Translate my BLOG

sobota, 30 września 2017

Bycze spółki po wrześniu 2017

Wrzesień dobiegł końca więc tradycyjnie czas na podsumowanie "Portfela Byki". Miniony miesiąc był do tej pory najbardziej aktywnym miesiącem w historii prowadzenia tego portfela. Dokonałem bardzo dużo transakcji (6 transakcji sprzedaży i 1 transakcja kupna) kończąc miesiąc ok 6% na minusie. Dla niektórych 7 transakcji może wydawać się mało, ale portfel ten handluje strategią swingowo-pozycyjną, co znaczy że pozycję trzymam średnio kilkanaście tygodni, a to z kolei oznacza, że nie potrzeba dużej aktywności (w latach 2012 - 2016 dokonałem w sumie 52 pełnych transakcji (czyli liczone zamknięcia) i średni czas trzymania wyniósł dokładnie 100 dni). Dlaczego sprzedałem aż 6 swoich akcji?
 W sprzedaży nie kierowałem się techniką (ani fundamentami co i tak nigdy nie robię). Sprzedałem z bardzo prostego powodu: chcę sobie wziąć na nieokreślony czas przerwę od zarządzania niektórymi portfelami, w tym prowadzonego publicznie portfelem "Byki". Powiedziałbym, że czas na tą decyzję wypadł bardziej losowo, aczkolwiek ostatnie pozytywne nastawienie do rynków akcji może przynieść nieoczekiwane rynkowe zachowania...

Obecnie w portfelu znajdują się tylko dwie spółki (Kruk oraz Benefit) i z sprzedanych ostatnio akcji zamierzam odkupić tylko CCC (mam nadzieję, że uda mi się w ten sposób poprawić cenę). W pozostałe akcje, które były w portfelu (11Bit, PCCRokita, Wielton, LiveChat oraz Amrest) nie zamierzam się na chwilę obecną ponownie angażować. Przechodząc do wykresów tych spółek, ich sytuacja wygląda następująco:

11Bit 29.09.2017 - 193,4

Spółka już relatywnie długo trzyma się trendu bocznego. We wrześniu w końcu doszło do pokonania magicznych 200 zł, jednak do wybicia kolejnego oporu (214 zł) już nie doszło. Kurs zawrócił testując dalszą cierpliwość inwestora. Obecnie kluczowym wsparciem nadal pozostanie obszar 160 - 170 zł (tu można kupować), obszary 200 do 214 zł stanowią natomiast opór (tu można sprzedawać). W długim ujęciu wybicie ponad 214 zł oceniam na bardziej prawdopodobnie niż przebicie 160 zł.


Wielton 29.09.2017 - 15

Druga omawiana spółka Wielton to moja druga najgorsza inwestycja w historii tego portfela. Strata na tej pozycji przekroczyła 16% co stanowi ok. 1,6% dla całości portfela. Z obecnego punktu widzenia sprzedaż być może nastąpiła troszkę za wcześnie, tym bardziej że potencjalne zakończenie głębszej korekty oczekiwałem w okolicach 13,3 zł (o tych poziomach pisałem w analizie spółki w maju: link). Moim błędem było dużo za wcześnie wejście (gdyby to było mało w dniu zakupu jak dawałem informację o zakupie przyznawałem, że być może troszkę za wcześnie wchodzę, ale po prostu "bałem się" że mi spółka za wcześnie ucieknie w górę... cóż również ja popełniam błędy). Obecnie 13,3 dalej oceniam jako kluczowe wsparcie, pokonanie tego poziomu odwraca techniczny obraz akcji, co oznacza że mamy teraz interesujące wejście z wysokim stosunkiem ryzyka do potencjalnego zysku.


LiveChat 29.09.2017 - 47,6

Trzecią spółką w którą wkładałem duże oczekiwania był LiveChat. Niestety ale również i ona mnie rozczarowała - pozycję musiałem zamknąć z stratą przekraczającą 11% (ok 1% dla całości portfela). Na dzień dzisiejszy przebicie 48,5 zł oceniam jako sygnał na odwrócenie trendu, w którym przecena może sięgnąć do min. 40 zł, 35 lub nawet 25 zł (byłby to spadek o ponad 58% (liczone od lokalnych szczytów w kwietniu)). Poziomem negującym negatywną tendencję waloru jest 50,2 zł i jako potwierdzenie powrotu do zwyżek  cena 51,6 zł.   


