Translate my BLOG

wtorek, 31 marca 2020

Bycze spółki po marcu 2020

Zakończył się jeden z najgorszych miesięcy w historii polskiej giełdy, WIG w najgorszej chwili stał ok 30% słabiej niż pod koniec lutego. Finalnie w ostatnim tygodniu miesiąca udało się część strat odrobić kończąc marzec ok. 18% słabiej. Licząc roczną stopę zwrotu (year-to-date) WIG od poziomów z początku roku oddalił się o blisko 30% i również mój portfel polskich spółek "Byki" doświadczył największego obsunięcia w swojej blisko 10 letniej historii, strata w tym roku sięga ok. 10%, co jest zarazem najsłabszym wynikiem wśród wszystkich portfeli, którymi zarządzam (publiczne dostępne do wglądu są pięć). Całościowa stopa zwrotu mojego portfela wynosi teraz 189,5% wobec benchmarku (WIG), który w tym czasie zyskał 10%. Poniżej pełna historia portfela "Byki" w porównaniu do benchmarku:


Wycena polskiego rynku jest wręcz śmiesznie niska, jednak dla mnie nie jest to argument do kupowania - nie inwestuję w "wycenę". Przy mojej strategii zdecydowanie więcej okazji znajduję za granicą. W Polsce większość akcji przełamało swój główny trend i na chwilę obecną trudno jest wyznaczyć, które z tych spółek notują w korekcie, a które na dłuższy czas przeszły do trendu spadkowego. Dlatego też większą część portfela wycofałem z rynku i teraz ponad 80% jego wartości stanowi gotówka. W marcu sprzedałem trzy spółki, wszystkie pozbyłem się celem ograniczenia straty: ING Bank Śląski zamknąłem 7,9% poniżej ceny zakupu (dla całości portfela strata ta przyczyniła się do ok. 0,8% obsunięcia wartości), druga spółka, którą sprzedałem to 11Bit Studios i strata z tej pozycji jest zarazem moją trzecią najgorszą transakcją w historii tego portfela (strata na pozycji wyniosła 26,7%, co stanowi ok. 2,67% obsunięcia wartości portfela), ostatnią spółką, którą byłem zmuszony sprzedać były akcje Dom Development w której zaksięgowałem 14,43% straty (obsunięcie portfela o kolejne 1,44%). Obecnie całość na wykresach wygląda następująco:ING Bank Śląski 31.03.2020 - 148,8

Spółka po przebiciu wsparcia na poziomie 185 zł przyspieszyła z spadkami co później zmusiło mnie do wyrzucenia udziałów z portfela. Obecnie nie widzę powodów aby do tej firmy wracać, gdyż oprócz tego pierwszego wsparcia, również i drugie nie powstrzymało cenę przed kontynuacją spadków - zejście poniżej 160 zł możliwie, że potwierdziło odwrócenie głównego trendu do spadkowego. 11Bit Studios 31.03.2020 - 360

Jedyny sektor, który trzyma nasz rynek, to sektor "gamingowy". Jednak również spośród tych spółek należy umiejętnie wybierać te udziały, które lepiej trzymają się od konkurencji. 11Bit Studios mimo, że w stosunku do całego rynku notuje lepiej, to w porównaniu do konkurencji z sektora jest w tyle. Z powodu wysokiej zmienności trudno wyznaczyć konkretne poziomy oporu oraz wsparcia, one w takich warunkach nie koniecznie muszą funkcjonować. W krótkim terminie poziom 380 zł powstrzymywał cenę przed dalszymi wzrostami, jednak kiedy zmienność znowu wzrośnie, możliwe że poziom ten zostanie wybity po czym kurs cofnie negując znaczenie poziomu jako wyznacznik techniczny.


Dom Development 31.03.2020 - 72

Ostatnie akcje, które w marcu sprzedałem to Dom Development. Spółka z ujęcia technicznego bardzo słabo stoi, o czym świadczy ostatnie odbicie na rynku w którym DOM nie uczestniczy. Na chwilę obecną widzę duże zagrożenie do pogłębienia się spadków do co najmniej 55 zł.


Ambra 31.03.2020 - 14,6

Kolejna spółka utrzymała się w portfelu, jednak mimo iż jeszcze nie wyleciała, w przypadku dalszej słabości kursu będę musiał swoje akcje sprzedać. Pozytywnym sygnałem udanego wyjścia z "kryzysu", spółka może dać po wybiciu 17 zł. Droga do tego poziomu jest jeszcze dosyć daleka (potrzeba ponad 10% wzrostów). Jednak dam jej szansę i chwilowo przetrzymam jeszcze moje udziały. Kiedy cena zacznie zawracać i zejdzie poniżej 13 zł pozycję oddam w stracie.


Ten Square Games 31.03.2020 - 283

Druga firma, którą jeszcze trzymam w tym portfelu to Ten Square Games. Huragan rynkowy przeszła jak dotąd wzorowo i nawet nowe wyższe historyczne szczyty są w zasięgu. Przebicie oporu na poziomie 320 zł zdaje się być kwestią czasu, jednak tylko w przypadku w miarę stabilnej ścieżki rynku - jeśli panika wróci to zakładam, że również i TEN cofnie. Gdyby ale spadki na indeksie były "powolne", to myślę, że firma zdoła wybić nowy historyczny szczyt.


Krach jaki w ubiegłym miesiącu doświadczyliśmy, to "wydarzenie" na którym niemalże każdy doświadczył obsunięcie w swoim portfelu. Był to miesiąc, który pokazał dlaczego odpowiednie zarządzanie ryzykiem jest takie ważne. Jeśli stałeś/stałaś się ofiarą krachu tracąc znaczną część kapitału to nie pozostaje mi nic innego jak pocieszyć tym, że nie jesteś jedyną osobą, która na tym ucierpiała. Ważne aby się nie zniechęcić i wyciągnąć z tej lekcji odpowiednie wnioski. Wszyscy uczymy się całe życie i również ja, kiedy zaczynałem na giełdzie popełniałem mnóstwo błędów (i nadal popełniam - ale one już nie są tak kosztowne). Podczas poprzedniej bessy doświadczałem znacznie większych obsunięć i myślę, że dzięki temu doświadczeniu udaje mi się z obecnej sytuacji wychodzić "obronną ręką" (jak dotąd) - moje najważniejsze portfele w ujęciu year-to-date trzymają się bardzo dobrze, najgorszy wynik wypracował mój portfel polskich akcji, który stoi teraz ok. 10% w minusie. Przy tym myślę, że sytuacja jaką właśnie przechodzimy może być świetną okazją do zbudowania sobie fundamentu pod przyszłą hossę. Dodam, że to nie na spadkach najwięcej się zarabia, tylko właśnie podczas kolejnego rynku byka - po 50% spadkach, powrót do punktu wyjścia nastąpi po 100% wzroście. Jeśli umiejętnie wykorzystamy obecną przecenę to w przyszłości możemy dzięki temu zbudować sobie całkiem zasobny portfel. Dlatego jeszcze raz napiszę: nie poddawaj się, działał rozsądnie, zachowaj płynność finansową i umiejętnie dobieraj spółki do inwestycji długoterminowej. 

Mój sposób doboru spółek na taki okres przedstawiłem w swojej książce i mam nadzieję, że moje doświadczenie również Tobie pomoże wykorzystać obecną sytuację na rynku. Cytując Warrena Buffetta: "Patrz na rynkowe zmiany raczej jak na przyjaciela, a nie wroga. Korzystaj z szaleństwa ale nie bierz w nim udziału" - znaczy aby nie bać się inwestowania, nie próbuj wykorzystywać zmienność tradując, tylko wykorzystuj przecenę do zbierania dobrych akcji do długoterminowych inwestycji.

3 komentarze:

 1. Zarządzanie ryzykiem najważniejsza rzecz. Pewien znany polski trader ogłosił, że przez lukę na ropie zbankrutował. Też w tym czasie miałem pozycję, ale mnie ona nie "zniszczyła". Straciłem 30k, obsunięcie w wartości więc też mam, ale na całe konto jest to mniej niż 10%. Gdybym handlował vabank na "zysk albo w pysk" prędzej czy później też bym zbankrutował - zarządzanie ryzykiem to podstawa. Wczasach jak teraz widać "kto pływał bez majtek". Moje gratulacje, że Daniel tak dobrze sobie radzisz ;)
  PS. bardzo dobrze napisana książka - gratuluję ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Daniel, czy w najbliższym czasie coś trafi do portfela?
  Co sądzisz o XTB, OAT i ATT?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na polskiej giełdzie się nie rozglądałem - XTB ciekawie wygląda, pozostałe dwie słabiej. Na razie nie planuję zakupu nowych spółek do tego portfela. Ambra i Ten Square Games pozostają ale w portfelu (jak na razie).

   Usuń