Translate my BLOG

czwartek, 31 maja 2018

Bycze spółki po maju 2018

Maj dobiegł końca, więc czas podsumować miniony miesiąc w portfelu "Byki". Maj portfel kończy drugi miesiąc z rzędu na nowym historycznym szczycie i po raz pierwszy przekroczył magiczne 200% zysku liczonego od chwili jego założenia w styczniu 2012 roku. Wynik uważam za satysfakcjonujący gdyż w porównaniu do benchmarku (WIG'u), który w tym roku jest na minusie (-10,14%) portfel wyraźnie powiększa swoją przewagę do niego. Tym samym powoli procent składany zaczyna być coraz bardziej odczuwalny, gdyż obecne 6,5% zysku w tym roku stanowi ok 20% zysku na wartość portfela w dniu jego założenia. Całościowa historia wartości na wykresie przedstawia się teraz następująco:


Dobry miesiąc portfel zawdzięcza dwóm spółkom: Dinopol, który w maju zyskał 17,65% oraz CdRed (CdProjekt) który w tym miesiącu wzrósł o 17,95%. Pozostałe dwie spółki delikatnie oddały (ING -2,94% oraz Amrest -2,39%). Na wykresach ich sytuacja techniczna wygląda teraz następująco:


CdProjekt 30.05.2018 - 147,2

Pierwsza pozycja to jeden z największych producentów gier video w Europie. W maju spółka swój wzrost zawdzięcza pogłoskom przedstawienia na E3 kolejnego hitu na miarę Wiedźmina - Cyberpunk 2077 i  całkiem możliwe, że pociągnęło to za sobą pozostałe spółki z tego sektora, które w tym miesiącu wykazały się największymi wzrostami. Technicznie ostatnie boczne zachowanie kursu można interpretować formowaniem się pro-wzrostowej chorągiewki (uważam, że trochę naciągana ta chorągiewka, ale myślę, że niejeden technik się jej tu doszuka, więc ją zaakceptuję) i wybicie ponad 150 zł może przynieść podobną dynamikę wzrostową jak tą na początku maja. Wsparcia: 135,5 zł, strefa 124-127 zł, 115 zł i krótkoterminowa linia trendu wzrostowego. Opory: obecnie tylko 150 zł.


Dinopol 30.05.2018 - 111,4

Dinopol nadal w stabilnym trendzie wzrostowy. Na chwilę obecną nie widzę potencjalnych sygnałów, które mogą sugerować zwolnienie ruchu wzrostowego. Wsparcia: 95 zł, 85 zł i 78 zł. Opory: Obecnie tylko 113 zł.


ING Bank Śląski 30.05.2018 - 191,2

ING ciągle "walczy" z utrzymaniem się powyżej wsparcia, którego pokonanie niesie ze sobą większe ryzyko dosyć silnej dynamiki spadkowej. Poziom 185 zł stanowi tu kluczowe wsparcie, które dla utrzymania głównego trendu wzrostowego nie powinno zostać przebite. Przyjmując tradingowe podejście mamy więc nadal okazję do zawarcia transakcji z dobrym stosunkiem potencjalnego zysku do straty. Dla pozytywnego zakończenia "walki" z wsparciem cena akcji powinna wybić powyżej 210 zł - jeśli ten poziom przebijemy zagrożenie uznam za zażegnane (na przynajmniej kolejne kilka/naście miesięcy). Jeśli ale 185 zł "pęknie" minimalny zasięg spadków szacuję do poziomu ok 160 zł, następne wsparcie będzie poziom 150 zł, kolejne 135 zł. 


Amrest 30.05.2018 - 450

Ostatnia spółka w portfelu (Amrest) po wybiciu 475 zł potwierdziła aktualność trendu wzrostowego. Obecną reakcję zwrotną interpretuję jako zwykłą zmienność kursową. Dla utrzymania pozytywnego obrazu technicznego, kurs spółki nie powinien zejść poniżej 400 zł, jeśli to zrobi możliwe że zobaczymy większą korektę do min. 325 zł.


Podsumowując miesiąc: portfel nadal defensywnie uczestniczy w rynku (ponad 50% wartości portfela to gotówka) ale mimo tego udało się zakończyć miesiąc po raz kolejny raz z rzędu na nowym historycznym szczycie i to mimo negatywnemu otoczeniu, w którym szeroki rynek (WIG) notuje na najniższym poziomie tego roku.

17 komentarzy:

 1. Cześć Daniel mam do Ciebie pytanie o Twoją ocenę sytuacji CCC po dzisiejszej sesji, czarna świeca przy takim wolumenie - jakbyś miał tą spółkę czy już byś wywalał czy czekał na np. zejście jeszcze poniżej 240. I jeszcze jeszcze Dino czy coś Cię zaniepokoiło też po dzisiejszej sesji - jakie poziomy wsparcia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, o CCC już wcześniej pisałem (26.05 w komentarzach z wcześniejszej aktualizacji portfela), poziomy wsparcia się nie zmieniają (265, 250). Gdybym je miał w portfelu to pewnie poniżej 250 bym stopował, skoro już jedną świecą w ponad 9% spadku pokonali te wsparcia to ryzyko dalszego spadku (do min. 230) oceniam na stosunkowo duże.
   Dino nic mnie nie zaniepokoiło, wsparcia również tu się nie zmieniają (opisane są tu w wpisie o aktualizacji portfela).
   Pozdrawiam ;)

   Usuń
 2. Daniel jak z punktu widzenia technika oceniasz wybicie ponad 150 zł na CDR? Wybicie niewielkie i obecnie zejście z powrotem w okolice 150 zł. Fałszywe wybicie? Rynek jakby tracił zdecydowanie.

  Pozdrawiam
  Jason

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według mnie "straci zaufanie" jak zejdzie poniżej 135 zł. Racja, że wybicie nie przyszło z dużą dynamiką, ale lekkie odreagowanie i test wybitego poziomu oceniam pozytywnie na dalszy dłuższy i przede wszystkim zdrowy ruch wzrostowy - lepsze wzrosty w "normalnym" tempie niż wariackie wybitki kursu, które przynoszą tylko większą zmienność (w obie strony). Pozdrawiam ;)

   Usuń
 3. Cześć Daniel, Dzięki za odpowiedź. Możesz zerknąć na 11B? Jeżeli chcielibyśmy dołączyć do trendu to przy których poziomach warto się angażować - pytam głównie o wsparcia. Jak dla mnie okolice 360 zł wydają się atrakcyjne. Pytanie czy jak kurs doświadczy tak dużej korekty to czy to nie zaneguje obowiązującego średnioterminowego trendu.

  Pozdrawiam
  Jason

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć, dla mnie oprócz konkretnego poziomu ważną rolę odgrywa jeszcze sam styl korekty. Jeśli 11bit gwałtownie zneutralizuje ostatnie wzrosty ciężko będzie znaleźć atrakcyjny poziom wejścia. Jeśli zacznie schodzić stabilnie będzie łatwiej grać pod konkretne poziomy wsparcia i to da też lepsze możliwe sygnały zakończenia takiej korekty. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. u mnie kolejny słaby miesiąc
  05 overall.png
  nie potrafie pozbyć się SEN który dołuje mi portfel... nie wiedziałem że taki ze mnie będzie leszcz hehe...
  oprócz tego nie wiele się działo, coś tam pohandlowałem IMS i AMRESTEM ale na zero.
  pzdr chciwy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wizde, ze to dopiero poczatki, one zawsze najtrudniejsze, tym bardziej ze obecna faza rynkowo trudna. Ja na plus wyszedlem dopiero po 5 latach i od 7 lat mam 8% w skali roku, liczac pierwsze 5 lat strat, sredniorocznie 3% w skali roku - wazne ze powyzej inflacji :D ale udaje mi sie juz coraz lepiej zarabiac niezaleznie od rynku. Do wynikow Daniela mi jeszcze troche brakuje, ale mysle ze jestem na dobrej drodze :). Wazne tylko zeby sie nie poddawac - mysle ze jestem dobrym przykladem w ktorym mimo 5 lat strat zostalem przy pilce i wyszedlem na calkiem spory plus.

   Usuń
  2. Gratuluję wytrwałości;) Myślę, że moje wyniki zawdzięczam temu, że do tej pory w miarę dobrze udało mi się przytrzymywać zyski, a straty szybko ucinać. Oczywiście również ja mam trudności z trzymaniem zyskownych pozycji, naturalne jest że "nagrodę" chce się jak najszybciej zaksięgować (bo co jak zawroci?). Dodatkowo nie ma co się oszukiwać, ale odkąd portfel powstał (styczeń 2012) otoczenie rynkowe w dużej większości sprzyjało giełdzie, a to mocno ułatwia handel... Zobaczymy jak będzie kiedy rynek przez dłuższy czas będzie spadał i nawet mocne spółki trendowe włączą bieg wsteczny... Może dodam wpis, jakie "triki" psychologiczne pomagają mi w trzymaniu zysków?

   Usuń
  3. Trzymanie zysków, to najtrdudniejszy element tradingu według mnie. Jak napisałes, chce się szybko przyjąć nagrodę gdyż oddane zyski często bolą więcej niż straty, ktore od początku nie były na plusie...

   Usuń
 6. Dopiero teraz zauważyłem, że ING na stopie opuścił portfel - tak jak mówiłem poniżej 185 zł wyrzucam. Jest delikatna strata.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cześć Daniel, mam pytanie przy jakich poziomach będziesz zastanawiał się nad wywaleniem z portfela Dino i Amrest ( poziomy wsparcia napisałeś ale do których cen jesteś dajesz jeszcze sobie rezerwę)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam się tych poziomów wsparcia co napisałem, tj. 95 DNP i 400 EAT - jak zejdzie poniżej, zamykam.

   Usuń
 8. Nie zaglądałem ostatnio w ogóle do portfela i dopiero teraz widzę, że zostawiony order na Kruku został aktywowany - będzie to ciasny trade pod wysokie ratio.

  OdpowiedzUsuń
 9. Cześć Daniel, jak Twoim zdaniem wygląda teraz sytuacja na CCC po ostatnich spadkach, czy okolice 200 są dobrymi cenami do wejścia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czesc, kazdy poziom moze byc dobry do wejscia ;) wszystko zalezy od stosowanej strategii. Osobiscie staram się nie łapać spadających noży, jesli kurs na 200 zł się zatrzyma i zacznie go "ubijać" może być ciekawie, gdyż byłby to trade łatwy do zarządzania z wysokim stosunkiem potencjalnego zysku do ryzyka. Uważam ale, że lepiej jest wyszukać spółki, które mimo korekty na szerokim rynku dobrze stoją i odnotowały albo bardzo delikatną korektę, albo nawet w tym czasie wzrosły.

   Usuń
 10. fajnie było tutaj zajrzeć meega fajny blog - polecam ! :)

  OdpowiedzUsuń