Translate my BLOG

czwartek, 19 listopada 2020

S&P Global (SPGI)

Na wstępie przypomnę, że trwa promocja drugiego wydania mojej książki "Giełda, inwestycje, trading", w której można zaoszczędzić ponad 20%. Nowe wydanie wzbogacone zostało o kilkanaście dodatkowych stron oraz nową, twardą okładkę. Książka dostępna jest w sklepie, do którego przejdziesz klikając na poniższy link:

Zamów książkę "Giełda, inwestycja, trading" 20% taniej ->

Przechodząc do głównego tematu wpisu, przedstawię dzisiaj spółkę, która na liście "Najlepszych Spółek Świata" plasuje się na dosyć wysokim miejscu: S&P Global. Firma powstała w 1917 roku i oferuje różnorodne usługi finansowe. Obecna kapitalizacja firmy przekracza 80 mld. $ i zatrudniają w sumie 22 500 pracowników. Długoterminowe ujęcie fundamentalne wygląda bardzo "zdrowo", szczególnie w ostatnich kilku latach, spółka stabilnie rok w rok zwiększała obroty oraz zysk netto:


Firmę zaliczać można więcej do spółek typu value, o czym świadczy przede wszystkim sektor w którym działa, kapitalizacja rynkowa oraz stabilność osiąganych wyników finansowych. SPGI również dzieli się zyskami w formie dywidendy, która przy obecnym kursie wynosi 0,8%. Stopa dywidendy wydaje się niska, jednak uwzględniając przy tym 47 letnią historię nieprzerwanych podwyżek, kurs z uwzględnieniem dywidendy nie wynosiłby dzisiaj 337 $, tylko ponad 10 000 $, a zainwestowane w 1980 roku 1000 $, dzisiaj warte jest blisko 200 000 $!

Mimo tych pozytywów, obecna wycena spółki jest dosyć wysoka, co ale przy nabywaniu "jakości" nie powinno dziwić. Technicznie trend kursu akcji regularnie doświadcza głębszej korekty, jednak jest to zdrowy elementem trendu, który oczyszcza się z skrajnych przewartościowań:

SPGI 19.11.2020 - 337,65 $


Uważam, że każde większe cofnięcie jest okazją do inwestycji długoterminowej i również w krótszym okresie czasowym okresy wzrostów można świetnie wykorzystywać do tradingu, gdyż mają one dosyć stabilny charakter. Więcej danych do spółki, tradycyjnie na końcu artykułu:


Dla osób poszukujących analizy do spółek z polskiego parkietu, gorąco polecam Portal Analiz - prowadzony przez niezależnych inwestorów z ponad 20 letnim doświadczeniem rynkowym.

10 komentarzy:

 1. Hmm, czy long term debt/equity nie jest zbyt duże? :) Z rynkiem się nie dyskutuje, bo nie reagował na "różne" wyniki przed 2017, więc były w cenie, jednak na pierwszy rzut oka te wyniki nie wyglądają fantastycznie, jedynie bardzo dobrze i FDS nie wygląda "zdrowiej"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwróć uwagę na free cashflow - rośnie bardzo stabilnie wiec i longterm debt nie tak "groźnie". Oczywiście fajniej gdyby było niższe, ale nie ma "tragedii" :-)

   Usuń
 2. FDS już na blogu się pojawiło. W moim odczuciu FDS ma niższy potencjał wzrostowy od SPGI.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powód to lepszy/większy trend wzrostowy SPGI obecnej hossy 09-20, czy większa dynamika zysków z ostatnich lat , czy wszystko po trochu? :)

   Usuń
  2. Wszystko po trochu :)

   Usuń
 3. Jak nazywał się ten portal z pierwszego screena, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. treaderfox.de - link w zakładce w polecanych stronach ;)

   Usuń
 4. Danielu myślisz, że to dobry moment, żeby skubnąć SPGI ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cena akcji teraz na wsparciu - można to wykorzystać. W długim terminie SPGI jest zdrową fundamentalnie spółką ze stabilnymi wynikami finansowymi. Można oczekiwać, że długoterminowa średnioroczna stopa zwrotu utrzyma się powyżej 12% - z obecnych poziomów, jeśli przy tym wyniki utrzymają trend i średnia wycena utrzyma się na zbliżonym poziomie co w ostatnich 10 latach.

   Usuń
  2. Dzięki bardzo. Zdrowych i Spokojnych Świąt!!!

   Usuń