Translate my BLOG

piątek, 1 września 2017

Bycze spółki po sierpieniu 2017

Sierpień się zakończył, więc pora na odświeżenie minionego miesiąca w "Portfelu Byki". Ostatnie dwadzieścia kilka sesji przebiegło dla szerokiego rynku pod dyktandem byków, portfel przez trzy niezbyt udane wejścia kończy miesiąc minimalnie niżej niż w lipcu. Cała historia przebiegu obu "konkurentów" widoczna jest na poniższym wykresie:


Jeśli chodzi o aktualny skład portfela: w sierpniu zaszył dwie zmiany, jedna to sprzedaż spółki Kernel na zleceniu obronnym, druga to kupno akcji Benefit zaraz na początku miesiąca. Pozostałe akcje (które już były wcześniej) nadal trzymają się portfela:

Kernel 31.08.2017 - 60,7

Zacznę od spółki, która w tym roku najwięcej zabrała portfelowi - jest to Kernel. W tym roku musiałem zaksięgować dwie straty, obydwie straty wypadły na tą samą spółkę, która w sumie zabrała ok 1,7% wartości portfela. Na chwilę obecną wygląda na to, że również drugi zakup jak i sprzedaż wypadają w blisko najgorszych możliwych miejscach. Ostatnie zamknięcie świecy może sugerować jakieś większe odbicie, przy tym kluczowym poziomem utrzymującym pozytywny scenariusz jest dołek z końca sierpnia (okolice 57,5 zł). Trzeci raz z obecnych poziomów nie zamierzam już w tą spółkę wchodzić. Jeśli cena stabilnie ruszy w kierunku północy wybijając powyżej 72 zł, akcje te dopiero wtedy zaczną wyglądać dla mnie interesująco pod kolejny zakup.


Benefit 31.08.2017 - 1000

Drugą omawianą spółką w portfelu jest nowo zakupiony Benefit - zakup nastąpił na początku sierpnia w okolicach (obecnego) dołka korekty. Poziom zakupu nie był przypadkowy (jak zresztą wszystkie wejścia) - o chęci zakupu na tych poziomach pisałem pod koniec maja: analiza spółki Benefit. Całkiem możliwe, że obecna korekta się jeszcze pogłębi - kolejnym poziomem wsparcia są okolice 900 zł. Jednak w dalszym ujęciu czasowym uważam, że wysokie dwucyfrowe stopy zwrotu są jak najbardziej możliwe. Jeśli kurs zdoła wybić powyżej 1035 zł nowe historyczne szczyty powinny już być tylko kwestią (krótkiego) czasu.


LiveChat 31.08.2017 - 50,89

Trzecią omawianą spółką jest LiveChat. Poziom zakupu tej spółki okazał się za niezbyt trafiony, gdyż już na kolejnych sesjach doszło do silnego tąpnięcia ceny. Obecnie kluczowym poziomem obronnym jest 48,5 zł - poniżej tego poziomu nie możemy zejść. Długoterminowy trend wzrostowy został naruszony, oznacza to że jesteśmy w rozstrzygającej dla spółki momencie...


Wielton 31.08.2017 - 14,86

Następną spółką w portfelu jest Wielton - w jej przypadku popełniłem ten błąd, że za szybko wszedłem w pozycję. Najważniejszą strefą dającą szansę na utrzymanie trendu są okolice 13,9 - 13,3 zł (opisane już w maju w analizie: Wielton). Nie wiem czy, aż tyle przetrzymam na tej spółce jednak ogólny obraz długoterminowego trendu wzrostowego jeszcze nie został przekreślony.


Amrest 31.08.2017 - 357

Kolejna spółka: Amrest znajduje się w wymagającej dużej cierpliwości trendzie bocznym. Jeśli nowe szczyty będą powstawały na zwiększonym wolumenie po czym kurs w kolejnych sesjach będzie zawracał należy sprzedać swój pakiet, gdyż oznacza to że duzi gracze zaczęli wykorzystywać zwyżki do sprzedaży (ostatni nowy szczyt powstał na zwiększonym wolumenie). Będziemy mieli wtedy dużą szansę na ponowne odkupienie niżej.


CCC 31.08.2017 - 262,2

CCC na chwilę obecną z posiadanych przeze mnie spółek najbardziej stabilnie pnie się w górę. Krótkookresowe wsparcia wyrysowałem na wykresie liniami. Korekta do okolic 24X byłaby naturalnym elementem zdrowego trendu. Możliwe, że jeszcze w tym roku zobaczymy na spółce ponad 300 zł.


11Bit 31.08.2017 - 210

Kolejna omawiana spółka nareszcie opuściła pierwszą strefę oporu trendu bocznego i jeśli kurs zdoła wybić 220 zł mamy duże szanse na kontynuację silnego trendu wzrostowego. Obecnie okolice 200 zł stanowią pierwsze wsparcie, kolejne dopiero w okolicach 175 zł.


PCC Rockita 31.08.2017 - 91,49

Ostatnią spółką w portfelu jest PCC Rokita. Spółka na razie w trendzie bocznym. Pokonanie 100 zł powinno otworzyć drogę do większej dynamiki wzrostowej. Najbliższe wsparcie mamy na poziomie 87,5 zł, kolejne w okolicach 85 - 82,5 zł.

22 komentarze:

 1. Dobra dywersyfikacja, mimo gorszych zakupów i tak portfel się dobrze trzyma :) Będziesz kontynuował serię najlepszych spółek świata - ciekawy jestem kolejnych perełek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dodam że PCC Rokita jest fajna fundamentalnie, w scenariuszu gdy kurs nie rośnie nadal mamy niezłą stopę dywidendy, ale to pewnie akurat mniej Cię interesuje :).

  Ps. też z uwagą śledzę serię najlepszych spółek świata :). Jeszcze jakbyś znalazł ETF na najlepsze spółki świata to byłoby cudnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Inwestycje pod dywidendy to inwestycje długoterminowe, dla pasywnego dochodu (tym bardziej, że w Polsce wypłacane są raz w roku), ja ten portfel prowadzę do inwestycji średnioterminowych, stąd też dla mnie dywidendy są w tym momencie drugorzędne. Jednak w serii "najlepszych spółek świata" dywidenda odgrywa dla mnie ważną rolę (ale nie kluczową) - buduje z nich długoterminowy portfel pasywnego dochodu. Na liście mam ponad 25 spółek które obserwuję, od czasu do czasu będę też przedstawiał jedną na blogu ;)
  ETF'ami się nigdy bliżej nie zajmowałem i na razie nie planowałem też to rozpocząć ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. W Polsce inwestycja pod dywidendę nie ma dużego sensu - nie mamy spółek, które od kilkunastu lat rok w rok wypłacają dywidendę, tym samym pewniej gwarancji na otrzymanie tej dywidendy. Jak masz spółkę, która raz w roku płaci dywidendę i przez cały rok trzymasz spółkę tylko dla dywidendy i będziesz jeszcze miał pecha gdzie spółka 3 tyg. wcześniej powie, że w tym roku dywidendy nie będzie masz pecha, o ile spółka jeszcze wzrosła na wartości to pół biedy. Ale długoterminowo cena akcji w inwestycji pod dywidendę to tylko bonus. Dlatego też rozumiem Daniela długoterminowy plan inwestycyjny w spółki zagraniczne, które od kilkudziesięciu lat co rok podwyższają tą dywidendę. Bardzo jestem ciekawy kolejnych "najlepszych spółek świata".
  Pozdrowienia z Paryża, Marcel ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę się poprawić: oczywiście istnieją w Polsce spółki, które co rok wypłacają dywidendę, jednak nie ma tej samej polityki dywidendowej co za ocenam, tym samym u nas zakup pod dywidendę nie jest tak "pewny" jak np. w USA.
   Marcel

   Usuń
 5. W tym tępie na CCC jeszcze w tym miesiącu będzie 300 ^_^

  OdpowiedzUsuń
 6. Gdzie w tym miesiącu? CCC w tym TYGODNIU będzie 300 :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Szkoda tylko że wielton i livechat wciąż się na zyski łaszą

  OdpowiedzUsuń
 8. Dlaczgo CCC aż tak rośnie? Gra pod dywidende? Nie to chyba nie ma sensu?
  LVC i WLT to faktycznie mogłyby w końcu ruszyć, ale nie można mieć wszystko na raz, ważne że dobra dywersyfikacja mimo tych dwóch pozwala na wzrost wartości portfela :)

  OdpowiedzUsuń
 9. i co jutro ccc w dół? dzisiaj ost. szansa na prawo do dywidendy

  OdpowiedzUsuń
 10. Brawo, kupiłeś razem z prezesem😁
  A Cdr odjechał. Daniel, nie myslisz, że może Getback jest teraz ciekawszy od Kruka ?

  OdpowiedzUsuń
 11. WLT zamknięty na SL - druga największa jednostkowa strata w historii portfela (-16%), co jest ok 1,6% dla całości portfela :( ale na szczęście taki EAT, 11b i CCC na chwilę obecną każda z nich średnio dwukrotnie pokrywa tą stratę :)
  GetBack nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Wieltona jeszcze trzymam (-11%), ciągle liczę na wybicie. CDR teraz cięgnie mi portfel w górę :)

   Usuń
 12. Sprzedałem Amrest, całkowity zysk z tej pozycji to 7%.

  OdpowiedzUsuń
 13. LVC opuścił dzisiaj portfel na w stracie

  OdpowiedzUsuń
 14. Sprzedałem CCC z chęcią ponownego odkupienia po ok 250. Zobaczymy czy uda się polepszyć cenę... Zysk pokrył starte na WLT, KER, i LVC.

  OdpowiedzUsuń
 15. 11bit sprzedany! W portfelu był 245 dni, całkowity zysk 42,8%!

  OdpowiedzUsuń
 16. Sprzedałem PCC Rokitę, zysk z pozycji po 114 dniach w portfelu to 5,6%. W portfelu zostały tylku Kruk i Benefit.

  OdpowiedzUsuń
 17. Cze, Daniel czy mógłbyś wstawić wykres transakcji zamkniętych? Ten co wstawiasz uwzględnia pozycje otwarte i aktualizowany jest raz miesięcznie, kiedyś już wstawiłeś ten wykres więc wiem, że prowadzisz też te statystyki :).

  OdpowiedzUsuń
 18. Masz jakiś stop loss na beneficie?

  OdpowiedzUsuń
 19. BFT ma jeszcze daleko zanim zacznę się martwić ;), trzeba dać miejsce na oddychanie ;)

  OdpowiedzUsuń