Translate my BLOG

wtorek, 24 listopada 2020

Five9 (FIVN)

W cztery lata +4700% zysku w kursie akcji - jak długo takie tempo wzrostu będzie utrzymywane?
24.11.2020

Czas na przedstawienie nowej spółki do tradingu pozycyjnego - Five9. Firma ta jest wiodącym w branży dostawcą rozwiązań w zakresie centrów kontaktowych w chmurze, zapewnia automatyzację przepływu pracy i optymalizację siły roboczej wykorzystując przy tym sztuczną inteligencję. Obecna kapitalizacja rynkowa spółki wynosi 9,6 mld. $ i zatrudniają w sumie 1210 pracowników.  

W minionych czterech latach kurs akcji wzrósł o niesamowite 4700% i co ważniejsze w bardzo stabilnym trendzie, który bardzo ułatwia zarządzanie ryzykiem:

FIVN 23.11.2020 -  148,52 $

Najgłębsze korekty podczas trwania zapoczątkowanego w 2016 roku trendu, sięgały maksymalnie trzydzieści kilka procent. Informację tą można wykorzystać do szerokiego zlecenia obronnego w której, rozgrywa się trwający charakter trendu - kiedy cofnięcie kursu akcji przekroczy 40%, dotychczasowy charakter trendu się zmienia. Fundamentalnie rynek wycenia firmę w oparciu o dynamikę wzrostową obrotów, które w minionych trzech latach rosły średnio o ok. 22% rocznie. Według prognoz wzrosty te nadal będą trwały i do 2022 roku wzrosnąć mają o ok. 80%:

Pozostałe dane finansowe również mają pozytywny trend, jednak przechodząc do zysku netto, analitycy oczekują, że długo na nie jeszcze poczekamy - w 2022 roku strata ma wzrosnąć do ok. 62 mln. $. Więcej danych dotyczących "jakości" wyników poniżej:

Firma jako silnie rozwijająca się spółka oczywiście nie wypłaca dywidendę, dosyć wysoko lewaruje swoją działalność (dług) i stale co roku rozwadnia udziały akcjonariuszy. Mimo tego kursie to nie przeszkodziło - średnioroczny wzrost ceny akcji od chwili giełdowego debiutu (w 2014 roku) przekracza 56%! Rynek rozgrywa bardzo pozytywną przyszłość firmy, jednak moim zdaniem jest jeszcze troszkę za wcześnie aby móc ocenić jaki sukces firma ma przed sobą. Dlatego Five9 widzę jako spółkę interesującą tylko do tradingu - tak długo jak trend trwa, tak długo można na nim zarobić i ze względu na bardzo wysoką stabilność wzrostów, można trwający trend bardzo dobrze rozgrywać (pod względem zarządzania ryzykiem). Więcej danych tradycyjnie na końcu artykułu:


Na zakończenie przypominam o trwającej promocji nowego wydania mojej książki "Giełda, inwestycja, trading" - promocja w której do zaoszczędzenia jest ponad 20% dalej trwa. Aby z tego skorzystać wystarczy przejść do sklepu, który znajdziesz klikając na poniższe zdjęcie:


Dla poszukujących analizy do polskich spółek gorąco polecę Portal Analiz, który prowadzą trojga niezależnych inwestorów z ponad 20 letnim doświadczeniem. Roczny abonament w portalu kosztuje zaledwie 149 zł:


Zachęcam również na newsletter w którym w każdy poniedziałek otrzymasz na swoją skrzynkę pocztową wiadomość z nowymi wpisami z minionego tygodnia, jakie w tym czasie pojawiły się na blogu:
 
.

3 komentarze:

 1. "Firma jako silnie rozwijająca się spółka oczywiście nie wypłaca dywidendę"
  też dlatego, że nie ma z czego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej długo nie będzie dywidendy, ale przy tego rodzaju spółkach nie jest ona priorytetem :)

   Usuń
 2. Wow trzeba mieć na prawdę pojęcie do takich analiz. Jesteśmy po wrażeniem. Z pewnością przydają się one do wprowadzania zmian i reagowania na niektóre sytuacje w firmie. Dobrze jeżeli nie mając o tym większego pojęcia możemy liczyć na wsparcie analityków.

  OdpowiedzUsuń