Translate my BLOG

poniedziałek, 16 marca 2020

Strategia na bessę - kandydaci do zakupów długoterminowych

W ostatnim wpisie krótko przedstawiłem jakie kryteria powinna spełnić spółka, aby trafiła na moją listę obserwowanych akcji do inwestycji długoterminowej (link: "Strategia na bessę - jakie spółki wybierać?"). Dzisiaj z kolei przedstawię konkretne akcje, które możliwie w przyszłości dochodzić będą do mojego portfela. Wszystkie te spółki już przedstawiłem na blogu i dla zapoznania się z dodatkowymi danymi wystarczy kliknąć na ich nazwę. Dodam również, że jest to tylko mały wycinek z mojej listy i oczywiście, żadną z wymienionych spółek nie rekomenduję do zakupu - każdy powinien samemu dokonać analizę i sprawdzić czy owa spółka do własnego portfela będzie pasować. Lista może służyć jako inspiracja do wyszukiwania własnych kandydatów. 


The Clorox Company 16.03.2020 - 175,77 $

Pierwsza z akcji to przedstawiony 28.02.2020 kandydat do inwestycji defensywnej - The Clorox Company. Firma jak dotąd swoją role idealnie wypełnia i od czasu kiedy ją na blogu omówiłem zyskała do dzisiaj ponad 10%, gdzie rynek w tym samym czasie spadł o ponad 20%! Inwestycja w taką spółkę byłaby więc inwestycją stabilizującą portfel. Jednak mimo tego jeśli bessa na giełdach będzie kontynuowana to również tu spodziewam się spadków, jednak myślę, że spadki te nie będą tak głębokie jak na szerokim rynku. 


Exponent 16.03.2020 - 61,83 $

Druga spółka to firma, którą posiadam już od niemal dokładnie dwóch lat: Exponent. Wielokrotnie pisałem, że należy do moich absolutnych faworytów i obecną sytuację rozważam wykorzystać do zwiększenia swojej pozycji. Technicznie jak i fundamentalnie świeci wzorem: brak zadłużenia, duża stabilność wyników finansowych, wysokie średnioroczne stopy zwrotu przy jednoczesnych niskich obsunięciach plasują firmę na mojej liście bardzo wysoko. Licząc od początku roku, strata w kursie zbliżyła się do 10%, gdzie rynek w tym czasie spada już o ponad 25%!


Microsoft Corporation 16.03.2020 - 140,67$

Trzecia spółka z listy to Microsoft Corporation. Firma ma duże zapasy gotówki co przy obecnych okolicznościach może okazać się bardzo cenne. Jej stopa zwrotu YTD podobnie jak przy poprzednim kandydacie zbliżyła się do straty równej 10% (w stosunku do rynku z ponad 25% stratą). Wysoka kapitalizacja, stabilne wyniki finansowe, duże zapasy gotówki i utrzymująca się przewaga spółki nad rynkiem czynią, że firma przy dalszej kontynuacji korekty już w krótce stanie się dla mnie bardzo atrakcyjna.

Facebook 16.03.2020 - 151,32 $

Fundamentalnie nie droga spółka, z wysokimi wskaźnikami wzrostu, dużymi zapasami gotówki i możliwie jedna z tych spółek, która na całym "zamieszaniu gospodarczym" dużo nie ucierpi to Facebook. Obecne obsunięcie w kursie zbliżone jest do rynkowych spadków, co znaczy że krótkoterminowo nie ma ona przewagi nad rynkiem. Jednak w dłuższym ujęciu należy do najlepszych firm minionej dekady. Jeśli cena w wyniku kontynuacji paniki spadnie do okolic 100 $ rozważę zakup.


Nemetschek 16.03.2020 - 39,19 €

Na końcu najbardziej spekulacyjna spółka z Niemiec: Niemetschek. Spodziewam się, że obsunięcie kursu będzie tu dosyć głębokie, pierwsze ważniejsze wsparcie widzę w okolicach 30 €. Wejście długoterminowe mimo tego rozważę dopiero w momencie powrotu siły. Łapanie dołka na spółce, która charakteryzuje się wyższą zmiennością może być później bardzo "bolesne". Jak dotąd stabilność finansowa się utrzymuje i jeśli obecny kryzys nie spowoduje w bilansie zbyt dużego cofnięcia zysków to możliwie, że przy powrocie hossy, ta spółka zyskać będzie ponadprzeciętnie dużo.

Jeszcze raz podkreślę, że wymienione wyżej spółki to nie rekomendacje do kupna: one służą jako przykłady do inspiracji pod wyszukanie własnych kandydatów do inwestycji długoterminowej. Dodam również, że zakupy w okresie bessy obarczone są wyższym ryzykiem i inwestor powinien być przygotowany na podwyższoną zmienność jaka w tym czasie panuje. Jeśli któraś spółka dołączy do mojego portfela, to oczywiście tradycyjnie poinformuję o tym na fanpageu na fb oraz w rocznej aktualizacji portfela inwestycyjnego: "Najlepsze Spółki Świata po trzecim roku". Strategię wyboru spółek dokładniej omówiłem w swojej książce - do końca marca wszystkie zamówienia obsługuję osobiście, więc do tego czasu można jeszcze zdobyć egzemplarz z moim autografem. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu:

https://sklep.pamietnikgieldowy.pl/produkt/gielda-inwestycje-trading/

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Do długoterminowej inwestycji nie mam żadnej spółki na liście. Do tradingu kilka, posiadam obecnie TEN i AMB, obserwuje CDR.

      Usuń