Amrest 29.09.2017 - 363

Kolejnym walorem, który opuścił szeregi portfela jest Amrest. Spółce towarzyszyłem w wzrostach teoretycznie od stycznia 2016 roku, którą w kwietniu 2017 sprzedałem oraz ponownie w maju odkupiłem. W tym miesiącu ostatecznie pożegnałem się z spółką przytulając z tych dwóch transakcji 109,8% oraz 7%, a to oznacza że Amrest poprawił wartość portfela o blisko 12%! Technicznie spółka jest w zadyszce - mamy długo trwającą korektę boczną z relatywnie wąskim przedziałem cenowym, a to oznacza że wybicie w jedną ze stron może okazać się bardzo agresywne. Ze względu na trend powinno się oczekiwać wybicia w górę, ale osobiście myślę że spółka spadnie. Jeśli dojdzie do zamknięcia świecy poniżej 300 zł ryzyko do większej korekty będzie bardzo duże. Wtedy kolejnymi poziomami wsparcia będą dopiero 260 zł oraz 225 zł. Jednak gdyby faktycznie doszło do wybicia w górę (zamknięcia świecy ok 1,5% powyżej wcześniejszych historycznych szczytów) można rozmyślić nad zakupem PKC trzymając pozycję kolejne kilka miesięcy.


PCCRockita 29.09.2017 - 93

Piątą sprzedaną w minionym miesiącu spółką jest PCCRockita. Również ona jest w długo trwającym trendzie bocznym. W tej spółce nie podoba mi się wysoka dywidenda. Teraz co niektórzy spytają: jak to? Przecież wysoka dywidenda jest pozytywnym elementem w takiej inwestycji... Otóż nie do końca - w przypadku PCR wypłacanie takiej wysokiej dywidendy następuje kosztem zysków, aby wypłacić 7,6% dywidendy w 2015 roku spółka poświęciła 97% swoich zysków, w 2016 roku dywidenda wyniosła 7,2% i na to poświęcili blisko 105% zysków (co znaczy że po części sfinansowali ją obcym kapitałem). Ostatnia wypłata dywidendy w tym roku (która wyniosła 8%)  "kosztowała" spółkę ponad 74% wypracowanych zysków (dane z fundamentalna.net). Akurat w moim przypadku może to nie odgrywa taką znaczącą rolę (do chwili kiedy kurs rośnie nie interesuje mnie co spółka robi z swoimi dochodami), jednak dla inwestora długoterminowego wysokie Payout Ratio hamuje dalszy rozwój firmy, o ile w dużych spółkach można to jeszcze "usprawiedliwić" to w spółce "pokroju" PCR jest to raczej negatywne (na długi okres czasu) - ale może jesteście tu innego zdania, zachęcam do podzielenia się swoją opinią w komentarzach ;).


CCC 29.09.2017 - 276

Ostatnią sprzedaną we wrześniu spółką jest CCC. Jest ona też jedyną spółką, do której palę się na ponowny jej zakup. Celem jest poprawienie sobie ceny o przynajmniej 10%. Ostatni dynamiczny ruch wzrostowy może sugerować, że jest wysoko... może ale nie musi. Sygnałów sprzedaży nie było, nawet rozwodnienie kapitału (siódmego września) odbyło się bez większego wpływu na kurs (mieliśmy jednodniową korektę, ale cena szybko wróciła na tory). Jeśli kondycja szerokiego rynku się utrzyma CCC również powinien notować wysoko. Mam nadzieję, że jednak wkrótce zawita korekta i da okazję do ponownego zaangażowania się w spółce.


 Kruk 29.09.2017 - 293,45

Oprócz dużej wrześniowej wyprzedaży zdecydowałem się też na jeden zakup - już w pierwszym tygodniu miesiąca nabyłem akcje Kruka. Spółkę pierwszy raz troszkę szerzej przeanalizowałem w maju (krótka analiza spółki: link), gdzie czekałem na poziom 250 zł do przyłączenia się w trend. Niestety ale kurs poszybował w okolice 350 zł bez zemnie po czym podniosłem swoją cenę zakupu na 300 zł. Oczekiwana korekta przyszła i cena dotarła do mojego pierwszego wsparcia, którą wykorzystałem do przyłączenia. Kolejne wsparcie znajduje się na poziomie 250 zł, następne 225 zł i kolejne 190 zł i otwarcie przyznam, że nie zdziwię się jak do tych poziomów dotrze. Teraz tylko pytanie czy chcemy brać udział w tym ryzyku, czy jednak nie lepiej wejść dopiero po pierwszych sygnałach zakończenia przeceny. Dla mnie jest już za późno, wziąłem pierwszy poziom i niestety muszę zaakceptować to ryzyko. W długim ujęciu czasowym przecena nawet do 225 zł nie kończy jeszcze głównego trendu wzrostowego jednak przebicie 190 zł może już być silnym sygnałem "końca wzrostowej ery" Kruka.


