Translate my BLOG

czwartek, 10 maja 2018

Tencent (TCEHY/700)

Jedna z największych spółek świata - chiński kandydat do inwestycji długoterminowej
(700) 09.05.2018 - 394,6 HKD

Tencent to spółka z Chin: jest jedną z największych firm internetowych, największą korporacją inwestycyjno-holdingową oraz największą firmą z branży gier i mediów społecznościowych na świecie. Obecna kapitalizacja rynkowa przekracza 480 mld. $, daje to piąte miejsce największych publicznych przedsiębiorstw naszej ziemi. Tencent kontroluje setki spółek zależnych, tworząc bardzo szerokie portfolio własności, w tym w handlu detalicznym, elektronicznym, oprogramowaniu, gry wideo, rzeczywistości wirtualnej, współużytkowaniu pojazdów, bankowości, usługach finansowych, produkcja filmów i muzyki, sprzedaż biletów, nawet technologia kosmiczna ale i usługi medyczne oraz przetwarzanie danych w chmurze jak i energia odnawialna. 

Spółka notowana jest w indeksie Hang Seng Component, której ticker jest 700 (tak, liczbowy ticker). Jednak oprócz domowej giełdy akcje tej firmy można zakupić również w Stuttgarcie, Frankfurcie jak i w Londynie SETSqx. Jednak największa płynność akcji poza giełdą domową są notowania spółki na  Nasdaq OTC, gdzie ticker akcji to TCEHY:

TCEHY 10.05.2018 - 50,57 (USD)

Szeroka dywersyfikacja oraz dynamiczny rozwój spółki przemawiają za inwestycją długoterminową, w której dywersyfikacja do rynku azjatyckiego powinna pozytywnie wpłynąć na całokształt portfela. Spółka w ostatnich kilku latach co rok podwyższyła swoje wyniki finansowe i tym samym jest kandydatem na przyłączenie do "Najlepszych Spółek Świata". Dokładniejsze dane finansowe zamieszczam w poniższych zestawieniach:7 komentarzy:

 1. Czy tak szerokie spektrum działalności spółki nie powoduje ryzyka związanego z trudnością oceny jej efektywności w poszczególnych segmentach?
  Wspomniana przez Ciebie dywersyfikacja może być dokonana przez dobór firm działających w poszczególnych obszarach, w tym przypadku mamy do czynienia z firmą-funduszem inwestycyjnym :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cze, polecam sobie obejrzez ten filmik https://www.youtube.com/watch?v=m5yFhJFqw5w - what is tencent, cnbc explains, to moze rozjasni skad tak szeroke spektrum dzialalnosci ;)

   Usuń
 2. Oczywiście, że bardzo szeroka dywersyfikacja utrudnia ocenę efektywności poszczególnych segmentów. Jednak ten link podany tu przez mojego przedmówcę bardzo dobrze opisuje model firmy. Po za tym inwestor wcale nie musi wykonywać dokładnej analizy każdego segmentu, dopiero kiedy wyniki zaczną się pogarszać można szukać jego przyczyn. Jeśli jedna spółka szeroko dywersyfikuje ja to widzę jako duży plus, gdyż rozkłada swoje ryzyko, a ewentualne słabe segmenty z czasem się same wyselekcjonują. Przy doborze własnych firm w celu dywersyfikacji, selekcję natomiast trzeba samemu zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny blog. Bardzo ciekawa tematyka się tutaj znajduje. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak Tencent wyjdzie poza granice Chin i utrzyma przewagę to w bardzo krótkim czasie może stanąć się kilku bilionową spółką i jednocześnie największą firmą na świecie.

  OdpowiedzUsuń
 5. fajnie było tutaj zajrzeć meega fajny blog - polecam ! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo inspirujący artykuł. Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń