Translate my BLOG

sobota, 30 kwietnia 2016

Bycze spółki po kwietniu 2016

Kwiecień już za plecami, czyli czas podsumować portfel "Byki": miniony miesiąc przyniósł zwyżkę jego wartości, głównym motorem napędowym było silne wybicie spółki Amrest z konsolidacji, ale również nowo nabyte akcje miały w tym swój wkład - Robyg od chwili nabycia wzrósł o prawie 9%, z kolei Oponeo dalej przygotowuje się do impulsu kierunkowego (na razie traci ok 3%). Całościowo kwiecień zamyka się z 3,5% plusem co daje całkowitą stopę zwrotu równą 127,2%. Historia po 52 miesiącu prowadzenia portfela wygląda teraz następująco:
Przechodząc do analizy spółek, zacznę od tej najwcześniej nabytej:

Amrest 29.04.2016 - 223,5

Amrest od ostatniej analizy wybił z wąskiego range górą. Obecnie cena utrzymuje się na wysokich poziomach kształtując potencjalną formację flagi. Oznacza to, że kurs nadal ma duży potencjał zwyżkowy. Gdyby ale jednak tak nie było ostatnie wybicie daje nam bardzo dobrą okazję do zabezpieczenia pozycji przed powrotem w dół (stopa można przesunąć tuż poniżej ostatniej konsolidacji, lub (jak kto woli) poniżej połowy wybijającej świecy). 


Robyg 29.04.2016 - 3,21

Druga akcja w portfelu to świetna spółka do aktywnego tradingu. Każdą korektę można wykorzystać do zakupów, a wybicie nowych szczytów do zaksięgowania zysku. Stosując taką strategię można ugrać sporo małych procentów (zamiast jednego dużego) ;). Ciekawą opcją jest również główny trade pozycyjny z  kręceniem pozycji falowo. Trade pozycyjny stopować poniżej wcześniejszych dołków, a falowy kręcić od zniżek do zwyżek. 

Ostatnia korekta w tej akcji powstrzymana została przez wcześniejszy szczyt, jednak w ujęciu historycznym wcześniejsze szczyty nie wpływały na cenę, co oznacza, że można oczekiwać jeszcze zejścia poniżej zaznaczonego poziomu - moim zdaniem była by to świetna okazja do pierwszego tradu falowego ;). 


Oponeo 29.04.2016 -  33,88

Ostatnia spółka w portfelu: Oponeo.pl utrzymuje się w delikatnie zniżkującej korekcie bocznej. Z początku wyglądało to na kształtowanie się formacji flagi, które do wykorzystania potrzebne było szybkie wejście, gdyż wybicie z niej powinno być dosyć dynamiczne. Niestety ale potencjalna flaga wraz z upływem czasu przekształca się w korektę boczną w której rośnie ryzyko wybicia w dół. Mimo wszystko spółka nadal w trendzie wzrostowym, osoby które lubią trzymać pozycje tight mogą stopować ostatnie dołki (okolice 33,5) i wejść dopiero po potwierdzeniu (np. wraz z wybiciem nowych szczytów - buy z lim. akt.). 

11 komentarzy:

 1. no wygląda to całkiem przyjemnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzniel a może pokusisz się o portfel kontraktowy albo dorzucić do obecnego portfela kontrakty?

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie skoro w pracy na nich handlujesz to może podzielisz się swoimi analizami?

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety nie mam czasu na dodatkowe rozdrabnianie portfela, a w pracy traduje troszkę bardziej skomplikowanie (budowa strategii na hedgach). Nawet trady pozycyjne wyglądają troszkę inaczej niż zwykły handel kierunkowy. Stąd też nawet gdybym dzielił się nimi tutaj, ze względu na charakter mojej strategii osobom trzecim raczej ciężko byłoby podążyć za moimi myślami.

  OdpowiedzUsuń
 5. a mógłbyś dać jakiś przykład takiego tradu, bo rozumiem, że nie jest to normalny trade gdzie kupujesz na poziomie 1 i sprzedajesz na poziomie 2?

  OdpowiedzUsuń
 6. Trade kierunkowy z wyjściem na strategię ograniczającą wolatylność (liczona po kontraktach):
  Kupuje 5 kontraktów sep16 na kawie, jednocześnie sprzedaje 5 kontraktów kawy na dec16 - pierwszy hedge, tzw. spread (różnica pomiędzy dwoma kontraktami), w ten sposób ograniczam wolatylność. W scenariuszu pozytywnym różnica pomiędzy tymi kontraktami się powiększa - zarabiam, jak ale różnica się pomniejsza - tracę. Gdy więc mój scenariusz się nie sprawdza i różnica pomiędzy nimi się zmienia na moją niekorzyść buduję strategię, która dodatkowo ogranicza wolatylność i daje drugą szansę: sprzedaję kolejne 5 kontraktów dec16 i kupuję następny kontrakt kawy mar17 (też 5 lot - żeby pozycja się równoważyła).
  W portfelu mam więc: 5 lot buy sep16, 10 lot sell dec16 i 5 lot buy mar17. Jest to jeden z najprostszych przykładów budowy pozycji zabezpieczającej i chyba najczęstszej stosowanych w tradingu zawodowym ;).

  OdpowiedzUsuń
 7. Daniel,co sądzisz o KGHM i JSW?

  OdpowiedzUsuń
 8. KGHM - będzie krótka analiza na blogu
  JSW - ja bym tego nie ruszał, na razie emocje tradują papierek, osobiście wolę wchodzić po stabilizacji i ukształtowaniu się wyraźnego trendu

  OdpowiedzUsuń
 9. OPONY.PL opuści portfel po wybiciu low z świecy z 19 maja

  OdpowiedzUsuń
 10. Stop na oponeo uderzył, mimo tego wykres ma dalej longowy ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. ROB SPRZEDANY NA STOPIE, STX KUPIONY PO SREDNIO 3,5

  OdpowiedzUsuń