Benefit 29.09.2017 - 932,5

Ostatnią omawianą spółką w portfelu jest Benefit. Również ona jest obecnie w głębszej korekcie i ryzyko do przeceny nawet w okolice 715 zł całkiem realne. Jednak mam nadzieję, że spółka zdoła zachować dotychczasowy charakter trendu, gdzie największa przecena zakończyła się na 30%. Długoterminowo trend wzrostowy powinien być utrzymany.


Na prośbę czytelnika dodaję wykres krzywej kapitału z zamkniętych pozycji (wykres porównujący wartość portfela do WIG'u obrazuje obecną wartość portfela z uwzględnieniem otwartych pozycji, z kolei ten wykres odzwierciedla wynik tylko zamkniętych spółek, tzn. że nie uwzględnia czasu, pokazuje wynik po zamkniętych transakcjach - procentowy wynik jest ten sam (nie licząc otwartych pozycji)):  


Pod koniec chciałbym jeszcze odpowiedzieć na liczne pytania, które przychodzą kiedy to jedna z moich spółek mocniej spada: na giełdzie 2+2 nie równa się 4, tylko 5-1, aby przetrwać na rynku, trzeba być gotowym te -1 przeboleć. Jeśli odpowiednio dywersyfikujemy i nie angażujemy zbyt dużych sum w jednej pozycji (w stosunku do wartości portfela) nie powinno z tym być jakichś większych problemów. Jeśli w jednej pozycji inwestuje tylko (albo aż) 10% portfela, to nawet jeśli spółka zbankrutuje (i jakimś cudem wcześniej nie wyrzucę pozycji :P) portfel tego zbyt mocno nie odczuje ;)

12 komentarzy:

 1. Dzięki za wykres! Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odnośnie PCR dzielę Twoje zdanie. Dla długoterminowych inwestycji raczej ciężko - wzorem może być OPL, który od kilku lat wypłaca ponad 100% swoich zysków, a kurs przy tym mocno w trendzie spadkowym. Czy przez dywidendę? Może między innymi... Czas pokaże, czy droga jaką wybrał zarząd PCR będzie dobra...

  OdpowiedzUsuń
 3. Panie Danielu, czy okres bez Pana analiz jest mierzalny czy kompletnie zostawia Pan inwestowanie prywatnena dłuuugi czas ? W każdym razie dziekuję za dotychczasowe wpisy można dużo z nich wynieść.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dalej normalnie będę odświeżał stan portfela i analizował spółki, które posiadam. Aktualizacja może nie bedzie co msc. (najrzadziej co dwa). Przerwa odnosi się tylko do strategii, tzn. w kolejnych msc. nie zamierzam analizować spółek pod dane kryteria jako potencjalnie nowe zakupy do tego portfela ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na wykresie porownujacym portfel do WIGu ostatnia wartość jest 176,49% - to jest wartość z poprzedniego msc. Powinno być 170,58%. Drobnostka, ale mnie "gryzlo w oko" :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Pięknie spółki odrabiają, wczoraj Benefit dzisiaj Kruk, ja mam jeszcze CCC, Atal i CdRed :)

  OdpowiedzUsuń
 7. LVC dzisiaj piniżej 33, dobrze że też sprzedałem i gratuluje wyczucia i albo umiejętności jego wykorzystania :)

  OdpowiedzUsuń
 8. CCC wróciło do portfela. Nie dostosowuje wielkość pozycji do portfela, tzn. odkupiłem ten sam pakiet, czyli tak jakby kontynuuje starą pozycję. Obecnie zaangażowanie spółki w portfelu wynosi 12,76%. Cena poprawiona o ok 13% :).

  OdpowiedzUsuń
 9. Danielu, co sądzisz o ifirma?

  OdpowiedzUsuń
 10. Ifirma jak się nie mylę jako pierwsza spółka na GPW od kwietnia co kwartał wypłaca dywidendę - myślę że jest to bardzo pozytywny aspekt spółki, jednak mimo tego dla inwestycji długoterminowej (przy inwestycji pod dywidendę angażuję się w spółce długoterminowo) spółka posiada jak dla mnie jeszcze za krótką historię. Niemniej małym pakietem można się zaangażować, brakuje jeszcze tylko cokwartalna podwyżka tej dywidendy :). Tradingowo - jest stabilny trend, więc słabość można wykorzystywać do zakupów. Jeśli w kolejnych kwartałach utrzymają kierunek trendu to również płynność powinna się poprawić :).

  OdpowiedzUsuń
 11. Pewny nie jestem, ale chyba nie tylko Ifirma tak robi. Mimo wszystko gratulacje dla nich. Jest to młody projekt prowadzony przez dobrych specjalistów który cały czas jest rozwijany.

  OdpowiedzUsuń