Translate my BLOG

sobota, 28 marca 2020

MarketAxess Holdings (MKTX)

Ponad 10 000% w dekadę, z maksymalnym obsunięciem nie przekraczającym 36%!
MKTX 27.03.2020 

Marzec 2020 przejdzie do historii: najważniejsze rynki na całym świecie w ten jeden miesiąc cofnęły między 25-35%! Dla inwestorów długoterminowych był to więc świetny miesiąc do przetestowania własnych portfeli pod względem "odporności" na kryzys. Warto więc wykorzystać okoliczności na czas kwarantanny i przeanalizować własne portfele. Duża część inwestorów nie analizuje swoich wyników, a dla utrzymania przewagi nad rynkiem taka analiza może bardzo pomóc w pokonaniu rynku. Kiedy dokonujemy analizy portfelowej nie musimy sięgać po jakieś wyszukane metody, najważniejsze jest aby sprawdzić ogólny trend krzywej kapitału (oczywiście powinien rosnąć) oraz jakim kosztem wzrost ten został dokonany - chodzi o zmienność portfela. Bardziej agresywne portfele, będą charakteryzować się większymi wahaniami, ale przy tym stopa zwrotu powinna być też wyższa. Defensywne portfele z kolei będą bardziej "wygładzone" i ich stopy zwrotu będą mniejsze. 

Po przeanalizowaniu mojego portfela "Najlepszych Spółek Świata", doszedłem do wniosku, że mogę sobie pozwolić na zakup akcji bardziej "agresywnych", tzn. takich które charakteryzują się większą zmiennością, ale i wyższymi średniorocznymi stopami zwrotu, link do tego wniosku można znaleźć na fanpageu bloga na fb. Poniżej przedstawiam taką spółkę, jest nią MarketAxess Holdings:

MKTX 27.03.2020 - 341,03$

Firma działa w sektorze technologii finansowych, obsługuje elektroniczną platformę handlową dla instytucjonalnych rynków kredytowych oraz zapewnia dane rynkowe i usługi po-transakcyjne. Umożliwia inwestorom instytucjonalnym i pośrednikom na handlowanie instrumentami kredytowymi, w tym obligacjami korporacyjnymi i innymi rodzajami produktów o stałym dochodzie. Jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi 12,5 mld. $ i zatrudnia (tylko) 527 pracowników. Jeśli chodzi o wyniki finansowe, to muszę otwarcie przyznać, że przecierałem oczy ze zdumienia, tak silnej i przede wszystkim stabilnej dynamiki wzrostowej już dawno nie widziałem. Firma z roku na rok wzrasta średnio o 36%, marża netto wynosi 39%, nie jest zadłużona, zmienność kursowa bardzo niska (jak na tą dynamikę wzrostową) itd. Ta jakość oczywiście ma swoją cenę i dzisiaj mimo ostatnich turbulencji na rynkach notuje na ponadprzeciętnie wysokich poziomach. 


Maksymalne obsunięcie podczas krachu wyniosło 27%, a od szczytu oddaliła się o 33% (spółka swój szczyt odnotowała we wrześniu 2019 roku). Odreagowanie jakie w minionym tygodniu obserwowaliśmy przyczyniło się do tego, że spółka do nowych rekordów kursowych potrzebuje już zaledwie 20% (wobec rynku, który musiałby wzrosnąć o 32%). Oznacza to, że mimo agresywnych wzrostów w przeszłości firma odnotowuje niższe wahania. Gdyby było mało pozytywów to w dodatku akcjonariusz otrzymuje skromną dywidendę, która na obecny kurs wynosi 0,7%, payout ratio nie przekracza przy tym 37%. 

