Translate my BLOG

niedziela, 10 września 2017

Reckitt Benckiser (RB.)

Brytyjski kandydat do najlepszej spółki świata
RB. 08.09.2017 - 7109 (GBX)

Do tej pory wszystkie przedstawione przeze mnie akcje, które spełniają kryteria dołączenia do grona "Najlepszych Akcji Świata" pochodziły z USA. Jednak dzisiaj do tej "prestiżowej" grupy dołączy firma brytyjska notowana na LSE: Reckitt Benckiser. Firma zajmuje się produkcja oraz promocją dóbr konsumpcyjnych, w tym artykuły gospodarstwa domowego, leki oraz środki higieny osobistej. Wśród najbardziej rozpoznawalnych marek firmy należą: Durex, Clearasil, Calgon, Calgonit/Finish, Nubrofen (Ibuprofen), Vanish i wiele innych. Obecnie cena akcji znajduje się na czteroletniej linii trendu, co oznacza że mamy potencjalnie pierwszy dobry poziom zakupu. W długim okresie spółka wykazała się dużą stabilnością przychodów, największa rynkowa korekta wyniosła 53% i trwała ona jeden rok i osiem miesięcy (1999-2001), średnioroczne stopy zwrotu z ostatnich pięciu lat sięgają blisko 17%. Spółka od trzech lat regularnie wypłaca dwa razy do roku dywidendę. Obecnie jedna akcja kosztuje ponad 7 100 GBX (ok 350 PLN), ale taka światowa spółka jak RB notowana jest na kilku rynkach na całym świecie, najbardziej interesującą alternatywą może być zakup tej spółki na rynku niemieckim:

3RB 08.09.2017 - 79,15 (EUR)

Również na rynku niemieckim spółka znajduje się niedaleko pierwszego wsparcia. Cena w stosunku do kursu akcji na rodzinnym rynku ze względu na różnice kursowe pomiędzy funtem a euro może sugerować inne poziomy techniczne jako wsparcia/opory. Akcje 3RB (ticker akcji na XETRA) pierwsze wsparcie ma na poziomie ok 76 €, kolejne 74 €.

4 komentarze:

 1. Firmy jak Durex, Calgon itp. który każdy zna ale nikt nie wie kto za nimi stoi. Sam myślałem, że to wszystko oddzielne firmy, a tu popatrz wszystkim zarządza jedna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny blog. Lubię tego typu blogi. Można dowiedzieć się czegoś ciekawego, czego niestety w telewizji nikt nie przedastawia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej, doszło do mocnej korekty na RB i spadki ustały. Obserwuje spółkę i chcę ją kupić. Zastanawiam się czy czasem już nie warto wejść w papier. Cena zrobiła się atrakcyjna moim zdaniem. Jak sądzisz ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Długoterminowo uważam, że korekty są okazją do kupna. Osobiście nie kupuję bo mam już konkurenta (Church & Dwight) w portfelu. Pozdrawiam :)

   Usuń