Translate my BLOG

wtorek, 1 maja 2018

Bycze spółki po kwietniu 2018

Kwiecień się zakończył, czyli tradycyjnie czas na podsumowanie minionego miesiąca. Portfel "Byki" ostatni miesiąc na nowym historycznym szczycie, z kolei konkurent (benchmark - WIG) tylko delikatnie pomniejszył swoją w tym roku stratę. Oznacza to, że po 76 miesiącu publicznego prowadzenia portfela jego wartość wzrosła do 188%, gdzie WIG w tym samym czasie zyskał 58%:


Przechodząc do zawartości portfela : w kwietniu doszła jedna nowa spółka (Amrest), pozostałe akcje, które już od dłużej goszczą w portfelu dalej się trzymają (nic nie sprzedałem):Amrest  30.04.2018 - 461

Amrest po kilku miesiącach ponownie wrócił do portfela. Poprzednie dwie transakcje zakończyły się blisko 118% zyskiem (ok 12% dla portfela) co jest dotychczasowym najwyższym jednostkowym (pozycja z profitem 109,77%) zyskiem jaki osiągnęła spółka z portfela "Byki". Czy Amrest zdoła powtórzyć sukces, pozostanie kwestią czasu. Na tą chwilę trend wzrostowy w spółce nadal jest aktualny. Bardzo dużym plusem tej spółki jest, że mimo trudnej sytuacji szerokiego rynku EAT na nią nie reaguje i stabilnie kontynuuje swój ruch wzrostowy.


ING Bank Śląski 30.04.2018 - 197

Druga spółka gości w portfelu od stosunkowo krótkiego czasu i w minionym miesiącu nabyłem prawdo do dywidendy, która już w maju zostanie wypłacona. Siła trendu wzrostowego troszkę straciła na dynamice, jednak mimo tego nadal jest on aktualny. Obecny poziom z tradingowego podejścia może być ciekawy ze względu na wysoki stosunek ryzyka do potencjalnego zysku. Jeśli cena zejdzie poniżej 185 zł może wzrosnąć ryzyko do większego obsunięcia się kursu.


Dinopol 30.04.2018 - 95

Trzecia spółka w portfelu stabilnie w trendzie wzrostowym. Na chwilę obecną brak jakichkolwiek oznak słabości, dla osób lubiących ciasne prowadzenie pozycji 85 zł jest pierwszym ważniejszym wsparciem. Po drugiej stronie najbliższy opór mamy na poziomie 95 zł.


CdProjekt 30.04.2018 - 124,8

Ostatnia spółka w portfelu to CdRed - spółka w kwietniu atakowała swój szczyt z listopada 2017 roku i po ostatniej sesji kurs ponownie przymierzył się do tego poziomu (fundamentalnie ostatni silny jednodniowy wzrost zawdzięczamy pogłoskom związanym z przedstawieniem gry Cyberpunk 2077 na E3, z kolei technicznie można go tłumaczyć odbiciem od wsparcia na poziomie 115 zł (w zależności od własnych preferencji można sobie wybrać co spowodowało ten ruch, może jest to też kombinacja obydwóch, ale dla tradera źródło wzrostów tak na prawdę nie ma znaczenia)). Jeśli 130 zł zostanie pokonanie można założyć dalszą kontynuację ruchu wzrostowego. Po drugiej stronie najbliższe wsparcia mamy w okolicach 115 zł, 100 zł i 90 zł.


Podsumowując: mimo, że portfel nadal relatywnie defensywnie uczestniczy w rynku (ponad 50% wartości portfela stanowi gotówka) udało się w kwietniu pokryć ostatnie dwa stratne miesiące i zakończyć miesiąc na nowym historycznym szczycie. Ponieważ słaba kondycja szerokiego rynku zawsze jest dobrą okazją do wyszukania spółek, które nie reagują tak na słabe otoczenie, mamy okres w którym możemy znaleźć kilka ciekawych "perełek". Oznacza to, że zamierzam zmniejszyć zaangażowanie portfela w gotówce i wypełnić miejsce nowymi akcjami. Jeśli dojdzie nowa spółka to tradycyjnie informacja o zakupie pojawi się tu w komentarzach oraz na fanpage'u bloga na facebook'u.

35 komentarzy:

 1. Witam inwestujesz na rynku surowców, co sonadzisz o wzroscie kawy ?

  Poz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś trochę tradowałem softy, ale obecnie bardzo mało, w tym roku nawet jednego tradu na kawie nie zrobiłem. Jeśli chodzi o Koffee C to uważam, że podbitki w górę są okazją do shortowania - ze względu na trend, szukałbym poziomów do shortów w ujęciu kilkunastu dniowym/kilku tygodniowym. Krótkoterminowo (kilka dni) nie tradowałbym.

   Coffee 409 tak samo widzę. Również pozdrawiam ;)

   Usuń
 2. Chodzi o Coffee - ICE (KC.F) Dzieki za odpowiedsz

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratulacje nowego szczytu na portfelu,
  Ja niestety słaby miesiąc, -3.3 vs WIG i na minus w PLN
  04 overall.png
  a to za sprawą nie trafionych shortów na PKN
  04 F PKN.png
  i PGN
  04 F PGN.png

  pzdr chciwy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w jaki sposób shortujesz akcje? cfd, kontrakty, czy normalny short pożyczając akcje?

   Usuń
  2. ja kontrakty, nawet nie wiedziałem że można grać na spadki "pożyczając akcje" jak to się robi?
   zdaje się że ING jakieś certyfikaty emituje do krótkiej gry ale tam spready są za duże- kiedyś sprawdzałem

   generalnie jest problem żeby zagrać coś krótko u nas- nawet na kontraktach z płynnością jest lipa, maks 7-8 spółek nadaje się do gry

   pozdr chciwy

   Usuń
  3. Trzęba podpisać z domem maklerskim dodatkową umowę lub zawrzeć aneks dla zwykłej umowy. Po tym możesz pożyczyć od osoby, która posiada dane akcje, które następnie odkupujesz, co oznacza że zarobisz jak cena będzie niższa w dniu ich pozyczenia.

   Usuń
  4. na stronie ING napisali że trzeba je odkupić jeszcze tego samego dnia
   http://www.dmbzwbk.pl/gielda/rachunki/krotka-sprzedaz/rachunek-krotkiej-sprzedazy.html#tab_najwazniejsze_korzysci

   jeśli tak jest no to słabo, ktoś może potwierdzić?
   pozdr chciwy

   Usuń
  5. Cześć, ja shortuje ale akcje amerykańskie, pierwszy raz się z takim czymś spotykam, że trzeba odkupywać je jeszcze tego samego dnia, czyli tylko daytrading? Normalnie można je trzymać ile się chce, jednak należy pamiętać, że są one oprocentowane, co znaczy że do kosztów transakcji dochodzi procent od trzymania shortów - im dłużej się trzyma tym więcej trzeba płacić. Dodatkowo trzeba pamiętać, że na shortach można więcej stracić niż się włożyło - przy graniu long może max spaść do 0, ale przy graniu short teoretyczny wzrost akcji jest nieograniczony (gdyby przykładowo ktoś w 2010 shortował akcje Apple dzisiaj miałby kilkakrotnie więcej straty niż wtedy w nie włożyć). Oczywiście nikt tak długo nie trzyma shorty, tym bardziej że jest to konto margin. Generalnie w Polsce z shortowanie akcji jest bardzo trudno, nie mamy po prostu dostatecznej płynności...

   Usuń
 4. Danielu co uwazasz o Dectra, Bah lub kruku? Wszysko daje ladne dyw na dlugi temrin chyba najlepiej dectra tylko kwestia obrotów...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dectra: newconnect, nie ruszam, trend wzrostowy jest, ale "normalną" gotówką nie idzie w to zainwestować, nawet małe sumki na kilka tys. mogą mocno wpłynąć na kurs, za duże ryzyko.

   Bah: wygląda ok, jednak spółka groszowa (cena akcji poniżej 10 zł), takie noszą ze sobą podwyższone ryzyko. Mimo wszystko na trade małym % portfela może być ciekawe.

   Kruk: moja analiza z poprzedniego msc. spółki nadal aktualna (http://at-trader.blogspot.com/2017/05/kruk-sa-kru.html), jeśli rynek zejdzie Kruk prawdopodobnie też i gdyby taki scenariusz się zrealizował to niezależnie od otoczenia myślę, że można w spółkę śmiało inwestować, gdyż niższe poziomy (lekko ponad 200 zł) mają bardzo dobry stosunek ryzyka do potencjalnego zysku. Jeśli cena cofnie planuję to wykorzystać.

   Usuń
 5. Daniel mam kolejną propozycję nad którą się zastanawiam - to jest DOM DEVELOPMENT - może krótką analizę i twoje uwagi. Nadmienię tylko że akcjonariusze zadecydują 7 czerwca o wypłacie 7,6zł na akcję dywidendy - obecny kurs to 88,88( może być w maju ciekawie). Kilka jeszcze zdań dlaczego nią się zainteresowałem( jeszcze w swoim portfelu z tej branży waloru nie miałem). Uważam że jest w tej chwili jest duża bańka na rynku mieszkań i w najbliższym czasie przypuszczam że dalej będzie rosła - ludzie mając sporo gotówki lokują w mieszkania i jak się czyta w jakim tempie te mieszkania są sprzedawane i po jakiej cenie to może w najbliższym czasie takie walory będą strzałem w dziesiątkę ( a ta spółka buduje głównie w stolicy i oferta skierowana jest do indywidualnych). Spółka jest w trendzie wzrostowym, akcjonariat wg mnie jest OK, a także obroty OK.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli inwestycja pod bańkę na rynku nieruchomości to trzeba sobie wcześniej zadać pytanie czy i przez jaki okres ona nadal będzie nadmuchiwana - osobiście uważam, że do chwili podwyżek stóp procentowych ona dalej będzie rosła. Inwestycja w akcje DOM może być ciekawą na średni okres (1-3 lat), jednak nie oczekiwałbym tu wysokich dwucyfroeych stóp zwrotu (w tym terminie). Jako trade pod dywersyfikację portfela jak najbardziej spółka się nadaje. Jeśli chodzi o dywidendę: nie jestem zwolennikiem wysokich dywidend, ale na krótki okres (3 letnia inwestycja pod dywidendę jest tu krótkim okresem) nie powinno to być zagrożeniem (zbyt wysokie wypłaty często finansowane są obcym kapitałem, przy tej spółce payout ratio wynosi 99%, ale przy spółce z tego sektora wskaźnik ten zawsze jest podwyzszony), jednak jak już wspomniałem, przy zakupie do 3 lat na fundamenty nie powinno to mocno wpłynąć. Trend wzrostowy stabilny, zmienność może troszkę za niskia, a to może zakończyć się dosyć gwałtowną korektą. Dlatego osobiście podzieliłbym wejścia na kilka transz, np.: pierwsze PKC, drugie w trakcie większej korekty (po min. 20% spadku) i trzecie po możliwych sygnałach zakończenia tej korekty.

   Usuń
 6. Myślę, że wygląda to dość dobrze. Mimo, że odpoczywamy po bessie

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny blog. Lubię taką tematykę, interesuję się tym. Będę częściej tutaj zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Co myślisz o 11B? Mam od dłuższego czasu i obserwuje. Czy nie za szybko rośnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę że za szybko. Rakieta się z 11bit zrobiła, że szok, ale nie oznacza to, że zawróci i z powrotem wyląduje na ziemię. Możliwe, że po opuszczeniu stratosfery już nie wróci i kurs zawiesi się próżni wszechświata ;)

   Usuń
  2. 11bit agresywnie podskoczył. Osobiście nie lubię wchodzić w "jeżdżący pociąg", ale już ze względu na sam długoterminowy trend ewentualne większe korekty mogą być ciekawą okazją do kupna. Gdybym miał pozycję nie sprzedawalbym i zabezpieczył ja stopem kroczacym. Jako, że nie mam pozycji bym obecnie ją ale też nie kupował - wolę poczekać na jakieś techniczne sygnały ew. okazji do wejścia.

   Usuń
 9. Daniel prośba o analizę społki PLAYWAY. Trend jest, obroty też, jedyny problem ze pociąg rozgrzany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pociąg na PLW rozpędzony - wygląda na to, że najlepiej poczekać na osłabienie i wchodzić w korekcie, wsparcia 130 i 120 zł.

   Usuń
  2. Pytanie również czy papier nadaje się do portfela Byki? ;)

   Usuń
  3. Podstawowe kryteria spełnia, dla mnie istotna jest jeszcze zmienność i dynamika ruchu - najlepiej się zarabia jak "czasy są spokojne" i giełdy "nudne" gdzie nic się nie dzieje. PLW teraz agresywnie kierunek złapał, a to niesie ze sobą dodatkowe ryzyko (ryzyko dużej zmienności), w której gwałtowna korekta może mnie po prostu wyczyścić z pozycji. Jeśli kurs "odpocznie", tj. spadnie zmienność i wejdzie w korektę (nie agresywną) to byłoby to dla mnie idealne rozegranie w którym mam możliwość lepszego zarządzania pozycją. ;)

   Usuń
 10. A czy Kernel jest obecnie dla Ciebie spółką do potencjalnego zakupu?
  Spełnia kryterium 3 lat w trendzie wzrostowym, miał już swoją korektę (tylko czy nie zbyt dużą?).

  Nie wiem jak podchodzisz do średnich kroczących (odradzasz ich stosowanie?), ale przez ostatnie 5lat SMA 200 dniowa była całkiem dobrze respektowana przez kurs, a dzisiaj nastąpiło jej naruszenie od dołu.

  Problematyczne jest dla mnie to, że (o ile dobrze interpretuje wykres) kurs obecnie znajduje się w jednej z najważniejszych stref oporu/wsparcia (52,5-55,5zł) w całym tym trendzie wzrostowym, więc teoretycznie kupowanie pod oporem nie powinno zbyt dobrym pomysłem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. https://imgur.com/a/fjmZglP

   Usuń
  3. Kernel z ujęcia ostatnich 3 lat nadal jest w trendzie wzrostowym. Większa korekta może być (ale oczywiście nie musi ;)) fundamentem do wybicia historycznego oporu na poziomie 85 zł i przejścia w silny trend wzrostowy. Ponieważ ta korekta miała troszkę większe rozmiary przy tradingu pozycyjnym (pod główny kilkuletni trend) wejście można szukać przy możliwych sygnałach zakończenia tej korekty (czyli nie trade pod słabość głównego trendu, tylko siłę w korekcie). Oznacza to, że przy takim podejściu wejście byłoby po wybiciu oporu (55 zł). Jeśli ale kupować słabość, to ja się staram zawsze ciasno trzymać pozycję i w tym przypadku byłoby to wejście w okolicach wsparcia (45 zł) z zleceniem obronnym poniżej tego poziomu (ok 42 zł).

   Jeśli chodzi o średnie - z wszystkich wskaźników z jakich do tej pory korzystałem, średnie kroczące do mojego stylu tradingu najlepiej się sprawdzają. Ponieważ jestem klasycznym "trendfollowerem" średnie wygładzają trend, czym eliminują szum, a to pomaga ocenić siłę trendu i pokazuje możliwą zbliżającą się zadyszkę.
   Przy średnich długookresowych trading z sygnałami płynącymi z tych średnich również powinien być długookresowy, czyli w przypadku tego Kernela średnia SMA200 po wybiciu kursu ponad nią da sygnał na wejście na kilkanaście, może nawet kilkadziesiąt miesięcy (jeśli z powrotem nie zaneguje). Dodatkowo warto zwracać uwagę na jej kąt nachylenia. Akurat długookresowe średnie długo potrzebują czasu na odwrócenie kierunku, ale jak już się pojawi to wraz z wybiciem kursu powyżej średniej będzie to dobre potwierdzenie powrotu do trendu wzrostowego.

   Osobiście bardzo rzadko korzystam z średnich długookresowych, gdyż sam traduje głównie pozycyjnie i swingowo, czyli w pozycji jestem maksymalnie kilka/kilkanaście miesięcy. Najczęściej korzystam z EMA50 i powyżej 100 okresowej średniej rzadko wychodzę (chyba, że w tak długim terminie dobrze pokrywa wcześniejsze poziomy, ale jako sygnał do potwierdzenia/zajęcia pozycji je nie biorę).

   Usuń
 11. Cześć, czy mógłbyś napisać jak wygląda sytuacja z Amrestem po zeszłym tygodniu? Trzymasz dalej, czy przyszła pora się pożegnać? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, wzrost dynamiki ruchu w jedną stronę niesie ze sobą ryzyko równie dużego odreagowania. Pytanie: gdyby na początku maja kurs nie wskoczył te kilkanaście procent i szedł bokiem notując dzisiaj przy cenie jaką mamy obecnie, czy byś coś z akcjami zrobił? Większość by nic nie robiła, jeśli ale cena mocno skoczy i równie szybko zawróci ludzie zaczynają już panikować... Jest to zwykła zmienność, która na giełdzie jest codziennością. Jeśli kurs akcji zejdzie dopiero poniżej 400 zł wtedy zacznę się zastanawiać czy nie lepiej sprzedawać.
   Pozdrawiam ;)

   Usuń
  2. Okej, dzięki za wyjaśnienie ;)

   Usuń
 12. Cześć, Daniel co myślisz o Tauron Polska Energia SA ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, nie ruszam. Jak zacznie rosnąć (a musiałoby min. 50% od dołka odbić) to dopiero zacznę się tym interesować... na razie tylko spada więc do mojego portfela nie pasuje. Pozdrawiam

   Usuń
 13. Cześć Daniel - co sądzisz o obecnej analizie CCC, wg mnie może być w najbliższych dniach ciekawie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, nie wygląda źle. Jednak po analizie trendu wyraźnie widać, że wcześniejszy dołek poważnie naruszyli i jest możliwość formowania się RGR, aby to zagrożenie zażegnać cena musiałaby wybić 312 zł. W krótszym ujęciu korekta (310-225) się zakończyła i słabe dni do chwili utrzymania się kursu ponad wcześniejsze dołki (265, 250) są okazjami na kupno.

   Usuń
 14. Czym stało się yolo i msw proszę to zanalizować

  OdpowiedzUsuń
 15. zaciekawił mnie ten blog napisany w fajnym języku ! jest miły dla oka :)

  OdpowiedzUsuń