Translate my BLOG

czwartek, 19 marca 2020

Strategia na bessę - przykładowe defensywne spółki do stabilizacji portfela

Kontynuując trwający cykl w którym przedstawiam jak krok po kroku wybieram spółki do inwestycji długoterminowej w okresie kiedy to rynki spadają, dzisiaj przedstawię kilku kandydatów do stabilizacji portfela. Powtórzę również, że przedstawione spółki nie są z mojej strony rekomendacją do zakupu, one mają służyć jako inspiracja do znalezienia własnych kandydatów. Poprzednie wpisy do strategii na bessę, można znaleźć w następujących linkach: "jakie spółki wybierać" oraz "kandydaci do zakupów długoterminowych".

Bessa to okres wysokiej zmienności i zakupy w tym czasie powinno się dokonywać w pełnej świadomości, że wpływa to odpowiednio na wycenę portfela. Dlatego przypominam o tym, aby postępować rozsądnie. Również przy defensywnych spółkach zmienność jest wyższa, ale maksymalne obsunięcia tych akcji zazwyczaj niższa. Omówione akcje już przedstawiałem na blogu i dla dodatkowych danych wystarczy nacisnąć na nazwę spółki.


Procter & Gamble 19.03.2020 - 114,23 $

Koronawirus, który zmusił do ograniczenia życia społecznego troszkę pokolorował wyobraźnię ludzi, którzy wymalowali sobie różnego rodzaju post apokaliptyczne wizje. W wyniku tego niektóre produkty w błyskawicznym tempie zaczęły znikać z półek sklepowych i w tym jednym z najwięcej chomikowanych przedmiotów okazuje się... papier toaletowy.  Jeśli więc chcemy partycypować z tego nagłego wzrostu zapotrzebowania w rolkę wystarczy kupić akcje firmy, która ją produkuje. Procter & Gamble jest jedną z największych firm produkujących dobra konsumpcyjne na świecie i w czasach takich jak obecnie zyskuje na okresowej panice. Kurs notuje teraz ok. 10% poniżej swoich historycznych szczytów, gdzie szeroki rynek cofnął już o blisko 30%. Oznacza to, że przewaga jest wysoka i również w przypadku dalszej kontynuacji bessy zakładam, że firma odnotuje mniejszą korektę niż rynek.


Walmart 19.03.2020 - 123,50 $

Druga spółka, która na obecnej bessie może skorzystać to Walmart. Jeśli robić zakupy to najlepiej w sklepie, który ma duży asortyment produktów i to z jednoczesną możliwością zakupów w dużych ilościach. Spółka notuje najwyżej w historii (wczorajszy kurs wyznaczył nowy historyczny szczyt), mimo tego jeśli bessa na szerokim rynku będzie dalej trwała to również i tu należy być przygotowanym na obsunięcie wartości akcji. Myślę, ale że przewaga spółki nad rynkiem będzie się utrzymywała i korekta ta nie będzie tak głęboka jak na indeksie.


General Mills 19.03.2020 - 55,20 $

Kolejna spółka to jedna z akcji, którą posiadam już od 2017 roku: General Mills. Udziały w niej nabyłem celem ustabilizowania swojego portfela i przez długi czas nie byłem zadowolony z zakupu, ale kiedy przyszły zawirowania na giełdzie spółka pokazała swoją silną stronę, chroniąc portfel przed pogłębiającą się stratą. Osoby, które blog śledzą dłużej wiedzą też, że w wyniku mojego początkowego niezadowolenia, chciałem firmę sprzedać i nadal podtrzymuję swoją decyzję. Myślę, że już niedługo ogłoszę, że spółka opuszcza portfel - pozycję chcę zastąpić spółką z większym potencjałem wzrostowym. Dla defensywnych inwestorów firma może być ale bardzo interesująca - jak dotąd mimo paniki kurs wybił ważny opór notując w okolicach historycznych szczytów.


Hormel Foods 19.03.2020 - 48,62 $

Następna spółka (którą również posiadam od 2017 roku) jest Hormel Foods. Kolejny producent żywności, który mimo paniki notuje dzisiaj w okolicach swoich historycznych szczytów. Spółka dywidendowa z wysokimi wskaźnikami podwyżki wypłaty, stabilnymi wynikami finansowymi i bardzo niskim wskaźnikiem zadłużenia.


Church & Dwight 19.03.2020 - 67,06 $

Ostatnim dzisiejszym kandydatem do zakupu stabilizującego portfel może być Church & Dwight. Również tą spółę posiadam już od 2017 roku i również ona lepiej się trzyma od rynku. Firma produkuje artykuły chemiczne i kosmetyczne, ale również suplementy diety i karmę dla zwierząt. Wysoka stabilność kursu akcji również podczas poprzedniego kryzysu finansowego w 2008 roku była utrzymywana - w tamtym czasie cena akcji spadła o zaledwie 30%. Obecnie kurs notuje 15% poniżej historycznego szczytu, co roku zwiększa przychody netto, podwyższa wypłatę dywidendy oraz stabilnie pnie się do góry. Gdybym firmę nie posiadał, to właśnie teraz rozważałbym nad zakupem - korekty przekraczające 15% zdarzają się tu niezwykle rzadko. 

Jeśli chcesz pozostać na bieżąco z nowymi wpisami na blogu, to zapraszam Cię do zapisania się do newslettera. Wraz z zapisem otrzymasz darmowy fragment mojej książki, którą do końca bieżącego miesiąca można zamówić z moim autografem. Klikając na poniższe linki przejdziesz do odpowiedniej strony (sklepu, zapisu na newsletter):
12 komentarzy:

 1. Takie wpisy jak twoje czyta się z przyjemnością🙂 dzięki!

  Btw jakiego używasz programu do prześwietlania spółek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)
   Korzystam z finviz, macrotrends, gurufocus i traderfox (powyższe z traderfox). Linki dostępne w zakładce "przydatne strony".

   Usuń
 2. Hej, super wpis :-)

  Na co zwracasz uwagę przy wyborze takich spółek ? Ksiażkę zamówiłem, więc pewnie więcej się z niej dowiem, ale ale nurtuje mnie jak wygląda Twój sposób analizowania od pomysłu do wykonania ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam listę obserwowanych spółek. Jak mamy kryzys (tak jak obecnie) dzielę sobie spółki, które negatywnie to odczują (np. Boeing), pozytywnie (np. Netflix) oraz trudne do oszacowania (np. Rollins). Wszystkie spółki z listy to firmy zdrowe finansowo, albo (w mojej ocenie) z dobrymi perspektywami rozwoju. Małe spółki i mocno spekulacyjne związane z obecnym tematem (np. produkujące maseczki ochronne, albo mniejsze spółki farmaceutyczne) omijam - temat ten również w książce poruszam. Dodam, że piszę tu o spółkach do inwestycji długoterminowych, nie tradingu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za odpowiedź, na książkę czekam :D W między czasie wertuje Twoje archiwalne wpisy ;)

   Usuń
  2. Ah i tak Ci rzucę jeszcze jedną spółką COSTCO, na pierwszy rzut oka też trzyma się solidnie :)

   Usuń
  3. COSTCO jest na liście :)

   Usuń
 4. Biedni kupują papier toaletowy, a bogaci akcje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piszesz, że spółki dobre na bessę to takie, które spadają mniej niż rynek. A czy nie lepiej w ogóle nie tracić kapitału i sprzedać akcje, zaczekać z gotówką na lepsze ceny? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pytanie kiedy będą lepsze ceny? Sprzedasz, w tym czasie "nie stracisz", odbije (powrót do wzrostów równie bardzo szybki jest) i finalnie odkupisz po wyższej cenie niż kiedy sprzedawałeś/aś. Nie wiemy jakiego rodzaju krach/bessa to będzie - może taka jak w 1987, może jak w 2000. Może spadnie jeszcze 10%, a może 30% zanim odbije - tego nie wiemy. W teorii po fakcie zawsze łatwo wskazać gdzie sprzedać i gdzie odkupić, ale w trakcie trwania przeceny, to już nie jest takie proste., stąd koncentracja na spółkach, które w tym czasie dobrze się trzymają aby skorzystać z przeceny i później partycypować z dalszego rozwoju gospodarczego.

   Usuń
 6. Pokusiłbyś się o komentarz do działań FED, nie uważasz że przeginają na chwile obecną? Rynek wygląda na zupełnie sceptyczny do tego co robią z wartością pieniądza, z drugiej strony jest ucieka z akacji właśnie do gotówki...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to temat na długi wpis... Krótko tylko skomentuję: kryzys jaki obecnie przechodzimy jest "chciany", nie jest to kryzys jaki mieliśmy np. w 2008 lub 2000 roku, który wywołany był mnz. przewartościowaniem w danym sektorze. Obecnie mamy celowe zatrzymanie gospodarcze, aby zatrzymać dalsze rozpowszechnienie się wirusa. Oznacza to, że działania FED nie są działaniami ratowania, tylko działaniem do ograniczenia strat. "Wartość pieniądz" (jak to ująłeś) nie ma tu takiego znaczenia, ważniejsze są gwaranty miejsca pracy i stabilizacja systemu.

   Usuń