Utrzymywanie się wysokiej dynamiki wzrostowej wyników finansowych przez już ponad dekadę czasu świadczy o tym, że mamy tu spółkę działającą w perspektywicznej branży. Mimo kryzysu finansowego w 2008 roku spółka była w stanie poprawiać wyniki i jeśli w obecnej sytuacji zależność ta zostanie zachowana (a na razie zostaje) każde cofnięcie jest okazją do kupna. Myślę, że trwający kryzys nie wpłynie na spadek wyników, ale ewentualna kontynuacja bessy może przyczynić się do realizacji zysków inwestorów, którzy w minionej dekadzie skorzystali z szalonych wzrostów (przypomnę, że od dołka kryzysu finansowego akcje w kursie wzrosły o niesamowite 10 000%), tzn. że korekta może być głębsza od rynkowej. Więcej danych tradycyjnie zamieszam na końcu:


Spółka ta pod względem stóp zwrotu jest istną "Bestią", stabilność wyników również zadziwia i jeśli bessa na rynku będzie kontynuowana MarketAxess ma duże szanse, że przy kolejnej korekcie trafi do mojego portfela inwestycyjnego "Najlepszych Spółek Świata". Jeśli chcesz się nauczyć samodzielnego wyszukiwania takich akcji to zachęcam do mojej książki. W niej opisałem na co ja w wyborze spółek zwracam uwagę, w jaki sposób dywersyfikuję swój portfel oraz jak postępować, aby przy szerokiej dywersyfikacji wygładzić przyrost przy jednoczesnej maksymalizacji stopy zwrotu. Darmowy fragment również możesz pobrać zapisując się na newsletter. W tym celu wystarczy kliknąć na poniższe linki:11 komentarzy:

 1. Marża netto 39%...WHAT?! Nawet Ferrari, Facebook, czy Apple takiej marży nie mają! Jedynie Visa, czy Mastercard na podobnym poziomie działają, ale 39% to jakiś kosmos! WOW!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spółki z fintech często mają wysoką marżę netto. Ale prawda, 39% to bardzo wysoko :) Dobra spółka!

   Usuń
 2. Panie Danielu, jestem w połowie Pana książki. Bardzo ciekawa lektura. Przy obecnych spadkach przyjąłem strategię kupna 1 spółki co 2 tygodnie aby nie dać się zwariować poszukiwaniu dołka. Teraz mam do wyboru solidne spółki, które oberwały nawet po 35% z powodu braku podzespołów z Chin czy zamknięcia fabryk albo dobre spółki branży IT pracujące zdalnie, które straciły zaledwie 12%. Których kupno zalecałby Pan bardziej "na dzień dzisiejszy"? Nie znalazłem za bardzo wskazówki w książce a nie daje mi to spokoju - kierować się bardziej tymczasową, dużą przeceną czy właśnie niewielkim spadkiem pomimo zawieruchy? Kupuję długoterminowo sp. dywidendowe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W książce na str. 137 (3.16 - Handel antycykliczny) odpowiedź/wskazówki jak ja w okresach spadków dobieram spółki do portfela, czyli przenosząc to na obecną sytuację omijam spółki najbardziej dotknięte aktualnym kryzysem (linie lotnicze, turystka, handel stacjonarny itd.) ;)

   Usuń
  2. o rany, faktycznie, pospieszyłem się z pytaniem. Podrozdział wyczerpuje temat, dziękuję!

   Usuń
 3. Teraz to nic tylko inwestowac w spolki medyczne, farmaceutyczne...

  OdpowiedzUsuń
 4. Wczoraj przy spadajacych indeksach w USA spółka pokazała siłę! Cena na zamk. 387.27$ (+11.51%) volumen wzrost z 283k do 452k. Ostatni szczyt 388.73$ następny 411.77$ formacja W? Odbcie kursu od EMA50

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest siła w spółce. MKTX jest czołowym kandydatem do kolejnego zakupu do portfela "Najlepszych Spółek Świata".

   Usuń
 5. Nowa spółka w portfelu "Najlepszych Akcji Świata": MarketAxess Holdings. Kupiona po 494,98 $ przy kursie USDP/PLN 4,19. Zakup dokonałem celem zmniejszenia wartości gotówkowej portfela. Na firmę już długo "polowałem" i mam nadzieję, że dostanę jeszcze okazję do zwiększenia udziałów po niższym kursie. Obecnie stanowi ona 4,9% wartości mojego portfela.

  OdpowiedzUsuń
 6. Cześć Daniel, masz jakieś przemyślenia po dzisiejszym raporcie spółki? Nie wyglądał on na - 14% :) dostrzegłeś coś co mogło spowodować takie spadki?
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń