Translate my BLOG

sobota, 31 października 2020

Bycze spółki po październiku 2020

Rozpoczął się nowy miesiąc, czyli pora na podsumowanie poprzedniego - październik, szczególnie w końcówce był bardzo negatywny. Benchmark (WIG) w ostatnich czterech tygodniach stracił ponad 10%, podczas gdy mój portfel zdołał wzrosnąć o 0,03%. Oznacza to, że wyrównałem rekord z przełomu 2012/2013, kiedy siedem miesięcy z rzędu skończyłem miesiąc na plusie. Moja całościowa stopa zwrotu od chwili dzielenia się publicznie transakcjami (tj. od 2012 roku) wynosi teraz 240,43%. Konkurent (czyli indeks WIG z którym portfel się mierzy) wzrósł w tym samym czasie o zaledwie 16,55%. Mówiąc inaczej - z uwzględnieniem inflacji, inwestycja w polską gospodarkę (mierzoną po firmach notowanych na głównym parkiecie) byłaby inwestycją na utrzymanie siły nabywczej sprzed dziewięciu lat... słabo! 

Przyczyn tak słabego wyniku polskich spółek nie chcę szukać - jest to fakt, który po prostu chciałem uświadomić. Pokazuje to, dlaczego inwestycja w "wycenę" nie zawsze jest dobrą strategią (polski rynek wtedy był "tani" i dzisiaj jest jeszcze "tańszy" - wycena rynku nie kończy się na poziomie kursu, trzeba pamiętać o wzroście przychodów, które mogą szybciej wzrosnąć niż kurs akcji, o inflacji itd.) - lepiej jest szukać firmy z obiecującą perspektywą, a one na giełdzie są po prostu drogie. Udowadniają to przede wszystkim spółki z sektora gamingowego, które w minionej dekadzie umożliwiły osiągnięcie wyższe trzycyfrowe stopy zwrotu - przy tym wiele firm były w tamtym czasie dużo droższe niż są dzisiaj! 

Wracając do portfela "Byki" - na tle szerokiego rynku jego historia przedstawia się następująco: 

 W październiku nie kupiłem żadnej nowej spółki, za to sprzedałem dwie i były to Datawalk oraz CdProjekt Red:

 
Pozostałe akcje jakie wcześniej posiadałem, dalej goszczą w portfelu i są to 11bit Studios, Ten Square Games oraz Dino Polska. Sytuację techniczną tychże firm poniżej:

Datawalk 30.10.2020 - 172

Spółka bez sygnału do kupna/sprzedaży - ja mimo wszystko ją sprzedałem, gdyż po prostu nie czułem się z tą pozycją komfortowo. Akcje firmy są bardzo zmienne (+/- 15% podczas jednej sesji nie jest czymś nadzwyczajnym dla tej spółki). Miałem całkiem udany poziom zakupu i późniejsze odbicie przyniosło mi szybkie 23,13% zysku, co przyczyniło się do wzrostu portfela o ok. 2,3%. Obecnie sytuacja firmy wygląda pozytywnie i myślę, że w dłuższym ujęciu umożliwi ona osiągnięcie satysfakcjonującego zysku, jednak myślę, że nastąpi to kosztem wysokiej zmienności, w której ja raczej nie chcę drugi raz uczestniczyć...

 

CdProjekt Red 30.10.2020 - 335,4

Druga firma która opuściła szeregi mojego portfela to CdProjekt Red. W międzyczasie miałem ponad 20% zysku i najwyraźniej zostawiłem spółce za dużo miejsca "na oddychanie" w wyniku czego finalnie zaksięgowałem delikatną stratę na poziomie 2,78% (ok. 0,27% dla całości portfela). Mimo tego transakcję tą nie mogę uznać za "błędną" - im więcej miejsca jej pozostawiam, tym o większy zysk gram. Po sprzedaży kilka osób pytało się mnie, czy na decyzję zaksięgowania straty wpłynęła informacja o przesunięciu daty premiery długo oczekiwanej gry spółki: Cyberpunk 2077. Odpowiadając krótko: NIE. Przy tradowaniu rozgrywam cenę i jakie przy tym wiadomości napływają na rynek nie gra dla mnie roli - inaczej musiałbym reagować na każdą drobną wiadomość. Często zdarza się, że pozornie negatywna informacja nie jest negatywna dla ceny akcji i odwrotnie - dlatego tradując w oparciu o analizę techniczną, interesuje mnie tylko wykres, nic więcej.

 

11bit Studios 30.10.2020 - 481

Spółka, która utrzymała się w portfelu to 11bit Studios. Kurs akcji znajduje się w korekcie bocznej z lekką tendencją zniżkową. Długoterminowa sytuacja nadal wygląda pozytywnie i wybicie ponad przedziały trwającej konsolidacji powinno zapoczątkować silny impuls do kontynuacji ruchu (wybicie w górę - kontynuacja wzrostów, wybicie w dół - kontynuacja spadków). Istotne wsparcie, które utrzymuje pozytywny obraz firmy jest poziom 450 zł. Przypomnę jednak, że firma w przeszłości lubiła tak wyraźne poziomy obronne oraz opory przebijać po czym wracała w poprzednie rejony. Dlatego warto pomyśleć o zaakceptowaniu większych widełek w których  spółce pozostawiamy więcej miejsca "na oddychanie". 

 

Ten Square Games 30.10.2020 -  632

Motorem napędowym portfela dalej pozostaje Ten Square Games - akcje firmy w minionym miesiącu wybiły ponad opór potwierdzając tym aktualność trwającego trendu. Aktualny zysk od chwili jej zakupu (pod koniec lutego) przekracza już 140%. Tym samym jej udział w portfelu (ponad 20%) mocno wpływa na wycenę portfela. Wystawioną miesiąc temu prognozę 1000 zł w kolejnym roku nadal podtrzymuję - nie widzę sygnałów, które mogą zapowiadać zbliżający się koniec trendu, ale to oczywiście może się szybko zmienić...

 

Dino Polska 30.10.2020 - 217,4

Ostatnim gościem portfela jest Dino Polska. Cena akcji zbliżyła się do ważnego wsparcia poniżej którego zejście doprowadzić może do większej fali wyprzedaży (poziom 210 zł). Mimo tego, długoterminowy obraz spółki nadal oceniam pozytywnie. Dla osób, które nie są zaangażowane w firmę, a chciały by ją nabyć - myślę, że aktualna cena daje bardzo dobry stosunek potencjalnego zysku do ryzyka. 

 

Podsumowując: portfel "Byki" w ponad 40% zaangażowany jest w akcje, pozostała część do gotówka. Gotówkę tą chciałbym w kolejnych tygodniach wykorzystać do zakupów, gdyż myślę że w długim terminie wycena polskiego rynku wzrośnie. Tym samym obecnie silnie akcje z dużym prawdopodobieństwem staną się jeszcze silniejsze i właśnie na tego rodzaju firmach mi zależy.

Licząc od początku bieżącego roku wykonałem osiem transakcji sprzedaży, moja tegoroczna stopa zwrotu przekracza 13%, podczas gdy szeroki rynek (benchmark - WIG) stracił blisko 24%. Tegoroczny wynik (na tą chwilę) mogę więc uznać za bardzo udany i jeśli tempo wzrostów utrzymam, to do końca roku mój wynik przekroczyć powinien 15% - za dwa miesiące zobaczymy, czy cel ten uda mi się zrealizować. Dla osób, które chcą dokładniej poznać w jaki sposób traduje - mogę przekierować do swojej książki w której szczegółowo opisałem na co w tradingu zwracam szczególną uwagę, jak zarządzam ryzykiem i wiele więcej. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie książkę tą możesz kupić:


20 komentarzy:

 1. Pytanie o rozgrywanie techniczne CDPR, kupowałeś na poziomie odwrócenia biegunów, na poprzednim oporze. Widzę, że kolejny dołek (nie ten na którym sprzedałeś), przebił w dół poprzednie wsparcie, czy to nie powinien być dla Ciebie sygnał do sprzedaży ? Pytam o to czy trade rozgrywany zgodnie z planem, czy była chwila zawachania przy tym przebiciu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niewiele wtedy brakowało, ale w mojej ocenie trend w tamtym czasie dalej był aktualny. Obecnie wygląda to już troszeczkę inaczej - kurs po wybiciu 430 zł przy kolejnej korekcie przebił poprzednie wsparcie (400 zł), następne odbicie nie sięgnęło poprzednich szczytów i cena ponownie zawróciła spadając poniżej poprzedniego zejścia (380 zł). Zejście poniżej tego poziomu było krytycznym momentem w którym spółka dała sygnał, że możliwe trend odwraca się na troszeczkę dłużej. Mimo tego dałem jeszcze szansę i przetrzymałem do kolejnego wsparcia, które niestety również puściło, co uznałem jako potwierdzenie do tego, żeby sprzedawać.

   Usuń
  2. Dzięki za rzeczową odpowiedź ! :-)

   Usuń
 2. Ciekawe,
  do tej pory CDR odbijał od poprzednich szczytów
  https://www.tradingview.com/x/lXxQYJBm/
  także tak gdzie Ty sprzedawałeś ja kupiłem. czas pokaże

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zamykam ten CDR na +25%
   https://www.tradingview.com/x/H0mUW7y3/
   pozdr,
   autoexec

   Usuń
 3. Witam, mam pytanie odnośnie banków. Jak oceniasz aktualną sytuację? Czy to dobry czas na zakup?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według mnie nie - wiele przemawia za kontynuacją spadków (niskie stopy procentowe itp.) Dobry czas będzie jak zacznie rosnąć, nie kiedy jest w trakcie spadków ;)

   Usuń
 4. Do portfela "Byki" doszła dzisiaj nowa spółka - LIVECHAT.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super :) już od dawna ich obserwuję, pierwsze zakupy robiłem za 50 zł później około 80 zł je wyrzuciłem obawiając się konkurencji ze strony Facebooka.

   Czy możesz napisać coś więcej o swoim spojrzeniu i motywacji do zakupu tej spółki?

   Usuń
  2. Zwykły trend trading - spółka korektę zatrzymała na wsparciu więc można założyć, że to wsparcie powstrzyma pogłębienie spadków, tym bardziej, że od wczoraj wygląda to na powrót siły rynku. Kolejne wsparcie ale dopiero poniżej 80 zł, więc będę pozycje trzymać szeroko :)

   Usuń
  3. Dziękuję za odpowiedź i trzymam kciuki!

   Usuń
 5. Czy publikujesz gdzieś na bieżąco przeprowadzone zakupy/sprzedaże w ramach tego portfela, czy tylko informuje o tym w miesięcznych podsumowaniach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak publikuję - zaraz po transakcji piszę o tym na fanpage'u bloga na fb oraz w komentarzach z ostatniej aktualizacji portfela ;)

   Usuń
 6. Mam pytanie o CDR - czy z portfela wyprowadził Ci tę spółkę stop loss, czy sam zdecydowałeś pozbyć się jej akcji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z ręki zamknąłem, bardzo rzadko ustawiam stop lossy.

   Usuń
 7. Witam
  Co sądzisz o firmach Decora i Eurotel w perspektywie długoterminowej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Decora na ciekawym poziomie teraz (na szczytach z 2008 roku), trend trwa, ale nie wykazała się przewagą w okresach kryzysowych (ujęcie długoterminowe). Eurotel troszkę lepiej, jednak do mojego portfela również nie bardzo pasuje. Na pewno są to ale lepsze spółki od 80% pozostałych, które często wpadają do mojej skrzynki jako "ciekawa firma do inwestycji długoterminowej" - moim zdaniem ;)

   Usuń
 8. Daniel, czy na TEN stawiasz SL, czy może zostawiasz bez stopa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bez stopa i wychodzę dopiero poniżej 500 PLN za akcję.

   Usuń