będzie może też w formie ebooka, czy tylko papierowa?

   Usuń
  3. wskaźniki finansowe w tym dywidendy polecam także https://seekingalpha.com/symbol/MO/dividends/scorecard spółki kanadyjskie dywidendy wartość w dolarach kanadyjskich np. CM
   https://www.morningstar.com/stocks/xnys/cm/dividends CAD
   dla porównania w dolarach po przeliczeniu
   https://seekingalpha.com/symbol/CM/dividends/history USD

   Usuń
 2. Początkowo będzie tylko w formie papierowej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń