Translate my BLOG

środa, 4 marca 2020

Aaon (AAON)

Jak znaleźć spółki, które mimo paniki nie chcą spadać?
AAON 04.03.2020 - 58,50 $

Kiedy rynki spadają mamy świetną okazję do wyszukania spółek, które mimo negatywnego otoczenia radzą sobie lepiej. Takie akcje pokazują, że mimo rynkowego kryzysu mamy do czynienia z spółką, która niezależnie od giełdy, podąża swoją ścieżką, a to zwiększa prawdopodobieństwo, że również w okresach trudniejszych, taka firma przyniesie nam zysk (w średnim terminie). Obecnie giełdy na całym świecie oddaliły się od swoich szczytów o kilkanaście procent i wczorajsza decyzja o obniżce stóp procentowych może być dodatkową informacją, że gospodarka spowalnia (wpływy stóp procentowych na rynki finansowe również w uproszczonej formie opisałem w swojej książce - na blogu doczytać można to w wpisie: "Ekonomiczne sygnały, które występują w okresach szczytów hossy"). 

Sposobów na znalezienie spółki, która utrzymuje przewagę nad rynkiem jest wiele, ja korzystam tu z zwykłych skanerów rynkowych, takich jak na stronie finviz.com. Przy wyszukaniu potencjalnego kandydata moimi kryteriami były: niskie zadłużenie średnio i długoterminowe (zadłużenie nie jest czymś negatywnym, ale w ten sposób ominę firmy, które zbyt wysoko się lewarowały, co jest dodatkowym elementem ryzyka, szczególnie w okresie rynkowych przecen), kapitalizacja większa niż 2 mld. $ (nie handluje "małe" spółki, po za tym większe akcje są bardziej płynne), dodatkowo spółka ta powinna dawać możliwość wypożyczenia akcji do handlu na spadek (tzw. krótka sprzedaż) oraz dawać możliwość handlowania opcjami na te akcje (w ten sposób otrzymam spółki bardziej płynne, ominę tym "jednorazowe strzały", które wystąpić mogły w wyniku panicznego wykupu akcji, która na pierwszy rzut oka może zyskać na kryzysie, ale w rzeczywistości jest tylko elementem krótkookresowej spekulacji, są to np. firmy produkujące maski ochronne (jako ochrona przed koronawirusem), ale w dalszym terminie raczej nie przyczyni się to do znaczącej poprawy wyników finansowych - jest to  efekt krótkotrwały, nie wierzę, żebyśmy w kolejnych latach chodzili wszyscy w maskach ochronnych, potrzebowali nowych lekarstw lub nagle jeszcze więcej korzystali z produktów potrzebnych do higieny osobistej, bardziej płynne spółki raczej nie doświadczą nieracjonalny "wystrzał" kursu akcji, który szybko zostałby "zgaszony"). 

Jako dane, które przefiltrują mi akcje, które lepiej stoją od rynku, kolejnym kryterium jest stopa zwrotu z ostatniego roku (powyżej 20% dla spółek znajdujących się w trendzie wzrostowym) oraz notowaniu kursu nie niżej niż 5% poniżej historycznego szczytu (jako spółka, która mimo przeceny rynkowej nie ucierpiała tak na panice). Kolejnymi kryteriami były zyskowność firmy oraz beta poniżej 1 (dla spółek z mniejszą zmiennością od rynkowej). Jak widać kryteria były dosyć "wyszukane", ale dzięki temu otrzymam spółki stabilne, zdrowe finansowo oraz takie które nie stały się elementem spekulacji krótkoterminowych.

Skaner wyselekcjonował tylko kilka takich firm (spośród blisko 7700 dostępnych w bazie danych), więc z otrzymanych propozycji należy teraz wyszukać jedną z nich, ja dla prostoty wybiorę pierwszą widoczną alfabetycznie (wszystkie otrzymane firmy spełniają moje kryteria i teoretycznie obojętnie będzie, którą z nich wybiorę). Zatem wybór padł na Aaon:

AAON 04.03.2020 - 58,50 $

Spółka jest producentem technologii klimatyzacji i wentylacji, jej obecna kapitalizacja rynkowa przekracza 3 mld. $, zatrudnia w sumie 2221 pracowników, wypłaca skromną dywidendę w wysokości 0,57% na którą przeznacza 33,1% zysków. Fundamentalnie, tzn. na okres długoterminowy jest równie interesująca jak na okres tradingowy (pod ujemną korelację z rynkiem). Technicznie wygląda bardzo obiecująco:

AAON 04.03.2020

Kurs mimo paniki na giełdach, notuje w okolicach swoich historycznych szczytów, niedawno (dokładniej w środku stycznia) cena wybiła ponad wcześniejsze szczyty, co potwierdziło aktualność trendu. Kiedy indeksy zanurkowały o ponad 15%, spółka cofnęła do tzw. "zmiany biegunów" (korekta wyniosła wówczas ok. 8%) po czym odbiła notując dzisiaj na nowym historycznym szczycie. Oznacza to, że w takim ujęciu, niezależnie od tego co zrobi szeroki rynek, akcje spółki AAON dają wysokie prawdopodobieństwo do dalszych wzrostów. Więcej informacji zamieszczam w kolejnych grafikach:


Spółka nieprzerwanie od 10 lat w każdym roku zwiększała swoje obroty i również wynik netto stabilnie pnie się do góry. Nie mamy zadłużenia, ale za to stosunkowo niskie wskaźniki wzrostów. Sama wycena jest obecnie ponadprzeciętnie wysoka, jednak przy transakcji pod utrzymującą się przewagę nad rynkiem (pod trading ujemnie skorelowanej spółki z indeksem w okresie spadków na giełdach) wycena nie odgrywa dla nas decydującej roli - ona ważna będzie przy zakupie długoterminowym. Kolejne dane tradycyjnie zamieszczam poniżej:Na sam koniec przypomnę o trwającej przedsprzedaży mojej książki, gdyż już niedługo kończy się promocja w której można ją zakupić po niższej cenie. W niej również opisuję jak za pomocą skanerów wyszukuję spółki do długoterminowych inwestycji oraz jak zarządzam pozycjami w tradingu. Klikając na poniższy link przejdziesz do sklepu:


Zachęcam również do zapisu do nowslettera, gdzie na bieżąco będziesz informowany o nowych wpisach. Zapisując się otrzymasz również darmowy fragment książki wraz z spisem treści. Wystarczy podać swojego maila i następnie w wiadomości, którą otrzymasz na swoją skrzynkę pocztową potwierdzić zapis, po tym w kolejnym mailu otrzymasz ode mnie darmowy fragment książki wraz z spisem treści.


.

7 komentarzy:

 1. Książka zamówiona i opłacona kiedy można sie spodziewać wysylki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po zakończeniu przedsprzedaży. Jeszcze mam dużo podpisów przed sobą i codziennie dochodzą kolejne - po podpisaniu wszystkich egzemplarzy zakupionych w tym okresie wyślę książki - najpóźniej w pierwszym tygodniu kwietnia będą u czytelnika :)

   Usuń
 2. Na długi okres spółka też bardzo dobrze wygląda. Stabilność finansową i kursowa wysoka. PS. już niecierpliwie czekam na książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Co myślisz o spółce Moody's? Długoterminowy trend pięknie pnie się do góry, wypłacają dywidendę kwartalną...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobra spółka, jednak do mojego portfela nie bardzo pasuje.

   Usuń
 4. Cześć Daniel. Na wstępie dziękuję za świetną książkę!
  Mam pytanie: co sądzisz *obecnie* o spółce AAON, którą polecałeś w jednym w postów? W ostatnich dniach zachowuje się raczej słabo, mimo pozytywnych "earnings estimates". Uważasz, że jest potencjał do dalszych spadków z powodu przewartościowania? Dobry moment na wejście?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Technicznie książkowa formacja trójkąta - wybicie powinno zdradzić kierunek krótkoterminowy. Długoterminowo przy 40 nad pierwszą transzą bym się zastanawiał, kolejna przy 30 - na okres długoterminowy ;)

   Usuń